galaktyczny-poradnik-root

Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Witamy w drugiej odsłonie Galaktycznego Poradnika! Jest to cykl artykułów, gdzie poruszane są kwestie znane bardziej zaawansowanym użytkownikom urządzeń z Androidem, ale przedstawione w taki sposób, żeby były zrozumiałe dla każdego.  Poprzednio omawialiśmy proces wgrywania oprogramowania za pomocą programu Odin na smartfony Galaxy, a tym razem zajmiemy się kwestią tzw. „rootowania” najpopularniejszych z nich. Dowiecie się między innymi czym jest Root i jakie przynosi ze sobą plusy i minusy. Gotowi? Zaczynamy!

Czym jest root?

Root to w dosłownym tłumaczeniu korzeń i określa tradycyjną nazwę konta w systemie uniksowym, które umożliwia pełną kontrolę tego systemu (w pewnym stopniu jest to konto administratora). System operacyjny Android jest oparty na jądrze Linuksa i też posiada użytkownika o nazwie Root, który ma nieograniczony dostęp do wszystkich plików i może wykonać wszystkie operacje związane z ich modyfikacją.

android root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Root w najprostszym tego słowa znaczeniu to dostęp do wszystkich plików systemowych Androida i możliwość ich dowolnej modyfikacji. Z tym pojęciem wiąże się również aplikacja SuperUser/SuperSU, która służy do zarządzania uprawnieniami, jak i CWM (ClockWorkMod) i TWRP (Team Win Recovery Project), które są bardziej zaawansowanymi trybami Recovery niż ten standardowy Samsunga.

Zalety:

 • umożliwia dowolne modyfikacje systemu
 • umożliwia wgrywanie zmodyfikowanego oprogramowania
  (tzw. custom ROM)
 • umożliwia robienie pełnej kopii aplikacji jak i całego systemu
 • umożliwia instalowanie aplikacji na karcie pamięci
 • umożliwia odinstalowanie „niechcianych” aplikacji, np. dostarczonych przez producenta
 • umożliwia zmianę ekranu startowego

Wady:

 • może doprowadzić do niestabilności systemu
 • wykonując rootowanie, tym samym wgrywamy nieoficjalne oprogramowanie, co wiąże się z utratą gwarancji
 • podwyższa pole do popisu wszelakim wirusom

Jak wykonać Root?

Procedura rootowania różni się w zależności od telefonu, który chcemy poddać takiej modyfikacji. Postaramy się opisać ten proces dla najpopularniejszych telefonów z serii Galaxy w najprostszy sposób jaki jest tylko możliwy – w formie „krok po kroku”.

Uwaga! Pamiętajcie jednak, że poniższy poradnik ma charakter czysto informacyjny i nasz blog jak i producent telefonu czy oprogramowania nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody. Proces rootowania może doprowadzić do niestabilności systemu, a w najgorszym przypadku nawet uszkodzenia telefonu. Do tego drugiego dochodzi jednak bardzo rzadko i głównie jest to związane z błędem popełnionym przez użytkownika (często niedoświadczonego), podczas wykonywania root’a.

Wykonanie poniższych kroków wiąże się z utratą gwarancji, jeżeli wyślemy telefon w takim stanie do serwisu. Należy zawsze przed naprawą przywrócić telefon do jego stanu fabrycznego (bez roota)!

galaxy s2 galaxy note root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Procedura w przypadku Galaxy S II GT-I9100 i Galaxy Note GT-N7000 jest banalnie prosta, bo wystarczy wgrać jedno zmodyfikowane jądro systemu (tzw. kernel) przez Tryb odzyskiwania. Mało tego, że będziemy mieć root’a, to jeszcze będziemy ubezpieczeni przed słynnym „brickbugiem” (czyli możliwością uszkodzenia pamięci wewnętrznej, przywracając ustawienia fabryczne telefonu). Cały proces działania został opisany poniżej.

1. Przed przystąpieniem do wgrywania zmodyfikowanego jądra systemu (czyt. kernel), należy się upewnić, że na urządzeniu znajduje się oprogramowanie nie starsze niż Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Można to sprawdzić wchodząc w Ustawienia, następnie Informacje o urządzeniu i odczytując numer z pozycji Wersja systemu Android. 

