Po premierze Samsunga Galaxy S 4 zawrzało równie silnie jak przed jego oficjalną prezentacją, gdy co trochę w sieci pojawiały się kolejne porcje przecieków. A trzeba przyznać, że było ich naprawdę sporo i w zasadzie premiera tylko potwierdziła większość wcześniejszych, wtedy jeszcze nieoficjalnych informacji. Samsung Galaxy S 4 nie jest rewolucyjnym smartfonem i za takiego nie powinien być uznawany. Nowy Galaxy jest szybszy, cieńszy, o dziwo lżejszy i jeszcze bardziej naszpikowany innowacyjnymi funkcjami niż poprzednik. Smartfon wyglądem od razu nawiązuje do Galaxy S III i nowego designu inspirowanego naturą, a kluczowe zmiany zobaczymy dopiero po jego uruchomieniu. Czym tym razem zaskoczy nas flagowiec Samsunga?

Każdy kto choć trochę interesuje się nowymi technologiami nie mógł przegapić wydarzenia, które odbyło się w nocy z 14 na 15 marca. Samsung Galaxy S 4 został zaprezentowany paręnaście minut po północy czasu polskiego (godz. 19:00 czasu lokalnego) w Radio City Music Hall w Nowym Yorku na gali Samsung Mobile Unpacked 2013 Episode 1.

Konferencja? Taka do jakiej Samsung w ciągu ostatnich miesięcy nas przyzwyczaił. Duża scena, trzymająca w napięciu muzyka, aż w końcu odliczanie, rozpoczęcie i nawet kurtyna. Jeśli uważnie śledziliście ostatnie newsy, zapewne poznaliście chłopca o imieniu Jeremy, który dostał tajemniczą paczkę. Tak, dobrze myślicie, tajny wysłannik Samsunga zjawił się na gali, by w końcu oficjalnie pokazać, co kryje się w pudełku. Jak nie trudno się domyśleć, był to Samsung Galaxy S 4 i od razu w dwóch kolorach, o czym wspomnę nieco niżej.

galaxy-s-4-unpacked-jk-shin-3
Premiera Galaxy S 4 [źródło: samsungmedia.pl]

Na scenie nie zabrakło JK Shin, prezesa i szefa działu IT oraz dywizji Mobile Communications w Samsung Electronics, który po krótce wspomniał o możliwościach smartfonu. Potem nastąpił czas na wielkie Show (Pamiętacie hasło „Ready 4 the Show, prawda?), niczym „broadwayowski” spektakl, gdzie prezentacja nowych funkcji smartfonu była wpleciona w krótkie, często humorystyczne scenki. Musicie przyznać, że pomysł dobry, bo możliwości zostały zaprezentowane w praktyce, a nie tylko za pomocą definicji wypowiadanych przez pracowników Samsunga.

galaxy-s-4-unpacked-jk-shin-1
JK Shin – prezes i szef działu IT oraz dywizji Mobile Communications w Samsung Electronics [źródło: samsungmedia.pl]


Samsung Galaxy S 4, nie S IV

Zapewne zauważyliście, że już kilka razy napisałem nazwę nowego flagowca Samsunga używając oznaczenia arabskiego czyli Samsung Galaxy S 4. Samsung zrezygnował z rzymskiej liczby po literze S, jak to było w przypadku Galaxy S III, na co wskazują wszystkie materiały reklamowe nowego smartfonu. Dlatego też, od teraz 4. generacja to Galaxy S 4, a nie Galaxy S IV. Pamiętajcie o tym.

Jak Samsung Galaxy S 4 wygląda od strony technicznej? Jakie nowe funkcje zostały zaprezentowane? Mam nadzieję, że odpowiedź na te i wszystkie inne pytania znajdziecie czytając ten wpis do końca.


