Aparat

Samsung w najnowszym mini zastosował 8-megapikselowy aparat z automatycznym ustawieniem ostrości i diodą doświetlającą LED, umieszczoną tuż obok pulsometru. Co prawda, rozdzielczość aparatu nie zmieniła się w porównaniu do Galaxy S4 mini, ale za to poprawiła się jakość zdjęć.

W mojej opinii fotografie wykonane aparatem w Galaxy S5 mini są nie tylko lepsze od tych z S4 mini, ale też Galaxy S III. Jest mniejsza ziarnistość, a optyka z bliższej odległości zbiera ostrość. Nie mamy typowego trybu makro, ale bez problemu udało mi się zrobić szczegółowe zdjęcie monet (jest poniżej) z dosłownie kilku centymetrów. To pozytywne zaskoczenie, bo na poprzedniku były z tym problemy.

Galaxy S5 mini ma zdolność do rejestrowania filmów w FullHD przy 30 klatkach na sekundę. Do jakości materiałów nie można mieć zastrzeżeń, bo obraz jest płynny i nie widać żadnego „szarpania” obrazu. 42-sekundowy film w FullHD waży około 85 MB, a szybkość danych sięga 17 Mbit/s.

Zdjęcia w oryginalnej jakości można pobrać stąd.

Oprogramowanie aparatu jest takie samo jak w Galaxy S5, choć pozbawione niektórych trybów. W wersji mini brakuje przede wszystkim trybu selektywnego wyboru pola ostrości, który jest jedną z ważniejszych funkcji fotograficznych w Galaxy S5. Pozwala na określenie, który plan na zdjęciu ma być ostry, a który rozmazany. Jest jednak tryb Wirtualnej wycieczki, Panorama czy Zdjęcia sferyczne, więc ta „kastracja” jest niewielka. Co więcej, dodatkowe tryby możemy pobrać, choć jak sprawdzałem za wiele ich nie było. Więcej dowiecie się z poniższego filmu Roberta, gdzie szczegółowo zostały pokazane wszystkie funkcje aparatu w Galaxy S5 mini.

Apartat z przodu ma 2,1 Mpix i nagrywa w FullHD.

Wydajność

Zazwyczaj wersje mini odbiegają wydajnością od swoich pełnowymiarowych pierwowzorów. Podobnie jest też w przypadku Galaxy S5 mini, który ma słabsze parametry od flagowca Samsunga z tego roku. Ale czy to źle? Niekoniecznie  ale to zależy z jakiej strony na to spojrzymy. Od czasu Galaxy S III mini (a nawet S II mini, którego można uznać, za telefon „widmo”) wiele się zmieniło, a to wszystko za sprawą świeżej jednostki Exynos 3470, która napędza Galaxy S5 mini. Układ został wykonany w 28 nm procesie technologicznym i ma cztery rdzenie (oraz cztery wątki) Cortex-A7 o maksymalnym taktowaniu 1,4 GHz. Dodatkowo w Galaxy S5 mini mamy 1,5 GB pamięci RAM z czego do dyspozycji użytkownika zostaje 1,23 GB. Jest jeszcze procesor graficzny ARM Mali-400MP4 z częstotliwością pracy 450 MHz, który do najświeższych nie należy, ale w miarę nieźle radzi sobie jeszcze w grach. Nie ulega jednak wątpliwości, że taki typ grafiki to wąskie gardło całego układu, bo podobną technologię można było spotkać już w Galaxy S II (266 MHz). Druga strona medalu jest jednak taka, że sporo gier jest dobrze zoptymalizowanych pod Mali-400, dlatego też płynnie działają. Tak prezentuje się nowy układ od strony technicznej i choć ilością literek nie dorównuje mocniejszym układom w topowych urządzeniach, to w codziennej pracy radzi sobie zaskakująco dobrze.

Jeśli kogoś interesują cyferki z programów testujących to mam złą wiadomość, bo… w tej recenzji nie znajdziecie żadnych screenów. Jest jednak powyższy film Roberta, który sprawdził dla Was wydajność sprzętu w trzech najpopularniejszych programach. Wyniki są też powszechnie dostępne na oficjalnej stronie benchmarków, ale jak wiadomo tego typu programy nie są miarodajnym wyznacznikiem wydajności. Przykładowo w AnTuTu mniejszy Galaxy S5 mini z Exynosem 3470 uzyskuje podobne wyniki (ok. 18 tys punktów), co poprzednik z układem Snapdragon 400 o wyższym taktowaniu 1,7 GHz. W 3DMark jest niemal 4 tysiące, a z kolei w Quadrant Standard licznik zatrzymał się na 8210 punktach.

