galaktyczny-poradnik-root

Galaktyczny Poradnik #2: Co to jest Root? Tajniki rootowania

Witamy w drugiej odsłonie Galaktycznego Poradnika! Jest to cykl artykułów, gdzie poruszane są kwestie znane bardziej zaawansowanym użytkownikom urządzeń z Androidem, ale przedstawione w taki sposób, żeby były zrozumiałe dla każdego.  Poprzednio omawialiśmy proces wgrywania oprogramowania za pomocą programu Odin na smartfony Galaxy, a tym razem zajmiemy się kwestią tzw. „rootowania” najpopularniejszych z nich. Dowiecie się między innymi czym jest Root i jakie przynosi ze sobą plusy i minusy. Gotowi? Zaczynamy!

Czym jest root?

Root to w dosłownym tłumaczeniu korzeń i określa tradycyjną nazwę konta w systemie uniksowym, które umożliwia pełną kontrolę tego systemu (w pewnym stopniu jest to konto administratora). System operacyjny Android jest oparty na jądrze Linuksa i też posiada użytkownika o nazwie Root, który ma nieograniczony dostęp do wszystkich plików i może wykonać wszystkie operacje związane z ich modyfikacją.

android-root

Root w najprostszym tego słowa znaczeniu to dostęp do wszystkich plików systemowych Androida i możliwość ich dowolnej modyfikacji. Z tym pojęciem wiąże się również aplikacja SuperUser/SuperSU, która służy do zarządzania uprawnieniami, jak i CWM (ClockWorkMod) i TWRP (Team Win Recovery Project), które są bardziej zaawansowanymi trybami Recovery niż ten standardowy Samsunga.

Zalety:

 • umożliwia dowolne modyfikacje systemu
 • umożliwia wgrywanie zmodyfikowanego oprogramowania
  (tzw. custom ROM)
 • umożliwia robienie pełnej kopii aplikacji jak i całego systemu
 • umożliwia instalowanie aplikacji na karcie pamięci
 • umożliwia odinstalowanie „niechcianych” aplikacji, np. dostarczonych przez producenta
 • umożliwia zmianę ekranu startowego

Wady:

 • może doprowadzić do niestabilności systemu
 • wykonując rootowanie, tym samym wgrywamy nieoficjalne oprogramowanie, co wiąże się z utratą gwarancji
 • podwyższa pole do popisu wszelakim wirusom

Jak wykonać Root?

Procedura rootowania różni się w zależności od telefonu, który chcemy poddać takiej modyfikacji. Postaramy się opisać ten proces dla najpopularniejszych telefonów z serii Galaxy w najprostszy sposób jaki jest tylko możliwy – w formie „krok po kroku”.

Uwaga! Pamiętajcie jednak, że poniższy poradnik ma charakter czysto informacyjny i nasz blog jak i producent telefonu czy oprogramowania nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody. Proces rootowania może doprowadzić do niestabilności systemu, a w najgorszym przypadku nawet uszkodzenia telefonu. Do tego drugiego dochodzi jednak bardzo rzadko i głównie jest to związane z błędem popełnionym przez użytkownika (często niedoświadczonego), podczas wykonywania root’a.

Wykonanie poniższych kroków wiąże się z utratą gwarancji, jeżeli wyślemy telefon w takim stanie do serwisu. Należy zawsze przed naprawą przywrócić telefon do jego stanu fabrycznego (bez roota)!

galaxy-s2-galaxy-note-root

Procedura w przypadku Galaxy S II GT-I9100 i Galaxy Note GT-N7000 jest banalnie prosta, bo wystarczy wgrać jedno zmodyfikowane jądro systemu (tzw. kernel) przez Tryb odzyskiwania. Mało tego, że będziemy mieć root’a, to jeszcze będziemy ubezpieczeni przed słynnym „brickbugiem” (czyli możliwością uszkodzenia pamięci wewnętrznej, przywracając ustawienia fabryczne telefonu). Cały proces działania został opisany poniżej.

1. Przed przystąpieniem do wgrywania zmodyfikowanego jądra systemu (czyt. kernel), należy się upewnić, że na urządzeniu znajduje się oprogramowanie nie starsze niż Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Można to sprawdzić wchodząc w Ustawienia, następnie Informacje o urządzeniu i odczytując numer z pozycji Wersja systemu Android. 

2. Wchodzimy do klawiatury i wpisujemy kod *#1234#. Zapisujemy trzy ostatnie znaki z pola PDA (jak na screenie poniżej).

pda-version

3. Pobieramy odpowiedni kernel dla swojej wersji oprogramowania. Jest to plik z rozszerzeniem .zip i można go znaleźć poniżej:

4. Kopiujemy pobrany plik .zip na kartę pamięci w telefonie.

5. Wyłączamy urządzenie.

6. Uruchamiamy telefon w trybie odzyskiwania (tryb Recovery). Aby to zrobić trzeba jednocześnie przycisnąć i przytrzymać przez około 2-3 sekundy trzy przyciski: Vol+, Home i Power (czyli klawisz „głośniej”, środkowy Home i ten od włączania telefonu).

android-system-recovery

Android system recovery [źródło: galaktyczny.pl]

7. Przechodzimy przy pomocy klawiszy od głośności do pozycji apply update from sdcard (lub apply update from external storage) i zatwierdzamy przyciskiem Power.