Wygląd? Kwestia gustu…

Samsung Galaxy S 4 należy do tej samej linii, którą zapoczątkował koreański producent wprowadzając na rynek Samsunga Galaxy S III. Urządzenie o opływowych kształtach, z przodu pokryte szkłem, z tyłu błyszczącym tworzywem i jak wskazywało na to poprzednie hasło reklamowe – zainspirowane naturą i stworzone dla ludzi. Wygląd to kwestia gustu, a jak wiadomo o gustach i guścikach się nie dyskutuje. Samsung Galaxy S 4 może się podobać, ale pewnie znajdą się też takie osoby, które znajdą ładniejsze smartfony.

Samsung Galaxy S 4 - Black Mist [źródło: samsungmedia.pl]
Samsung Galaxy S 4 – Black Mist [źródło: samsungmedia.pl]

Ogólnie Galaxy S 4 wygląda jak podrasowana „Trójka”, poddana lekkiemu liftingowi. Może wydawać się bardziej masywna i wytrzymała (pewnie ze względu na zastosowanie poliwęglanu), choć jest o ponad pół milimetra cieńsza i o 3 gramy lżejsza. Co ciekawe, mimo zastosowanie większego, 5-calowego ekranu (w Galaxy S III mieliśmy 4,8″) rozmiar urządzenia pozostał praktycznie taki sam, a co więcej Galaxy S 4 jest węższy o jakieś 0,8 mm! Brawo, Samsung, brawo. Nie tylko Apple umie robić magię, gdzie coś staje się większe i mniejsze zarazem.

samsung-galaxy-s4-white-frost-front
Samsung Galaxy S 4 – White Frost [źródło: samsungmedia.pl]

Plastik po raz czwarty?
Materiał z jakiego został wykonany tył smartfonu to jak podaje Samsung, wysokiej jakości tworzywo, w tym przypadku poliwęglan. Dlaczego i tym razem nie zdecydowano się na „amelinium” lub inny metal? Odpowiedzi jest kilka, ale te które najczęściej się powtarzające wskazują na to, że plastik jest łatwiejszy i szybszy w obróbce (przez co w szybszym czasie można „złożyć” więcej egzemplarzy smartfonu), sprawia, że urządzenie jest lżejsze i zapewnia swobodny dostęp do baterii (zazwyczaj urządzenia z aluminiową obudową nie mają możliwości wymiany akumulatora).

Niedawno rozmyślałem, co według mnie byłoby lepsze? Może Was to zaskoczyć, ale stawiam na plastik. Nawet jeśli telefon spadnie na ziemię, wolę kupić za kilkadziesiąt złotych drugą klapkę na tył, niż chodzić z wykrzywionym iPhone’em i spoglądać na obudowę, która posiada odpryski i wgniecenia. Oczywiście jest to moje zdanie i macie prawo się nie zgodzić.


Ekran, RAM, 4G LTE… ale gdzie procesor?

Samsung na gali skupił się głównie na przedstawieniu możliwości Samsunga Galaxy S 4, korzyści wynikających z używania nowych funkcji oraz praktycznego ich wykorzystania. Przez „suche” dane techniczne przebrnięto bardzo szybko, przez co nie dowiedzieliśmy się miedzy innymi jaki w nowym flagowcu zastosowano procesor czy układ graficzny. Na całe szczęście specyfikacja smartfonu kilkukrotnie przewijała się w sieci jeszcze przed premierą i w końcu za sprawą przedstawicieli zagranicznych serwisów, którzy mieli okazję na żywo uczestniczyć w gali, dane się potwierdziły.

Samsung Galaxy S IV w zależności od regionu będzie posiadał dwa rodzaje procesora. Wersja, nazwijmy ją międzynarodowa pojawi się w sklepach z układem Samsung Exynos 5410 z 8-rdzeniowym procesorem, stworzonym w technologii big.LITTLE i składającym się z czterech, energooszczędnych rdzeni Cortex-A7 i czterech mocnych rdzeni Cortex-A15 o taktowaniu 1,6 GHz, które zapewnią wysoką wydajność w złożonych aplikacjach. Układ Exynos 5410 będzie wspierany przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM i 3-rdzeniowy procesor graficzny PowerVR SGX544 MP3. Wersja, która będzie dostępna u amerykańskich operatorów będzie wyposażona w jednostkę Qualcomm Snapdragon 600 z 4 rdzeniami pracującymi z częstotliwością 1,9 GHz i grafiką Adreno 320.