Lepiej jest jednak przeczytać opinię osoby, która spędziła z urządzeniem kilkanaście dni i jest w stanie napisać, jak smartfon radzi sobie w praktycznym zastosowaniu, a nie chwilowym „stresie” w benchmarku. A Galaxy S5 mini z codziennymi zadaniami radzi sobie całkiem nieźle, co też jest zasługą optymalizacji interfejsu TouchWiz. System działa płynnie choć czasami zdarza się „chwila zadumy”, głównie, gdy chcemy coś szybciej wykonać, mając jednocześnie kilka aplikacji czy usług uruchomionych w tle. Już o tym wspominałem trochę wyżej. Nie mniej jeśli będziemy używać smartfonu z głową (a wiadomo, że tak trzeba używać każdego urządzenia z Androidem) to system będzie działał stabilnie przez cały czas.

Wiele pytań pojawiało się odnośnie tego, czy Galaxy S5 mini jest wydajniejszy od Galaxy S III. Odpowiedź jest jedna – tak, choć różnica jest niewielka. Rankingi pokazują, że Exynos 3470 zastosowany w mniejszej „Piątce” ma delikatnie większą wydajność niż Exynos 4412, ale tylko ten z Galaxy S III. Podkręcona wersja z Galaxy Note II wyprzedza Galaxy S5 mini w boju, ale też nie z jakimś super rezultatem.

Smartfon dobrze sprawdza się w grach, nawet tych wydajniejszych. Bez problemu można uruchomić takie gry jak Real Racing 3 czy Modern Combat 4/5, które działają w miarę płynnie, choć gdy wskoczymy w bardziej dynamiczną akcję lub będziemy ścigać się z kilkoma samochodami w większym ścisku to zauważymy lekki spadek klatek. Jest to jednak krótkotrwałe i nie wpływa bardzo na jakość rozgrywki. Problem pojawił się jednak z GTA San Andreas, która na najwyższych ustawieniach nie zachowała granicy płynności.

Bateria i ładowanie

Zwiększone wymiary obudowy Galaxy S5 mini pozwoliły na umieszczenie w środku baterii o większej pojemności. To zrozumiałe, że smartfon który dysponuje lepszymi podzespołami musi mieć baterię, która dostarczy odpowiednią ilość energii. W mniejszym wariancie flagowca zastosowano akumulator o pojemności 2100 mAh, podobnie jak w Galaxy S III. Mimo tego, że ilość amperogodzin jest identyczna to zmienił się kształt samej baterii. Ta w Galaxy S5 jest węższa, dłuższa i umieszczona bliżej prawej krawędzi smartfonu.

Samsung Galaxy S5 mini - bateria
Samsung Galaxy S5 mini – bateria / fot. galaktyczny

 

Bateria nieźle sprawdza się w praktyce. Ponad 10-godzinny rezultat podczas odtwarzania filmu w HD to wyniki godny pochwały. Co ciekawe, Galaxy Note 3 w tym samym teście jest niewiele lepszy, bo uzyskał czas 11 godzin i 6 minut. Z kolei w najbardziej wymagających zmaganiach smartfon polegnie po nieco ponad 6 godzinach, a godzinę dłużej można surfować po Internecie. Na tak dobre rezultaty z pewnością ma wpływ niższa rozdzielczość ekranu (przypomnę, że jest to HD) i 4,5-calowa przekątna, ale przede wszystkim całkiem wydajny, ale też nie łakomy na energię układ obliczeniowy Exynos 3470. Wszystkie testy były robione na maksymalnej jasności ekranu. Bateria pozytywnie mnie zaskoczyła i dobrze, bo wiadomo, że w dzisiejszych smartfonach z czasem pracy zdala od prądu jest krucho.

galaxy-s5-mini-bateria-wykres

Zauważyłem, że podczas grania w wymagające tytułu smartfon jakoś bardzo nie nagrzewa się. Nie czuć już takiego ciepła w okolicy aparatu jak ma to niekiedy miejsce w Galaxy S5, a mimo tego smartfon radzi sobie z najlepszymi tytułami z Google Play. Bez problemu uruchomimy i pogramy w takie gry jak Real Racing 3 czy Modern Combat 5. Nawet podczas ładowania bateria zachowuje optymalną temperaturę.

Rozczarowuje jednak czas ładowania akumulatora. Do pełnego napełnienia baterii w Galaxy S5 mini potrzebujemy ponad dwie i pół godziny, co jest wynikiem zbyt dużym jak na dzisiejsze standardy.

Multimedia i łączność

Użytkownik dostaje smartfon z 16-gigabajtową pamięcią wbudowaną, czyli dwukrotnie większą niż posiadacze Galaxy S4 mini, z czego niecałe 12 GB jest do właśnej dyspozycji. Jak na smartfon średniej klasy to raczej standard (dopiero byłoby gadanie, gdyby było 8GB…), ale jeśli komuś brakuje megabajtów może śmiało włożyć kartę microSD i magazynować zdjęcia, filmy czy inne pliki na zewnętrznym nośniku. Slot obsługuje karty pamięci nawet o pojemności 128 GB.

