Wydawać by się mogło, że taki smartfon jak Galaxy S 4 będzie miał prawie wszystko. Owszem, pod względem danych technicznych i upakowania różnego rodzaju, innowacyjnych funkcji flagowiec Samsunga nie ma sobie równych. Smartfon możemy kontrolować nie tylko dotykiem, ale także gestami i głosem. Jednak jest coś, czego w „Czwórce” brakuje, coś co wydawać by się mogło standardem. Mowa tutaj o radiu FM. Dlaczego Samsung zrezygnował z tej funkcji w swoim najnowszym urządzeniu?

Każdy smartfon z rodziny Galaxy S był wyposażony w radio FM. Ba! Praktycznie każdy, nawet najprostszy telefon komórkowy posiada możliwość słuchania transmisji radiowych. Dlaczego zatem Samsung nie wyposażył Galaxy S 4 w radio FM? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w oficjalnym komunikacie rosyjskiego oddziału firmy.

„Наши исследования показывают тенденцию смещения интереса к цифровому формату вещания, а именно — ориентация на прослушивание музыкального контента в социальных сетях или на канале YouTube. Флагманские модели наших устройств ориентированы на покупателей, потребляющих цифровой контент, которые используют современные форматы и каналы потребления информации.”

Zapewne mało osób zna język rosyjski, dlatego poniżej zamieszczamy powyższą informację, przetłumaczoną na język polski.

„Nasze badania pokazują zmianę trendu i zainteresowanie cyfrową techniką nadawania – a mianowicie użytkownicy koncentrują się na słuchaniu utworów muzycznych na portalach społecznościowych lub w serwisie YouTube. Flagowy model smartfonu skierowany jest do klientów, którzy korzystają z cyfrowych treści, nowoczesnych form i kanałów konsumpcji informacji.”

Czy takie posunięcie Samsunga było słuszne? Uważam, że tak, choć pewnie znajdą się takie osoby, którym się to nie podoba. Do tej pory, aby korzystać z radia potrzebowaliśmy aplikacji i słuchawek, które pod podłączeniu do telefonu ogrywały także rolę anteny radiowej. Często zdarzało się tak, że podczas słuchania ulubionej stacji pojawiały się zniekształcenia, jakość dźwięku nie była zadowalająca, co spowodowane było w głównej mierze zakłóceniami bądź tym, że nie byliśmy w danej chwili „w zasięgu”. Podobną sytuację można zauważyć jadąc samochodem przez słabo zurbanizowane miejsca, będąc z dala od nadajników.

Teraz, w dobie wszechobecnej cyfryzacji do słuchania radia wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją do streamingu, którą łatwo można pobrać z Google Play (np. TuneIn Radio). Cyfrowa technologia i tego typu programy pozwalają na słuchanie radia bez żadnych zakłóceń i bez konieczności podłączania słuchawek (czyt. antenty). Owszem, wiąże się to z dodatkowymi kosztami transmisji danych jakie ponosimy podczas słuchania radia z Internetu, które są uzależnione od czasu, jaki spędzamy na takiej czynności. Większość osób może jednak sobie na to pozwolić, bo obecnie pakiety internetowe w abonamencie mają nawet 2, 3 lub nawet więcej Gigabajtów. Ponadto w dzisiejszych czasach używanie smartfonu bez pakietu internetowego mija się z celem, bo to własnie dzięki niemu smartfon staje się najbardziej funkcjonalny, dając nam „łączność ze światem”.

Z drugiej jednak strony, czy usunięcie chipu radia z płyty głównej smartfonu rzeczywiście wpłynęło na oszczędność miejsca? Czy ten zabieg był konieczny? Według inżynierów Samsunga odpowiedź brzmi, tak. Zdają sobie oni sprawę, że brak tunera FM może wywołać niezadowolenie wśród wielu potencjalnych nabywców Galaxy S 4, ale smartfon ten ma szereg innych, niespotykanych u konkurencji funkcji, które z nadwyżką nadrobią brak radia.