To co na pewno przyciąga wzrok znajduje się z przodu i zajmuje praktycznie całą przestrzeń. Mowa oczywiście o ekranie Super AMOLED, który w Galaxy S 4 ma aż 5 cali i fenomenalną rozdzielczość FullHD (1920 x 1080 pikseli). Taka duża rozdzielczość na stosunkowo małej powierzchni daje współczynnik gęstości upakowania pikseli na poziomie 441 ppi, co stawia „Czwórkę” w światowej czołówce, obok Xperii Z czy HTC One. Dostrzeżenie pojedynczego piksela jest niemal niemożliwe, a obraz jest ostry jak brzytwa. Jakby tego było mało, całość chroniona jest przez trzecią wersję szkła od firmy Corning, czyli Gorilla Glass 3. Niestety… tak niestety jest jedno „ale”. Samsung po raz kolejny sięgnął po matrycę PenTile.

Pozostała specyfikacja
Większy, lepszy ekran, wydajniejszy procesor i 2 GB pamięci RAM to chyba najważniejsze zmiany wewnątrz Galaxy S 4. Warto jednak rzucić okiem na pozostałe dane techniczne. Nowy smartfon Koreańczyków będzie posiadał wsparcie dla sieci 2.5G, 3G (HSPA+ 42 Mbit/s) i oczywiście 4G. W przypadku tej ostatniej prędkość pobierania danych kształtuje się na poziomie 100 Mbit/s, a wysyłania wynosi 50 Mbit/s. Ponadto za sprawą systemu Hexa-band smartfon będzie działał z LTE z maksymalną prędkością na całym świecie. Nie zabraknie WiFi 802.11 we wszystkich standardach a, b, g, n i najnowszym ac, GPS z obsługą GLONASS, NFC, Bluetooth 4.0 (LE), IR LED i MHL 2.0.

[nggallery id=63]

Smartfon ma zaledwie 7,9 mm grubości i 130 gramów wagi. Jest wysoki na ponad 136 milimetrów i szeroki na niemal 7 centymetrów. W zależności od wersji Galaxy S 4 będzie można spotkać z pamięcią wbudowaną o wielkości 16, 32 lub 64 GB, którą łatwo rozszerzymy kartami microSD maksymalnie o dodatkowe 64 GB.

[nggallery id=64]

W Galaxy S 4 znajdziemy zestaw standardowych czujników jak czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, akcelerometr, żyroskop, barometr czy cyfrowy kompas, ale Samsung wyposażył swój nowy smartfon w jeszcze dwa – czujnik temperatury i wilgotności oraz IR Gesture.

Bateria na więcej niż jeden dzień pracy?
Do Samsunga Galaxy S 4 włożono o około 20% większą baterię niż w przypadku poprzedniego modelu Galaxy S. Ma ona teraz pojemność 2600 mAh i powinna starczyć na około dwie doby średnio-zaawansowanego użytkowania lub jeden dzień wydajnych testów. Dane te opieram na własnych doświadczeniach z Galaxy S III – w pełni naładowany akumulator starczył na około 2 dni działania, z włączoną synchronizacją skrzynki pocztowej i przeprowadzeniu kilku godzin rozmów. Wiadomo, że czas pracy każdego urządzenia na zasilaniu akumulatorowym zależy tak naprawdę od użytkownika, jego preferencji i ustawień w telefonie. Będziemy mogli przyjrzeć się temu dokładnie, gdy tylko „Czwórka” trafi w Nasze ręce.


Aparat i nowe funkcje fotograficzne

Galaxy S 4 ma aparat o wielkości 13 milionów pikseli, umożliwiający wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 4128×3096 pikseli. Nie od dziś wiadomo, że liczba oznaczająca ilość megapikseli nie jest wyznacznikiem jakości zdjęcia, ale próbki, które pokazały się parę dni przed premierą na prawdę robiły wrażenie. Druga kamera umieszczona nad ekranem przechwytuje obraz o maksymalnej rozdzielczości 2 megapikseli, więc spokojnie nada się do przeprowadzania rozmów wideo. Główna kamera umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości FullHD z zachowaniem pełnej płynności.