8. Wskazujemy pobrany plik .zip i zatwierdzamy przy pomocy przycisku Power.

9. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.

10. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

galaxy-s-plus-root

W przypadku modelu Galaxy S Plus GT-I9001 proces rootowania też odbywa się przez standardowy tryb odzyskiwania. Wystarczy wgrać ten plik w taki sam sposób jak miało to miejsce wyżej, dla Galaxy S II czy Galaxy Note. Po instalacji będziemy mieć tylko root’a bez CWM (ClockWorkMod – bardziej zaawansowanego trybu Recovery niż ten standardowy Samsunga)

galaxy-s-root

Procedura dla pierwszego smartfonu z rodziny Galaxy S już trochę się różni od pozostałych. Wszystko sprowadza się do pobrania odpowiedniego kernel’a dla swojego oprogramowania  i wgrania go do telefonu za pomocą programu Odin. W tym miejscu możecie skorzystać z poprzedniego Galaktycznego Poradnika, gdzie poruszyliśmy kwestię własnie wgrywania oprogramowania. Pobrany plik wstawiamy w polce PDA.

galaxy-s3-galaxy-s4-galaxy-note-2-root

Proces rootowania jednych z najnowszych urządzeń Samsunga – Galaxy S III GT-I9300, Galaxy S 4 GT-I9505 i Galaxy Note II GT-N7100 wygląda identycznie jak w przypadku modelu Galaxy S. Wystarczy pobrać odpowiednie zmodyfikowane jądro systemu (kernel):

i „wrzucić” je do telefonu za pomocą programu Odin. Każde urządzenie Samsunga ma specjalny licznik, który przechowuje informacje o tym, ile razy było wgrywane nieoficjalne oprogramowanie. Po wgraniu zmodyfikowanego kernel’a podczas uruchamiania telefonu będzie pojawiał się żółty trójkąt (bądź inne graficzne ostrzeżenie). Aby się go pozbyć należy skorzystać z aplikacji Triangle Away, która nie tylko usuwa ostrzeżenie, ale też zeruje wspomniany licznik. Obsługa aplikacji Triangle Away jest banalnie prosta i nie wymaga raczej szczegółowego wyjaśnienia. Aplikację wystarczy pobrać stąd lub bezpośrednio z Google Play i zainstalować na telefonie.

galaxy-ace-2-root

Rootowanie w przypadku Galaxy Ace II GT-I8160 zależy od wersji systemu jaka w danej chwili znajduje się na smartfonie.

Android 2.3.x Gingerbread

 1. Pobieramy ten plik  i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu.
 2. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Download Mode (przyciskając i przytrzymując Vol- + Home + Power).
 3. Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu za pomocą programu Odin.
 4. Wyłączamy ponownie telefon i przechodzimy do trybu Recovery (Vol+ + Home + Power)
 5. Przechodzimy przy pomocy klawiszy głośności do pozycji apply update from sdcard i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 6. Wskazujemy plik update_su.zip, pobrany wcześniej i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 7. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.
 8. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

Android 4.1.2 Jelly Bean

Metoda jest podobna jak ta dla Galaxy Plus GT-I9001. Jedyną różnicą jest to, że wgrywamy ten plik.

galaxy-ace-galaxy-mini-galaxy-y-root

Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu z poziomu trybu odzyskiwania. Odbywa się to w taki sam sposób jak w przypadku smartfonu Galaxy S Plus.

galaxy-mini-2-root

 1. Pobieramy ten plik  i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu.
 2. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Download Mode (przyciskając i przytrzymując Vol- + Home + Power).
 3. Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu za pomocą programu Odin.
 4. Wyłączamy ponownie telefon i przechodzimy do trybu Recovery (Vol+ + Home + Power)
 5. Przechodzimy przy pomocy klawiszy głośności do pozycji apply update from sdcard i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 6. Wskazujemy plik update_su.zippobrany wcześniej i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 7. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.
 8. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

Tak oto przybliżyliśmy Wam kwestię rootowania najbardziej popularnych smartfonów z rodziny Galaxy. Mam nadzieję, że w Waszym przypadku proces rootowania będzie przebiegał sprawnie i bez żadnych problemów. Pamiętajcie jeszcze, by procedurę wykonać rozważnie, bez pośpiechu, dokładnie analizując każdy punkt. Jeśli już zdecydowaliście się na wykonanie root’a, zarezerwujcie sobie wolny czas, tak by nikt Wam nie przeszkadzał. Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzach, a my w miarę możliwości na nie odpowiemy.