2. Wchodzimy do klawiatury i wpisujemy kod *#1234#. Zapisujemy trzy ostatnie znaki z pola PDA (jak na screenie poniżej).

pda version Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

3. Pobieramy odpowiedni kernel dla swojej wersji oprogramowania. Jest to plik z rozszerzeniem .zip i można go znaleźć poniżej:

4. Kopiujemy pobrany plik .zip na kartę pamięci w telefonie.

5. Wyłączamy urządzenie.

6. Uruchamiamy telefon w trybie odzyskiwania (tryb Recovery). Aby to zrobić trzeba jednocześnie przycisnąć i przytrzymać przez około 2-3 sekundy trzy przyciski: Vol+, Home i Power (czyli klawisz „głośniej”, środkowy Home i ten od włączania telefonu).

android system recovery 460x345 Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Android system recovery [źródło: galaktyczny.pl]

7. Przechodzimy przy pomocy klawiszy od głośności do pozycji apply update from sdcard (lub apply update from external storage) i zatwierdzamy przyciskiem Power.

8. Wskazujemy pobrany plik .zip i zatwierdzamy przy pomocy przycisku Power.

9. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.

10. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

galaxy s plus root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

W przypadku modelu Galaxy S Plus GT-I9001 proces rootowania też odbywa się przez standardowy tryb odzyskiwania. Wystarczy wgrać ten plik w taki sam sposób jak miało to miejsce wyżej, dla Galaxy S II czy Galaxy Note. Po instalacji będziemy mieć tylko root’a bez CWM (ClockWorkMod - bardziej zaawansowanego trybu Recovery niż ten standardowy Samsunga)

galaxy s root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Procedura dla pierwszego smartfonu z rodziny Galaxy S już trochę się różni od pozostałych. Wszystko sprowadza się do pobrania odpowiedniego kernel’a dla swojego oprogramowania  i wgrania go do telefonu za pomocą programu Odin. W tym miejscu możecie skorzystać z poprzedniego Galaktycznego Poradnika, gdzie poruszyliśmy kwestię własnie wgrywania oprogramowania. Pobrany plik wstawiamy w polce PDA.

galaxy s3 galaxy s4 galaxy note 2 root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Proces rootowania jednych z najnowszych urządzeń Samsunga – Galaxy S III GT-I9300, Galaxy S 4 GT-I9505 i Galaxy Note II GT-N7100 wygląda identycznie jak w przypadku modelu Galaxy S. Wystarczy pobrać odpowiednie zmodyfikowane jądro systemu (kernel):

i „wrzucić” je do telefonu za pomocą programu Odin. Każde urządzenie Samsunga ma specjalny licznik, który przechowuje informacje o tym, ile razy było wgrywane nieoficjalne oprogramowanie. Po wgraniu zmodyfikowanego kernel’a podczas uruchamiania telefonu będzie pojawiał się żółty trójkąt (bądź inne graficzne ostrzeżenie). Aby się go pozbyć należy skorzystać z aplikacji Triangle Away, która nie tylko usuwa ostrzeżenie, ale też zeruje wspomniany licznik. Obsługa aplikacji Triangle Away jest banalnie prosta i nie wymaga raczej szczegółowego wyjaśnienia. Aplikację wystarczy pobrać stąd lub bezpośrednio z Google Play i zainstalować na telefonie.

galaxy ace 2 root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Rootowanie w przypadku Galaxy Ace II GT-I8160 zależy od wersji systemu jaka w danej chwili znajduje się na smartfonie.

Android 2.3.x Gingerbread

 1. Pobieramy ten plik  i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu.
 2. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Download Mode (przyciskając i przytrzymując Vol- + Home + Power).
 3. Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu za pomocą programu Odin.
 4. Wyłączamy ponownie telefon i przechodzimy do trybu Recovery (Vol+ + Home + Power)
 5. Przechodzimy przy pomocy klawiszy głośności do pozycji apply update from sdcard i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 6. Wskazujemy plik update_su.zip, pobrany wcześniej i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 7. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.
 8. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

Android 4.1.2 Jelly Bean

Metoda jest podobna jak ta dla Galaxy Plus GT-I9001. Jedyną różnicą jest to, że wgrywamy ten plik.

galaxy ace galaxy mini galaxy y root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu z poziomu trybu odzyskiwania. Odbywa się to w taki sam sposób jak w przypadku smartfonu Galaxy S Plus.

galaxy mini 2 root Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

 1. Pobieramy ten plik  i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu.
 2. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Download Mode (przyciskając i przytrzymując Vol- + Home + Power).
 3. Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu za pomocą programu Odin.
 4. Wyłączamy ponownie telefon i przechodzimy do trybu Recovery (Vol+ + Home + Power)
 5. Przechodzimy przy pomocy klawiszy głośności do pozycji apply update from sdcard i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 6. Wskazujemy plik update_su.zippobrany wcześniej i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 7. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.
 8. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

Tak oto przybliżyliśmy Wam kwestię rootowania najbardziej popularnych smartfonów z rodziny Galaxy. Mam nadzieję, że w Waszym przypadku proces rootowania będzie przebiegał sprawnie i bez żadnych problemów. Pamiętajcie jeszcze, by procedurę wykonać rozważnie, bez pośpiechu, dokładnie analizując każdy punkt. Jeśli już zdecydowaliście się na wykonanie root’a, zarezerwujcie sobie wolny czas, tak by nikt Wam nie przeszkadzał. Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzach, a my w miarę możliwości na nie odpowiemy.