Smartfony Samsunga na tle konkurencji wyróżnia bardzo rozbudowane oprogramowanie aparatu. Już w przypadku Galaxy S III mogliśmy korzystać z trybu Burst Photo (wykonywanie serii zdjęć) czy Best Photo ( wybieranie najlepszego zdjęcia). Oczywiście te i inne funkcje są dostępne w Galaxy S 4, ale warto zwrócić uwagę nowe, które miały premierę razem z smartfonem.

Dual Camera
Dual Camera pozwala na przechwytywanie obrazu z dwóch kamer, przedniej i tylnej w tym samym czasie. Funkcja działa za równo w trybie fotografowania jak i rejestrowania wideo. Oba nagrania możemy ze sobą połączyć za pomocą różnego rodzaju ramek i efektów specjalnych, przełączać się miedzy nimi, jak też przesuwać i zmieniać rozmiar okienka drugiego nagrania.

Gdzie to można praktycznie wykorzystać? Ja wyobrażam sobie sytuację, w której nagrywam recenzję jakiegoś urządzenia. Wtedy też główny aparat byłby skupiony na testowanym urządzeniu, a przedni służyłby do rejestracji komentarza.

Dual Video
Funkcja daje możliwość prowadzenia wideo-konferencji z kilkoma osobami jednocześnie.

Pozostałe nowe funkcje zostały umieszczone na specjalnej wstążce, która wygląda podobnie jak przełącznik trybów foto w aparacie Samsung Galaxy Camera. Jest ich tam całkiem sporo, ale pozwólcie, że przedstawię te najważniejsze.

Sound&Shot
Za pomocą Sound&Shot możemy do fotografii dodać krótką notatkę głosową czy zarejestrować dźwięk, który słychać podczas robienia zdjęcia. Wygląda na to, że wysyłanie zwykłych życzeń w wiadomości SMS odchodzi do lamusa, bo dzięki Galaxy S 4 możemy zrobić zdjęcie, nagrać życzenia i przesłać do osoby, która np. obchodzi imieniny.

Drama Shot
Smartfon robi ponad 100 zdjęć w zaledwie 4 sekundy, wybiera kilka najlepszych i zapisuje je na jednym zdjęciu. Funkcja może być szczególnie przydatna osobom prowadzącym aktywny tryb życia.

Eraser
Funkcja pozwola stworzyć idealne zdjęcie pozbawione niechcianych przedmiotów bądź osób. Po wybraniu tego trybu aparat wykonuje 5 zdjęć, nakłada je na siebie, a my w łatwy sposób możemy usunąć wybrane elementy ze zdjęcia.

Pozostałe tryby:
Beauty face, Best photo, Best face, Cinema photo, Rich tone (HDR), Panorama, Sports, Night


Wspomnienia w jednym miejscu

Story Album to pewnego rodzaju multimedialny pamiętnik, który umieszcza zdjęcia, filmy, notatki czy nawet statusy z serwisów społecznościach na osi czasu. Album możemy odtworzyć jako pokaz slajdów czy udostępnić znajomym na kilka różnych sposobów (np. przez e-mail, Dropbox czy Bluetooth). Zdjęcia możemy także wydrukować bezprzewodowo. Co ciekawe, dzięki współpracy z firmą Blurb można zamówić album ze zdjęciami w formie papierowej. Ceny zaczynają się już od 10 dolarów za 25-stronicową foto książkę, wliczając już obsługę i wysyłkę.


Jeszcze więcej inteligentnych funkcji

Galaxy S 4 jest jeszcze bardziej Smart. Do znanych już wszystkim funkcji Smart stay i Smart rotation (znanych m. in. z Galaxy S III) Samsung w nowym smartfonie dołożył dwie kolejne – Smart pause i Smart scroll. Funkcje pozwalają kontrolować urządzenie wzrokiem.