Spójrzmy jeszcze na wyniki ankiety przeprowadzonej przez jeden z rosyjskich serwisów. Wynika z niej, że prawie 60% konsumentów nie używa wbudowanego radia w telefonie, ale też spora grupa (trochę ponad 40%) z tej funkcji korzysta. Warto jednak zauważyć, że w amerykańskiej wersji poprzedniego przedstawiciela rodziny Galaxy S (Galaxy S III SGH-T999) nie zastosowano radia, co nie spowodowało dużego poruszenia wśród nabywców, a sam smartfon sprzedawał się może nie jak ciepłe bułeczki, ale jak papier toaletowy w markecie przy niezłej promocji.

Czy używasz radia w smartfonie? Ankieta [źródło: hi-tech.mail.ru]
Ankieta: Czy używasz radia w smartfonie? [źródło: hi-tech.mail.ru]

Czekamy oczywiście na Wasze zdanie w tej sprawie? Czy wykorzystujecie smartfon do słuchania radia, a jeśli tak to w jaki sposób? Czy uważacie, że Samsung postąpił dobrze usuwając funkcję radia z Galaxy S 4?

źródło: hi.tech.mail.ru via SamMobile

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 replies on “Dlaczego w Galaxy S 4 nie ma radia FM? Znamy odpowiedź”

  • kaz
    17 kwietnia 2013 at 18:00

    Zawiodłem się w tym przypadku na Samsungu.

  • klik
    17 kwietnia 2013 at 19:19

    Dla mnie to nie ma większego znaczenia i tak używam tego radia raz na pół roku do muzy wolę sb pobrać open fm z Google play

  • Azawakh
    18 kwietnia 2013 at 01:16

    Moim zdaniem Smsung zmałpował w najgorszy sposób Apple i jest to wyjątkowo durne tłumaczenie się z równie durnej decyzji o usunięciu radia FM. Ja korzystam z radia FM i chciałbym korzystać nadal i niby dlaczego miałbym teraz tego nie robić? Bo Samsungowi odbiło? Idioci i tyle w temacie!!!

    • Kris
      26 marca 2014 at 12:32

      Wkurzeni…w 100% maja racje.Mieszkam poza Polska ale tu tez znam wiele osób/tubylców/ktorzy korzystaja z radia FM.Mam z reguly b.dobra jakosc.Bateria mniej obciazona,niz przy/bywa zaklócanej/transmisji.Pomijajac wszystko inne,nadeszly chamskie czasy,gdy inni wiedza lepiej,co dla Nas dobre a co beee.Pozdrawiam

  • Obserwator
    18 kwietnia 2013 at 22:00

    kurcze a tak czekalem na s4 a tutaj taki zonk naprawde jest to dla mnie bardzo istotna funkcja bo pomimo doby cyfrywacji sa miejsca (szczegolnie gory) na ktore czesto jezdze to z internetem jest juz kiepsko, a radio zawsze lapie zasieg… szkoda bede musial sie powaznie zastanowac nad tym czy nie wybrac innego modelu. eh zawsze cos musi byc nie tak :/

    • sakuwbarakushow
      31 lipca 2013 at 07:35

      Spokojnie, rząd planuje cyfryzację radia czyli będzie dostępne w każdym miejscu na terenie Polski nawet w miejscach trudno dostępnych takich jak góry – jak to ma miejsce zresztą w przypadku cyfrowej telewizji naziemnej. A radio z neta jest o wiele lepsze ma się dostęp do wielu stacji których nigdy nie udało mi się znaleźć na normalnym radiu mimo, że przeleciałem wiele częstotliwości np. radio zet love, na częstotliwościach jest tylko zwyczajne ZET …

  • Obserwator
    18 kwietnia 2013 at 22:02

    zapomnialem spytac – w obu wersjach nie bedzie radia ? czy jest cien szansy ze wyjdzie takowa?

  • dav
    24 kwietnia 2013 at 12:53

    nigdy nie słuchałem radia FM w smartfonie. Jeśli ktoś chce porządne radio to polecam apkę Tunein.

