galaxy-s4-woda

Poradnik: Telefon wpadł Ci do wody? Przeczytaj jak go uratować

Pewnie większość z Was wyjeżdżając nad morze, jezioro, basen czy inny akwen zabiera ze sobą smartfona i inny sprzęt elektroniczny. Lekkie zachlapanie zazwyczaj nie stanowi dla niego większego problemu, ale czasami bywa tak, że nasz „podopieczny” lubi wpaść do wody na dłużej i to w najmniej oczekiwanych momentach. Co wtedy robimy? Czy po takiej kąpieli nasz smartfon jest do uratowania? Zapraszam do kolejnego mini-poradnika, który miejmy nadzieję, przywróci Wasze zamoczone urządzenia do życia.

Poradnik pomoże Wam uratować nie tylko telefon, gdy ten zanurkuje pod wodę, ale także wszystkie znajdujące się na nim i na zewnętrznej karcie pamięci dane. Jak wiadomo woda i urządzenia elektroniczne nigdy nie szły w parze i te drugie, po kontakcie z żywiołem po prostu przegrywały nierówną walkę – inaczej mówiąc odmawiają nam posłuszeństwa.  Nie ma 100-procentowej gwarancji, że po kąpieli uda się przywrócić telefon do pełnej sprawności, ale nasze szybkie działanie może mieć kluczowe znaczenie.

Zobacz też: Jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie?

Najważniejsze to wyjąć telefon jak najszybciej z wody. Im szybciej to zrobimy, tym mniej wody dostanie się do środka urządzenia i mniejsze wywoła ona „zniszczenia”. Kolejny krok to natychmiastowe wyciągnięcie baterii. Zwarcie elektryczne jest najczęstszą przyczyną zepsucia się sprzętu. Nie można więc tracić czasu na wyłączenie telefonu, bo to może to potrwać kilka sekund – pozbycie się tylnej klapki i wyjęcie baterii jest szybsze.

Samsung Galaxy S III pod wodą [źródło: techtrendy.pl]

Samsung Galaxy S III pod wodą [źródło: techtrendy.pl]

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy telefon ma konstrukcję unibody. Wówczas baterii szybkim sposobem nie da się wyjąć i zazwyczaj pozostaje nam tylko oddanie telefonu do serwisu. Nie mniej jednak takie urządzenia jak Xperia Z czy jeszcze nie oficjalnie zaprezentowany Galaxy S 4 Active posiadają stosowne certyfikaty, są bardziej wytrzymałe i przede wszystkim wodoodporne.

Jeżeli telefon jest akurat wyłączony, to postaraj się powstrzymać pokusie jego uruchomienia. Wyjmij kartę SIM i kartę pamięci. To właśnie tam przechowywane są twoje prywatne dane i aby ich nie stracić w drugiej kolejności (po wyjęciu baterii) trzeba szybko odseparować od mokrego telefonu wymienione karty. Otwórz wszystkie możliwe zakamarki - np. zaślepkę zasłaniającą slot karty microSD czy złącze USB).

Następnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie i osuszenie telefonu. Używamy do tego ręcznika bądź ściereczki, czyli takich rzeczy, które szybko wchłoną wodę. Im więcej wody uda Ci się usunąć z telefonu, tym lepiej. Jeżeli smartfon wpadł Ci do słodkich napojów, warto go wyczyścić przed suszeniem. Lepkie pozostałości np. po coli mogą być niebezpieczne dla sprzętu. Wystrzegaj się ręcznika papierowego, bo podczas czyszczenia, taki ręcznik moknie i rozkłada się, przez co jego pozostałości mogą utkwić w szczelinach w telefonie. Pod żadnym pozorem nie używaj suszarki! Napływ gorącego powietrza może i usunie wodę z zewnętrznej powierzchni telefonu, ale może także „wtłoczyć” ją jeszcze bardziej do środka obudowy.