Smart pause
To funkcja, która znajduje zastosowanie podczas oglądania filmu. Przednia kamerka śledzi nasz wzrok i gdy tylko wykryje, że nie patrzymy na ekran, zatrzymuje film, a jak ponownie spojrzymy wznawia jego odtwarzanie. Pomysłowe, ale czy potrzebne?

Smart scroll
Smartfon śledzi wzrok i wyczuwa moment, gdy patrzymy na dolną krawędź ekranu i od razu, automatycznie przesuwa jego zawartość. Funkcja przydaje się głównie podczas przeglądania stron internetowych, wiadomości e-mail czy różnego rodzaju dokumentów.

Air View bez rysika?
Użytkownicy 2. generacji tabletofonów Galaxy Note II na pewno często używają funkcji Air View, umożliwiającej podgląd wybranych elementów systemu za pomocą rysika S Pen. Rysik wykrywany jest na ekranie już z kilku milimetrów i pozwala podejrzeć zdjęcia w galerii czy wiadomości e-mail bez konieczności ich otwierania jak też sprawdzenia nazwy opcji w niektórych aplikacjach. Teraz to samo możemy robić w Galaxy S 4, oczywiście bez rysika bo takowego nowy smartfon nie ma, a po prostu przytrzymując nad ekranem palec. Powstaje coraz więcej aplikacji, które obsługują tą funkcję i przykładem może być specjalna, preinstalowana na smartfonie wersja programu Flipboard.


Dogadasz się z wszystkimi… no prawie wszystkimi

Jedną z lepszych funkcji jakie posiada Galaxy S 4 jest S Translator. To multimedialny, bardzo rozbudowany tłumacz, który w czasie rzeczywistym tłumaczy tekst na mowę i mowę na tekst. Obecnie jest kompatybilny z 9 językami (10 jeśli weźmiemy pod uwagę amerykański i brytyjski angielski) – angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, chińskim, koreańskim, japońskim i portugalskim, ale niestety brakuje polskiego czego jakby nie patrzeć, można było się spodziewać (może polski oddział Samsunga coś zaradzi?).

S Translator potrafi także przetłumaczyć tekst pisany, jak np. zawartość menu w restauracji czy różnego rodzaju czasopisma i posiada ogromną bazę ponad 3 tysięcy przydatnych w konwersacji zwrotów, podzielonych na kategorie jak Lotnisko, Podróż czy Restauracja. Co więcej baza znajduje się już w programie (wyrażenia nie są pobierane z Internetu), więc możemy się komunikować nawet gdy nie mamy połączenia z siecią.

S Translator jest zintegrowany z systemowymi aplikacjami jak ChatON czy klient e-mail, więc w prosty sposób możemy odpisać na wiadomość, która napisana jest w obcym dla nas języku. Nieźle, prawda? Często podróżuje i biegle znam tylko angielski, dlatego uważam ten program za całkiem przydatny.


Dziel się multimediami bezprzewodowo.

W Samsung Galaxy S 4 dołączono dwie funkcje, które pozwalają cieszyć się ze znajomymi różnego rodzaju multimediami. Za pomocą Group Play (Emisja grupowa) możemy udostępnić zdjęcia, muzykę czy filmy grupie przyjaciół bez konieczności przebywania w zasięgu sieci komórkowej czy WiFi. Smartfony można połączyć ze sobą w sposób bezpośredni i bezprzewodowy.

Share Music pozwala odtwarzać ten sam utwór muzyczny na kilku smartfonach jednocześnie, ale nie w taki zwykły sposób o jakim myślicie. Smartfony Galaxy S 4 można połączyć ze sobą (maksymalnie do 8 urządzeń) w całkiem głośny system dźwięku przestrzennego i sprecyzować dokładnie jak dany smartfon ma grać – czy jako głośnik centralny, lewy czy prawy tylni.


Idealny obraz i dźwięk bez względu co robisz i gdzie jesteś.

Galaxy S 4 ma 5-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości FullHD, co daje niesamowicie ostry, wyraźny i nasycony kolorami obraz. Aby wyświetlany obraz był zawsze dobrej jakości zastosowano funkcję Adapt Display, która w zależności od uruchomionej aplikacji, zewnętrznych warunków i preferencji użytkownika w sposób inteligentny dobiera parametry wyświetlanego obrazu – jasność, kontrast i nasycenie.