    • Kronos
      1 października 2014 at 21:14

      Ale ta apka potrzebuje internetu …

  • Hardy
    9 czerwca 2013 at 11:16

    Kuzwa nie na takiego miejsca gdzie nie byłoby zasięgu fm natomiast jest od pyty miejsc, gdzie nie ma nie tylko edge, ale nawet jest problem z zasięgiem gsm. No co za kiła z tym telefonem. Kupiłem g4, a tu taka kupa.

  • Daro
    25 czerwca 2013 at 18:37

    Ostatnio bylismy ze znajomymi na rowerkach wodnych mowia do Mnie: wyjmij te twoje cacuszko i radyjko wlacz, wiec wyjalem szukam, szukam a tu niema! Porażka…

  • radio_potrzebne
    16 lipca 2013 at 07:43

    radio to nie tylko aplikacja umilająca upływający czas, ale pełni ono funkcję kanału informacyjnego co może mieć duże znaczenie np. w przypadku katastrof…

  • Marta
    1 sierpnia 2013 at 01:45

    Porazka! Juz siegalam po portfel ale brak radia…to jakas lipa. Czesto slucham paru ulubionych stacji, nie widze powodu dla ktorego mialabym szukac w necie radia. Wlaczenie TRANSMISJI DANYCH SZYBKO POZERA BATERIE. Jakosc i zasieg tradycyjnego radia sa dla mnie wystarczajace. Net jesli uzywam (zwykle email, mapy, fb, informacyjne www)- zdarza sie ze zrywa – nawet w miescie 🙁
    Uwazam ze to baaardzo glupie posuniecie.

    • Zbigniew
      1 sierpnia 2013 at 10:40

      Alez mnie rozwscieczyli! Nie ma radia! Toz to jedna z waznieszych opcji ! Kaza mi nosic drugi telefon!co za durna banda! Na ciula mi blyskotki na ekranie gdy zabraklo radia? Tak,owszem,jest radio internetowe! Ale kto mi da te gigabajty danych? I zapewni zasieg na prowincji by sie internetowe nie czkalo przerwami na „”

      • dargeb
        24 października 2013 at 23:15

        Juz szukałem aukcji, zeby zamowic S4… Radio to dla mnie najwaznijesza funkcja telefonu zaraz po dzwonieniiu!!!!! a ten kombaj jest pozbawiony mozliwosci sluchania radia KPINAAAAAAAAA

  • Zbigniew
    1 sierpnia 2013 at 10:47

    „buforowanie”. Jak ktos wyzej napisal,laczenie internetowe pozera baterie, urzadzenie sie grzeje! Sa ponadto telefonki NIE potrzebujace kabelka sluchawek jako antenki. Czesto wystarcza takze sama wtyczka imitujaca sluchawki. I radyjko telefonu gra jak zloto! ALE KICHA Z TYM g4…….. Powiem wiecej. To jest gowno…

  • Zbigniew
    1 sierpnia 2013 at 10:49

    Znaczy-nie G4 jest w calosci g…
    . ale ten pomysl by radia nie dac.

  • w45tq3
    13 sierpnia 2013 at 10:01

    Nie ma radia? gowno nie kupie go, kupie sony xperia bo on ma radio.

  • jan
    6 września 2013 at 14:07

    radio Fm musi być

  • johnny
    13 września 2013 at 11:55

    Mam dużą dysfunkcje wzroku i dla mnie brak radia jest nieakceptowalny. Znam wiele osób słabowidzących i niewidomych a dla nich radio jest niezbędne choćby dlatego, że na falach radiowych leci audiodeskrypcja meczów śląska Wrocław na stadionie. Także samsung ignoruje osoby niepełnosprawne. Zostaję przy HTC ONE X albo ewentualnie Galaxy S3

  • artur.tc
    13 września 2013 at 14:47

    Kupiłem sobie ten telefon ale brak radio bardzo mnie zawiódł. Gdybym wiedział to przed zakupem kupiłbym inny telefon.