Aby wysuszyć telefon, należy umieścić go w suchym pojemniku ze środkiem, który pomoże usunąć nadmiar wilgoci. Pomocne mogą być małe opakowania, które są w pudełkach po butach – takie małe woreczki z kuleczkami w środku z napisem „do not eat”. Jeżeli nie masz tego w domu, do suszenia możesz użyć surowego ryżu, który absorbuje wilgoć.

Po wyczyszczeniu należy umieścić telefon w suchym i bezpiecznym miejscu na kilkanaście bądź kilkadziesiąt godzin. Pierwsze włączenie telefonu można wykonać dopiero po 48, a nawet 72 godzinach. Jeżeli telefon nie zadziała, spróbuj uruchomić go podłączając do ładowarki. Jeśli nadal telefon nie będzie dawał oznak życia, daj mu kolejne 48 godzin na suszenie. Smartfon może potrzebować nawet tydzień czasu, aby dojść do siebie.

Nigdy tego nie rób:

 • Nie wkładaj telefonu do mikrofali i nie susz suszarką. Smartfon zawiera wiele wrażliwych części, których podgrzanie może zniszczyć. Bardzo wysoka temperatura uszkodzi nasz sprzęt.
 • Nie używaj alkoholu do suszenia. Alkohol może zniszczyć wrażliwe miejsca w telefonie.
 • Nie okłamuj sprzedawcy i serwisanta. W telefonach umieszczone są specjalne naklejki, po których widać, że telefon był zamoczony. Nie ma sensu kłamać.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Wam uratować telefon po bliskim kontakcie z wodą. Dajcie znać czy mieliście już sytuacje, w której Wasz telefon wpadł do wody. Czy udało się go uratować? A może macie swoje sposoby na wysuszenie telefonu?

Słowa kluczowe

 • Radosław Krajewski

  Przed chwilą wpadł do wody telefon HONOR 4x dual sim lte (miska z wodą) dosłownie na sekundę od razu go wyjąłem osuszyłem ręcznikiem wyjąłem też karty sim i pamięci włożyłem do ryżu plus dorzuciłem torebeczkę z butów mam nadzieję,że nic się nie stało bo po zdjęciu tylnej obudowy telefon był praktycznie suchy

 • olka1809

  Witam dzisiaj wpadł mi w szkole telefon samsung galaxy s6 do w wody. Reakcja była natychmiastowa. Od razu wyciągnęłam go z wody i zaczęłam go suszyć czystą ściereczką. Niestety po wysuszeniu zaczęłam przyciskać klawisz blokady na początku nie działał potem zaczął mi wyświetlacz wariować i wygasł kompletnie koleżanki niestety zaczęły go podłączać do ładowarki. Jednak telefon nie dawał żadnych znaków. Po powrocie do domu czyli jakąś godzinę później telefon włożyłam od razu do ryżu wyciągnęłam z niego SIM i siedzi w nim ok. 10h. Po 10h spróbowałam go włączyć jednak wyświetlacz zaczął pokazywać różne paski i nic nie było widać, ale wszystkie przyciski działały. Włożyłam go z powrotem do ryżu. Czy powinnam udać się do serwisu ? Czy dać mu jeszcze czas ? Proszę o szybką odpowiedź, bo naprawdę się boję.

 • patka

  Dzisiaj wpadł mi iphone 6 do toalety. Od razu go wyciągnęłam i wrzuciłam do ryzu, ale dopiero po kilku godzinach wyciagnęłam karte sim. Co mam robić?

  • Ile smartfon jest już w ryżu? Kartę możesz wsadzić do innego telefonu i sprawdzić czy działa. A telefon włącz minimum po 24h, jeśli nie będzie się chciał włączyć odczekaj kolejne 24h i wtedy spróbuj go włączyć, nawet podłączając do ładowarki. Jeśli to nie pomoże, pozostaje serwis. Zgłoś się jak najszybciej, żeby nie zrobiła się elektro-korozja.

 • MacHelp

  http://www.machelp.pl Pogwarancyjny Serwis iPhone, iPad, iPod, Macbook, iMac

Biznes-Host

Wszelkie prawa zastrzeżone - galaktyczny.pl