W najnowszych urządzeniach Samsunga można ręcznie ustawić tryb ekranu, wybierając jedną z 4 opcji – Dynamiczny, Standardowy, Naturalny i Film. Teraz za sprawą funkcji Adapt Display tryb ekranu będzie dostosowywał się dynamicznie.

Podobnie działa Adapt Sound, z tą różnicą że dotyczy dźwięku. Po jednorazowej kalibracji Galaxy S 4 będzie odtwarzał muzykę według upodobań i indywidualnych ustawień użytkownika. Można dostosować głośność i wartości dla lewego i prawnego kanału.


Bądź jak Jedi, steruj smartfonem gestami i za pomocą głosu.

Do tego celu można wykorzystać Air Gesture, funkcję która umożliwia sterowanie urządzeniem za pomocą gestów bez konieczności brania go do ręki i dotykania ekranu. Wystarczy machnąć dłonią nad telefonem (nad wyświetlaczem), by przykładowo przesunąć otwartą stronę internetową w dół lub w górę bądź przełączyć się między otwartymi w przeglądarce internetowej zakładkami. Funkcja sprawdzi się też w odtwarzaczu muzycznym, podczas odgrywania filmów czy przeglądania zdjęć w galerii.

Przydatny i przede wszystkim skierowany do kierowców system S Voice Drive pozwala kontrolować smartfon za pomocą komend głosowych, co zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy i zmniejszy ilość mandatów nakładanych za nieprzepisowe korzystanie z telefonu „za kółkiem”. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – system ma wiele przydatnych funkcji, które np. automatycznie odczytują na głos treść wiadomości tekstowych, tak by kierowca nie musiał odrywać wzroku od jezdni. Jak to działa? Gdy na naszym telefonie pojawi się nowa wiadomość, jesteśmy o niej informowani kobiecym głosem znanym z usługi S Voice. Nasza wirtualna asystentka pyta się czy chcemy odczytać wiadomość, odpowiedzieć na nią, odzwonić do nadawcy czy usunąć.

Funkcja działa także z połączeniami przychodzącymi, na podobnych zasadach jak w przypadku wiadomości. S Voice Drive możemy połączyć z zestawem głośnomówiącym, bądź ustawić tak, by uruchamiać się automatycznie po wejściu do samochodu.


Nie masz pilota? Masz Galaxy S4!

Dzięki wbudowanemu portowi IR i usłudze WatchON, Samsung Galaxy S 4 umożliwia kontrolę całego domowego RTV – zaczynając od telewizorów Smart TV, przez odtwarzacze DVD i Blu-Ray do zestawów kina domowego. Jedno urządzenie pod ręką – wszystkie urządzenia pod kontrolą.


S Health

Pierwszy raz w smartfonie Galaxy S zastosowano system S Health, czyli zestaw czujników, które automatycznie i regularnie monitoruje dane dotyczące zdrowia użytkownika, warunki zewnętrzne i inne rzeczy mające wpływ na samopoczucie. Możemy także korzystać ze specjalnej aplikacji, która zapamiętuje jakie jemy posiłki, doradza nam najlepszą dietę, monitoruje jakość snu czy podstawia wskazówki treningowe.


Nowy Android i odświeżony interfejs

Samsung wypuścił swój nowy flagowy smartfon z system Android w najnowszej na obecną chwilę wersji – 4.2.2 Jelly Bean. Dodatkowo została odświeżona i lekko przebudowana nakładka, która teraz nazywa się TouchWiz Nature UX 2.0 i zawiera wszystkie opisane powyżej nowości. Warto jeszcze wspomnieć o poprawionej szybkości działania i ciekawej „akcji” jaka dzieje się z belką powiadomień. Po jej zwinięciu belka staje się całkowicie przezroczysta, przez co przy górnej krawędzi nie ma już wyraźnego ciemnego paska i widać tylko ikony na tle tapety. Niby nic, a cieszy i wizualnie powiększa ekran.