  • kornik
    11 października 2013 at 09:49

    Najzabawniejsze jest tłumaczenie redaktorzyny dot. jakości transmisji, cytuję, bop to kuriozum:

    „Często zdarzało się tak, że podczas słuchania ulubionej stacji pojawiały się zniekształcenia, jakość dźwięku nie była zadowalająca, co spowodowane było w głównej mierze zakłóceniami bądź tym, że nie byliśmy w danej chwili „w zasięgu”. Podobną sytuację można zauważyć jadąc samochodem przez słabo zurbanizowane miejsca, będąc z dala od nadajników.

    Hahahaha, a streaming w słabo zurbanizowanych miejscach (zapraszam np. w Bieszczady) działa pewnie jak złoto :-D! Tam edge złapać to jest często wyczyn. Zresztą nie tylko tam, wystarczy wyjechać z miasta na wieś – z pewnością „nacieszymy” się znakomitą jakością transmisji. Natomiast fale radiowe jak najbardziej są do złapania niemal wszędzie. Po co więc te brednie redakcjo? Samsung po prostu arogancko pokazał środkowy palec (uczą się od Apple) użytkownikom i nie ma co go bronić, tylko piętnować. Implementacja radia FM nie wyklucza możliwości skorzystania ze streamingu, a daje WYBÓR.

    • ryszard
      22 marca 2015 at 10:26

      Witam. Święta prawda popieram całkowicie przedmówce. Olejcie samsunga jak on olewa klienta.
      Pozdrawiam

  • Endriu
    18 lutego 2014 at 10:53

    Hahahaah, Wy chyba nie wiecie co piszecie, to jest jakiś totalny absurd. Właśnie okazało się, że nie mogę sobie wybrać żadnego smartfona przełużając umowę w Plusie, bo żaden nie ma radia fm. Tu jest Polska, a nie jakiś zaawansowany technologicznie kraj, w byle jakiej mniejszej miejscowości nie można złapać zasięgu internetu, darmowego wifi itp. I żaden operator nie oferuje internetu w telefonie bez ograniczeń w normalnej dla przeciętnego użytkownika cenie.

  • zdechlak
    18 marca 2014 at 23:38

    wystarczy się położyć do szpitala na kilka dni i okaże się czy radio fm jest potrzebne czy nie… miałem kupić ale rezygnuję

  • the_Vintage
    30 marca 2014 at 03:45

    nie lubie dotykowych ekranów w telefonach, ale miałem przymknąć na to oko i zamienić wysłużonego niezawodnego k800i na tego smartfona dla aparatu, ale toż to nie wiem jak Szajsung mógł dopuścić na rynek bez radia, a radia lubię sobie czasem posłuchać, więc stary Soniacz jeszcze trochę się ze mną przemęczy

  • wsciekla
    1 kwietnia 2014 at 20:11

    Coz za poroniony pomysl!!!!!! Jestem wsciekla na ten fakt !!! Najgorsze jest ze jestem już posiadaczem a o tym fakcie dowiedzialam sie dzis -szukajac ow radia na spacerze. Absolutna paranoja!!!!! Nie przyszlo mi do glowy zeby sprawdzic cos tak oczywistego!!!!!! Nie wiem skad oni wzielinte 60% nie uzywajacych!!?? Wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelki minus Samsung!!! A bylo tak fajnie z 3ką… 🙁

  • Daaron
    19 kwietnia 2014 at 20:02

    Ja dodam od siebie, że nie polecam korzystania z programów streamujących radio FM bo każda piosenka jest w stanie pobrać do 3MB danych pakietowych co za tym idzie w godzinę możemy stracić cały pakiet.

  • Anna
    10 września 2014 at 08:47

    Ja słuchałam radia w samsung galaxy 2 i teraz musze nosić oba aparaty:(

  • Zaskoczony
    31 października 2014 at 10:01

    Mam ten telefon 3 dni i właśnie przez brak radia już zastanawiam się czy go nie oddać ponieważ kupowałem przez internet.

  • pit
    13 marca 2015 at 22:20

    dlaczego koncerny zaprzestają dodawania modułu radia FM ? Odpowiedż jest oczywista – co było zakazane w czasie wojny i zimnej wojny ?

  • blablabla
    17 lipca 2015 at 16:24

    Dlatego Galaxy S3 był ostatnim telefonem Samsunga, który kupiłem i pewnie jeszcze długo nie kupię, ponieważ S6 też nie ma radia.