Zapraszamy Was do częstego odwiedzania naszej strony, bo już w następnej części Galaktycznego Poradnika zajmiemy się wgrywaniem modyfikowanego oprogramowania (tzw. custom ROM) przy pomocy CWM/TWRP lub Mobile Odin.

Masz pytanie lub chcesz się dowiedzieć więcej na temat rootowania? Zapraszamy na nasze forum!

Słowa kluczowe

 • Luck

  Jak zrobic root na xperia m2?

 • Kamil

  Jak zrotować Samsung Galaxy Chat?

 • Miki

  Plis powiedz jak zrobic root w samsung galaxy tab 2 plis bo nie wiem

  • Bartosz H.

   Który dokładnie wariant?

 • Jakub Zaczkiewicz

  Hej czy jest jakiś sposób na roota xcover 2

 • Kamil

  Witam, posiadam SGS # GT-i9300 i chcę go zrootować do androida 4.4 a ten model nie ma tej aktualizacji. co powinienem zrobić ? bo jak zrootuje telefon z sammobile pobierając andrida 4.4 to może mi się coś popsuć, tak ? czy to nie ma różnicy ?

  • Bartosz H.

   Ty mówisz o wgrywaniu oprogramowania, a nie rootowaniu. Polecam przeczytać definicję w poradniku powyżej.
   Nie pobierzesz Androida 4.4 na i9300 ze strony Sammobile, bo taki soft się nigdy nie pojawił.
   Jedyny sposób na uzyskanie Kitkata na S3 to wgranie jakiegoś custom romu. Te custom romy znajdziesz w większości na forum XDA-Developers. Pamiętaj tylko, że nie jest to oficjalne oprogramowanie i ani Samsung ani jego autor nie ponoszą żadnych konsekwencji w skutek ewentualnego uszkodzenia telefonu.

 • Dawid Krzywański

  Jak zrobic na lg g2 mini plis bardzo potrzebne

 • Artur

  co mam zrobić gdy mi nie widzi tego pliku zip ,próbowałem nawet do innych folderów wstawiać ale nic nie pomogło prosze o pomoc

  • Polecam aplikacje Solid Explorer. Ona powinna znaleźć plik.

 • Piotr Harasimiuk

  Fajnie. Dzięki za artykuł, a co w przypadku Samsung Galaxy Tab 10.1 (pierwsza wersja czy jak to tam nazwać)? Pozdrawiam

 • darkis

  Jak zrootować na telefonie sony experia M2

 • kubus90

  Ja niemoge włączyć scr i przenosi mnie tu jak włonczć

 • Wiktor Roczniak

  Czy na Samsung galaxy grand 2 LTE SM- G7105 moge użyć tego roota? (czy tym sposobem zrotuję tel. czy muszę szukać root typowy pod Grand 2 LTE?

  • Bartosz H.

   Trzeba znaleźć konkretny sposób rootowania dla danego urządzenia.
   Tu masz poradnik dla SM-G7105, tylko sprawdź czy masz odpowiednie oprogramowanie: http://androidmtk.com/root-samsung-galaxy-grand-2-lte-sm-g7105
   A już niedługo na naszym portalu pojawi się nowy, odświeżony poradnik dotyczący rootowania urządzeń, m.in. Grand 2.

 • BOGNA

  Witam proszę o pomoc bo przez przypadek wgrał mi się sam ten zielony ludzik załączam zdjęcie ( wiem to z waszej strony ale miałam taką sytuację ) a za kilka dni zniknęły mi zdjęcia z karty SD ( przeglądałam galerie zdjęcia z Facebooka i zaznaczyłam http://fotografwpodrozy.pl/oprogramowanie-dla-fotografa/jak-odzyskac-zdjecia-z-uszkodzonej-karty-pamieci/ a u góry po prawej stronie wyskoczył mi zielony ludzik z ciekawości przycisnełam go niby się nic nie stało , później chciałam sprawdź galerie zdjęć z aparatu a tu niespodzianka – karta pusta ; ( ) co teraz zrobić , jak je odzyskać i jak pozbyć się tego zielonego ludzka z telefonu ; ( ????

  • Bartosz H.

   Pojawił się taki sam ekran jak na obrazku czy sam ludzik? Jak przez przypadek? Co w tej chwili robiłaś? Co zrobiłaś dokładnie jak ludzik się pojawił? Z karty zniknęły same zdjęcia czy wszystkie dane?
   Na chwilę obecną z Twojego referatu dużo zrozumieć nie można, stąd te pytania.

 • Painter master of paint.

  Mam HTC desire 310 4.1.2 jellybean od Orange, czy instalowanie roota do tego telefonu jest bezpieczne?

 • Emma Durden

  Mogę wykorzenić mojego galaxy S6 z tym ukorzenienia aplikacji. Ten powiedzieć, co jest wadą podczas kibicowania urządzenia.

Biznes-Host

Wszelkie prawa zastrzeżone - galaktyczny.pl