Zauważyłem także nowy podział w ustawieniach, gdzie opcje są przyporządkowane do konkretnych kategorii jak Komunikacja, Konta czy Moje urządzenie. Takie działanie z pewnością sprawi, że praca z urządzeniem stanie się bardziej komfortowa, a odnalezienie konkretnej funkcji w ustawieniach będzie o wiele łatwiejsze. Zapewne w systemie znajdują się jeszcze większe bądź mniejsze zmiany, ale sprawdzimy to dopiero, gdy będziemy mieli szansę poobcować ze smartfonem nieco dłużej.

Sieć

2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
4G (LTE Cat 3 100/50Mbps), obsługuje wszystkie częstotliwości, zależne od rynku

Wyświetlacz

5 cali Full HD Super AMOLED (1920 x 1080), 441 ppi

Procesor

8-rdzeniowy Samsung Exynos 5410 1,6 GHz
4-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 600 1,9 GHz
(Różne modele będą dostępne na różnych rynkach)

System operacyjny

Android 4.2.2 (Jelly Bean)

Aparat fotograficzny

Główny (tylny): 13 megapikseli, szybka elektroniczna migawka, BIS
Dodatkowy (przedni): 2 megapiksele, nagrywanie Full HD @30fps Zero Shutter Lag, BIS

Wideo

Kodeki: MPEG4, H.264, H.263, DivX, DivX3.11, VC-1, VP8, WMV7/8, Sorenson Spark, HEVC
Odtwarzanie i zapis: Full HD (1080p)

Audio

Kodeki: MP3, AMR-NB/WB, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, OGG, FLAC, AC-3, apt-X

Programy aparatu

Dual Camera: Dual Shot / Dual Recording/ Dual Video Call
Drama Shot, Sound & Shot, 360 Photo, Cinema Photo, Eraser, Night, Best Photo, Best Face,
Beauty Face, HDR (High Dynamic Range), Panorama, Sports

Funkcje dodatkowe

Group Play: Share Music, Share Picture, Share Document, Play Games
Story Album, S Translator, Optical Reader
Samsung Smart Scroll, Samsung Smart Pause, Air Gesture, Air View,
Samsung Hub, ChatON (Voice/Video Call, Share screen, 3-way calling)Samsung WatchON
S Travel (Trip Advisor), S Voice™ Drive, S Health
Samsung Adapt Display, Samsung Adapt SoundAuto adjust touch sensitivity (Glove friendly)
Safety Assistance, Samsung Link, Screen Mirroring
Samsung KNOX (B2B only)

Google Mobile Services

Google Search, Google Maps, Gmail, Google Latitude
Google Play Store, Google Plus, YouTube, Google Talk,
Google Places, Google Navigation, Google Downloads, Voice Search

Łączność

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80)
GPS / GLONASS
NFC,  Bluetooth® 4.0 (LE)
IR LED (Remote Control), MHL 2.0

Czujnik

Akcelerometr, fotokomórka, kompas, czujnik zbliżeniowy, żyroskop, barometr, termometr,
czujnik wilgotności, gesty

Pamięć

16/ 32/ 64 GB użytkownika + microSD (do 64GB)
2 GB RAM

Wymiary

136.6 x 69.8 x 7.9 mm, 130g

Bateria

2,600 mAh


Kiedy, gdzie i za ile? Podsumowanie.

Samsung Galaxy S 4 jak wspomniałem na początku nie jest rewolucyjnym urządzeniem, a tylko nieco bardziej „podrasowanym” poprzednikiem (Samsungiem Galaxy S III) z ogromną ilością innowacyjnych funkcji. Mają one sprawić jedno – praca ze smartfonem ma być jeszcze bardziej łatwiejsza i przyjemniejsza. Galaxy S 4 to super-wydajny smartfon, któremu na obecne czasy nic nie brakuje – najnowsza wersja systemu Android, najwyższa wydajność we wszystkich dostępnych aplikacjach, dobry aparat i jeszcze raz… ogrom funkcji i dodatków.