  • słuchacz
    16 sierpnia 2015 at 13:34

    Właśnie stracili potencjalnego klienta….Pfffffffffffff bez radia…..Wybiorę coś u konkurencji-dzięki Szajsung !

  • jedrula77
    26 marca 2016 at 16:47

    Ludzie, tu nie chodzi o to czy radia na co dzień używa 40% czy mniej ale o wymuszenie płacenia za pobierane dane komórkowe!!! Ja używam co jakiś czas. Inni wręcz potrzebują funkcji radia. Technicznie chipy są montowane lecz za sprawą operatorów i lobby telekomunikacyjnego są dezaktywowane. To jest potężne lobby nie tylko telekomunikacyjne i zgadnijcie jakie. Żerują na Was na każdym kroku. A że stany to spory rynek to tylko patrzeć jak to będzie standardem w każdym następnym urządzeniu z transmisją danych. Ci ludzie liczą się tylko ze swoimi zyskami kosztem końcowego użytkownika. Dla nich najważniejsze jest generowanie przychodu po trupach. Rezygnacja z takiego udogodnienia jak radio to jest strzelanie w stopę bo w razie blokady sieci GSM (a tak bywa w sytuacjach kryzysowych) użytkownik jest odcięty od informacji. To skandal, że sprzęty za takie pieniądze są pozbawiane cegiełki za dolara, która fizycznie jest obecna w urządzeniu. Więc to nawet nie oszczędność a wymuszanie pewnego zachowania. Jeśli komuś przeszkadzają jakieś trzaski może zawsze użyć radia internetowego z odpowiednią aplikacją.
    Jedno z drugim nie koliduje. To tylko sponsorowany bełkot o wadach tradycyjnego radia. Po prostu najlepszym kontrargumentem jest zignorowanie takiej polityki i sprzętu ją wspierającego. Dziękuję.

  • Krzysztof Mazurek
    30 maja 2016 at 10:26

    Bez Radia FM, jak bez ręki – 60% klientów nie korzysta z Radia FM, bo go w telefonach nie ma. Co za kretyńskie tłumaczenie 😀

  • Kibicka
    30 czerwca 2016 at 20:40

    Za chwilę rozpocznie się mecz Polska-Portugalia. Tak się złożyło, że do 22:30 będę musiała jechać pociągiem przez tereny o znikomym zasięgu internetu. Tak, jestem posiadaczką S4 i tak, chciałabym posłuchać relacji radiowej meczu. SAMSUNG NIE POSTĄPIŁ DOBRZE NIE UDOSTĘPNIAJĄC FUNKCJI RADIA W S4!!!!!

  • radiowolnaeuropa
    1 października 2016 at 23:01

    Radio powinno być. Traktują ludzi jak kretynów. Przecież powody są oczywiste. Już prawie wszystkie flagowce nie mają radia, Żal, że świat idzie w takim kierunku.

  • Marek St
    16 lipca 2017 at 16:53

    Wszyscy rozwodzą się nad zaletami radia internetowego w komórce ale niech ktoś mi powie jak długo BEZ DOSTĘPU DO ŁADOWARKI możemy takiego radia posłuchać? 2 godziny? Może 3? Na zwykłym radyjku FM zasilanym dwoma paluszkami audycji możemy słuchać KILKADZIESIĄT GODZIN NON-STOP! Pobijcie ten rekord jakimkolwiek smartphonem. Dzisiejsze radio internetowe w komórce to ciągła i żałosna pogoń za ładowarką.

  • Seba
    10 października 2022 at 09:16

    Trochę po czasie, ale od kiedy ruskie źródła są wiarygodne? Po drugie spróbujcie słuchać radia z internetu w Niemczech w 2022 roku gdzie rzadko jest 5G a mieszkam w Berlinie, poza miastami zapomnij o jakimkolwiek internecie
    Niemcy w 2014 nie wiedzieli jeszcze co to jest płatność internetowa i do 2020 przeważała sieć 3G a ilość przeciętna internetu to 5GB.