Zapraszamy Was do częstego odwiedzania naszej strony, bo już w następnej części Galaktycznego Poradnika zajmiemy się wgrywaniem modyfikowanego oprogramowania (tzw. custom ROM) przy pomocy CWM/TWRP lub Mobile Odin.

Masz pytanie lub chcesz się dowiedzieć więcej na temat rootowania? Zapraszamy na nasze forum!

Słowa kluczowe

 • http://brak Globus911

  Wszystko to pięknie, ale jak zrootować telefon z Windows 8 Phone ?

  • Bartosz Hadrich

   Nie ma czegoś takiego jak root na Windows Phone.

 • http://brak Globus911

  Do zrotowania potrzeba tylko KINGO ANDROID ROOT. Używanie proste jak konstrukcja cepa.

  • Bartosz Hadrich

   Można, ale chyba lepiej zrobić to samemu niż powierzyć robotę jakiemuś programowi?

 • http://wp.pl tomek

  Jak kurde się to uruchamia

  • Bartosz Hadrich

   Fajnie, że sprecyzowałeś o co Ci chodzi ;)

 • jaro

  Witam próbowałem rotować galaxy y z salonu plusa i lipa,albo niewidzi pliku albo program one click root woła sterowniki jak podepnę jako multimedia i jako aparat tesz lipa,czyżby był poblokowany?

  • Bartosz Hadrich

   O czym Ty w ogóle mówisz? Jaki program OneClick Root? W powyższym poradniku nic o tym nie ma.. Zrób wszystko według instrukcji zamieszczonej powyżej a powinno być ok.

   ____________
   Zapraszam również do zapoznania się z naszym forum: forum.galaktyczny.pl i zadawania pytań właśnie tam (gwarantuję szybszą odpowiedź).

 • mizioku

  Witam serdecznie. Nie mogę wgrać roota do mojego galaxy ace 2(I8160XXLL2). Pobieram ten plik z linku w artykule, wrzucam go do sdcard, wyłączam telefon i uruchamiam go w trybie recowery. Wybieram „apply update from sdcard”, zaczyna się proces po czym wyskakuje „(no such file of directory)” i na końcu installation aborted. Wie ktoś co robię źle?

  • Bartosz Hadrich

   Spróbuj zmienić nazwę pliku, ewentualnie wrzucić go do jakiegoś folderu.

   _____________
   Zapraszam również do zapoznania się z naszym forum: forum.galaktyczny.pl i zadawania pytań właśnie tam (gwarantuję szybszą odpowiedź).

 • Piotr

  Samsung y ale S5363, z wersją jądra 2.6.35,7 , gingerbread.XXMJ1- podany kernel do s5360 nie działa..wgrywa się jak w przykładzie, ale SU nie odpala, nie unrootuje.. Klops :( Proszę o pomoc..

  • Bartosz Hadrich

   To nie jest kernel, tylko stricte plik wgrywający kontrolkę SU do systemu. Spróbuj wykonać operację jeszcze raz, później wgraj aplikację SuperSU z Google Play.

   _____________
   Zapraszam również do zapoznania się z naszym forum: forum.galaktyczny.pl i zadawania pytań właśnie tam (gwarantuję szybszą odpowiedź).

 • marta

  Witam, czy jest może różnica gdy będę wgrywać te pliki pod mini 2 jeżeli mam wersje oprogramowania GT-S6500D?

  • Bartosz Hadrich

   Nie, nie powinno być różnicy.
   _____________
   Zapraszam również do zapoznania się z naszym forum: forum.galaktyczny.pl i zadawania pytań właśnie tam (gwarantuję szybszą odpowiedź).

 • Mati

  Mam samsung galaxy s 2 plus i nie moge zrootować fona…
  Prosze o pomoc

  Wersja :GT-i9105P
  Sys.
  4.1.2

  • Bartosz Hadrich

   Trzymaj: http://db.tt/dsdDWimA
   Plik CWM-I9105P.tar wgrywasz przy pomocy Odina a SuperSU-v1.86.zip przy pomocy trybu recovery (analogicznie do sposobu dla mini II).

   _____________
   Zapraszam również do zapoznania się z naszym forum: forum.galaktyczny.pl i zadawania pytań właśnie tam (gwarantuję szybszą odpowiedź).