Można doczepić się jedynie do jakości wykonania i dobranych materiałów, ale trudno jest to ocenić nie mając telefonu w rękach, opierając się tylko na zdjęciach i filmach, które trafiły do sieci. Samsung zapewnia, że tworzywo w Galaxy S 4 jest wysokiej jakości (poliwęglan) i bardziej wytrzymalsze niż Hyperglaze zastosowany w poprzedniej generacji. Za równo „ulepszony” plastik jak i aluminium mają swoje dobre i złe strony, dlatego też jedni wygląd i wykonanie Galaxy S 4 uznają za dobre, a inni zaś będą uważać, że projektanci Samsunga mogli się bardziej postarać.

Samsung Galaxy S 4 ma pojawić się na rynku w II kwartale 2013 roku (sam JK Shin na gali wspomniał o końcu kwietnia) w dwóch kolorach: czarnym (Black Mist) i białym (White Frost) i trafi do największych operatorów sieci komórkowych jak AT&T, T-Mobile, Verizon Wireless, US Cellurar czy Sprint.

Nowy Samsung GALAXY S 4 robi świetne wrażenie. Po bardzo udanym wprowadzeniu na rynek GALAXY SIII, Deutsche Telecom jest dumne, że może sprzedawać jego następcę w Europie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy dać naszym klientom coś tak ekscytującego jak nowy smartfon Samsung. – Heikki Makijarvi, Senior Vice President Deutsche Telecom

Samsung GALAXY S 4 to wspaniałe urządzenie, olbrzymi postęp w segmencie smartfonów Premium. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być partnerem w jego wprowadzaniu na wiele światowych rynków. – Marieta Rivero, Group Devices Director w Telefonica

Firma Orange jest bardzo zadowolona że może uczestniczyć w kolejnej rewolucji na rynku smartfonów. Już uruchomiliśmy własną superszybką sieć LTE w siedmiu krajach w UE, do 2015 roku będzie dostępna w całej Europie. Dzięki współpracy z Samsungiem będziemy mogli zaoferować klientom najlepsze usługi na najlepszym sprzęcie obsługującym 4G i NFC. – Yves Maitre, SVP Mobile Multimedia & Devices, France Telecom – Orange

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat ceny smartfonu, ale może ona być zbliżona do sugerowanej ceny Galaxy S III i nie powinna przekraczać 3 tysięcy złotych. Galaxy S4 trafi na rynek pod hasłem „Life companion”, co sugeruje, że jest to idealny towarzysz w życiu. Na koniec warto jeszcze rzucić okiem na oficjalny film prezentujący Samsugna Galaxy S 4 w całej okazałości.

Co Wy myślicie na temat Samsunga Galaxy S 4? Czy Wam się podoba, czy może jesteście czymś rozczarowani? Jesteście zaintersowani zakupem, czy może zostaniecie przy swoim obecnym telefonie? Czekamy na Wasze opinie.

źródło: Samsung

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Samsung Galaxy S 4 oficjalnie zaprezentowany! Większy, a zarazem mniejszy i jeszcze bardziej Smart (Pierwsze wrażenia)”

  • Obserwator
    19 marca 2013 at 16:39

    „Nie tylko Apple umie robić magię, gdzie coś staje się większe i mniejsze zarazem.”
    Aple nie zrobiło magi robiąc większy telefon wraz z większym ekranem (tak potrafi każdy) niech inni producenci zrobią większy ekran a taką samą obudowę a co dopiero mniejsza dlatego WIELKIE BRAWA dla SAMSUNGA za ten ruch bo jak dla mnie S3 była/jest idealna z wyglądu jak i w ręce leży świetnie a wychodzi na to że 4 będzie jeszcze lepszym smartfonem 🙂
    świetny artykuł ! 🙂

  • lubietelefony
    20 marca 2013 at 14:10

    Ciekawe jaki będzie S 4 mini, i jaka cena, z 1500 zł. na początek.

    • Krzysztof Nawrot
      20 marca 2013 at 16:03

      O ile w ogóle będzie Galaxy S 4 mini bo jak na razie zero informacji.