 • Mati

  Dzięki bartek bez ciebie …. po prostu dzięki

 • Mati

  No kurde
  1. Nie mogr odpalić tego trybu bo nie jest coś zainstalowane
  2. Super su nie działa
  A było tak blisko

  • Bartosz Hadrich

   Ale co nie jest zainstalowane? „coś” mi nic nie mówi.
   1. Wgrywasz przy pomocy Odina plik CWM (chyba wiesz jak to zrobić?)
   2. Wchodzisz do trybu recovery (głośniej + home + power) i instalujesz SuperSU (install zip from sdcard).
   Po reboocie powinno być wszystko ok.

 • Mati

  Prosze napisz mi eszystko po kolei Bartek pls

 • Mati

  1.z kąd wziąć odina…
  2.cwm WTF..

 • Mati

  Piza tym do odina potrzebny jest root

  • Bartosz Hadrich

   Odin jest w paczce z resztą plików. Plik z nazwą zawierająca słowo CWM również jest w paczce.
   Do używania Odina nie potrzeba żadnego roota ani nic w tym stylu. Wystarczy telefon uruchomiony w Download Mode (Klawisz zmniejszania głośności + klawisz zasilania +klawisz home) i komputer z uruchomionym Odinem.
   Polecam zapoznać się z pierwszym Galaktycznym Poradnikiem.

 • Mati

  Ti nie da sie Zrootowac samym telefonm

  • Bartosz Hadrich

   Że jak? Jak wykonasz wszystkie kroki to otrzymasz zrootowany telefon.

 • Mati

  Ro napisz mi krok po kroku co mam robić

  • Bartosz Hadrich

   Już napisałem. Przeczytaj wszystko jeszcze raz a zrozumiesz.
   A jak nie to radzę się w to nie bawić bo do tego podstawowa wiedza nt. Androida i galaktyk Samsunga jest wymagana.

 • mati

  A jeszcze mam pytanie nie do rootowania…
  Czy da sie poprzez łaczenie z innym urzadzeniiem bluetooth (dajmy na to inny
  telefon) wejść do jego plików i np. coś usunąć? ?

  • Memfis

   Kiedyś były takie programy, ale musiałeś na drugim telefonie zezwolić na połączenie.

   • mati

    No o to mi chodzi jaki to program

 • mati

  Mam pytanie nie do roota…
  Czy da sie poprzez piwiązanie bluetooth wejść do czyjiś plików i coś usunąć?????

 • Kacper Kaczmarek

  Mógłbym prosić o bezpośredni link do plików dla Note’a (Android 4.1.2)? Dzięki :)

 • Dominika

  Mam pytanie:
  1.Jak zrootować samsung galaxy young?
  2.Jak rozpoznać czy telefon jest XEO czy NFC?
  Plis Bartek!!

  • Dominika

   i nie samsung galaxy y young tylko young

 • Paweł

  Witam Czy Galaxy S4 mini GT-I9195 rootuje sie tak samo jak S4 w waszym poradniku? Skąd uzyskac kelnera do niej?

 • Łukasz

  gdzie pobrać kernel do galaxy s3 ??

 • Puku

  To nieprawda, że rootując urządzenie traci się gwarancję. Jeżeli nie będziemy zmieniać wgranego oprogramowania (a więc pozostanie ono takie jakie jest), to zachowamy pełną ochronę smartfona czy tabletu w razie uszkodzenia.

  • Bartosz H.

   Root jest postrzegany jako ingerencja w oprogramowanie a więc jako utrata gwarancji. W przypadku urządzeń bez tzw. flagi Knox zrootowanie urządzenia skutkuje zmianą stanu urządzenia z oficjalnego na modyfikowane i w wielu przypadkach nabiciem licznika flashowań. Jeżeli byś oddał telefon w takim stanie praktycznie na pewno straci on gwarancję już przy oddawaniu go do serwisu. Ale nie oznacza to, że nie można tego odwrócić. Wystarczy unrooować urządzenie, użyć programu Triangle Away i wgrać ponownie oprogramowanie. Natomiast w przypadku urządzeń z tzw. flagą Knox, używając metody CF-ROOT tracimy zupełnie gwarancję bo flaga ta zmieni status na 0×1, a tego już odwrócić się nie da. Ale jeżeli skorzystamy z metody z aplikacją Towel Root flaga nie zostanie naruszona jak i status urządzenia. Ale dla pewności najlepiej przed oddaniem urządzenia zrobić unroot i wgrać oprogramowanie ponownie (by cofnąć jego skutki).

 • Pycia

  A galaxy s III mini

 • Pycia

  Proszę Cię napisz mi jak rootować Samsung galaxy S III mini , ponieważ to też jest bardzo popularny model Pliss!

 • Kuba Makowski

  Czy to się dotyczy do tabletów

Biznes-Host

Copyrıght 2014 galaktyczny.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone. | Optymalizacja Servitium