Na 4,5-calowym ekranie można już komfortowo przeglądać zasoby Internetu czy śmiało włączyć film w trakcie dłuższej podróży. Galaxy S5 mini obsługuje większość popularnych formatów wideo i bez problemu poradzi sobie nawet z materiałami w jakości FullHD. Można też bez żadnych ograniczeń odtwarzać muzykę, choć wbudowany głośnik nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest w miarę głośno, ale jakość dźwięku (szczególnie na maksimum) nie jest tym, czego bym oczekiwał. Dźwięk jest płaski i metaliczny, ale to wada każdego smartfonu z jednym głośnikiem. Co więcej zauważyłem, że nawet podczas odtwarzania dźwięków systemowych wyczuwalne są wibracje tylnej klapki, co nie jest zbyt komfortowe.

Galaxy S5 mini został wzbogacony w szereg technologii łączności, począwszy od Bluetooth 4.0 LE, NFC (tylko w modelu LTE) czy WiFi v802.11a/b/g/n z funkcją hotspotu. Nie zabrakło też modułu GPS z obsługą A-GPS i GLONASS oraz diody IR, która zamienia nasz smartfon w uniwersalny pilot do urządzeń RTV jak telewizor czy dekoder. Samsung Galaxy S5 mini obsługuje LTE, gdzie maksymalna prędkość pobierania danych może dojść do 150 Mbit/s. Niestety w Galaxy S5 mini nie został wyposażony w radio FM, którego brakuje też w najnowszych flagowcach.

 


SPIS TREŚCI:

  1. PREMIERA | OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ ZESTAWU | WYGLĄD I WYKONANIE
  2. EKRAN | OPROGRAMOWANIE I FUNKCJE
  3. APARAT | WYDAJNOŚĆ | BATERIA | MULTIMEDIA
  4. PODSUMOWANIE | PLUSY I MINUSY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

37 replies on “Recenzja Samsung Galaxy S5 mini – mniejszy staje się większy. I może więcej”

  • Tomek
    12 września 2014 at 22:21

    A czy jest wersja na dwie karty SIM?

    • 12 września 2014 at 23:07

      Tak, Galaxy S5 mini jest dostępny w opcji dual SIM, ale nie w Polsce.

      • Tomek
        14 września 2014 at 21:18

        A jaki jest numer modelu w wersji duos? Czy będzie działał w Polsce jeśli zamówię poprzez jakiś serwis aukcyjny?

      • Ela
        21 października 2014 at 22:48

        W Polsce jest dosteony dual sim, widzialam w sklepie samsunga.

      • Ewa
        21 stycznia 2015 at 14:49

        jest juz w Polsce s5 mini dual sim, kupiłam go wczoraj w Komputroniku w Poznaniu….ale niestety ani na stronie samsunga ani w internecie nie ma instrukcji obsługi w j. polskim (oprócz załaczonej w pudełku informacji jak zdjac klapkę, włozyc baterie i zamknac klapkę- info dla idiotów). jesli ktos nie miał nigdy zadnego dotykowego samsunga to nie dostanie sie nawet do podstawowych funkcji. Telefonik ładnie lezy w damskiej dłoni i mozna go obdługiwać jedna ręka – ale bez instrukcji siedzisz i kwiczysz. Madralińskich informuje ze do dual simu nie da się zastosować instrukcji z wersji jedno simowej – sprawdzone!

        • 21 stycznia 2015 at 16:08

          A do czego Ci jest potrzebna instrukcja? Jak czegoś nie wiesz możesz pytać. Pomożemy 🙂

  • Marcin
    21 września 2014 at 12:16

    Cześć mógłbyś wyjaśnić dokładnie wadę: Bzyczenie obudowy? czy przeszkadza to podczas słuchania muzyki lub grania? w samym teście malutko jest o jakości audio

    • 21 września 2014 at 12:57

      To doskwiera niemal każdemu urządzeniu, które ma głośnik umieszczony na tyle obudowy. Po prostu podczas odtwarzania dźwięków klapka z tworzywa sztucznego (jaką ma S5 mini) delikatnie wibruje,co czuć pod palcami. Nie przeszkadza to jednak w trakcie słuchania muzyki czy grania.

  • szydelko
    30 września 2014 at 11:51

    W tekście znajduje się informacja, że S5mini jest wyposażony w Radio FM. Gdzie, jak i kiedy? W moim nie ma takiej aplikacji a sama aplikacja Radio z s4mini ani s2 nie daje się zainstalować. Widziałem niby w sieci zdjęcia płyty, na której jest układ radia FM, ale w praktyce coś z tym radiem jest nie halo. Pomożecie?

    • 30 września 2014 at 13:08

      Sprawdziliśmy jeszcze raz i rzeczywiście w Galaxy S5 mini nie ma takiego typowego radia FM. Przepraszamy za wprowadzenie w błąd, już poprawione.

      • szydelko
        30 września 2014 at 15:43

        szkoda bo liczyłem, że nie będę musiał korzystać ze streamingu do słuchania ulubionych stacji. Na szczęście służbowa asha radzi sobie z tym trudnym zadaniem, a bateria trzyma w niej 10-14 dni 🙂
        PS. artykuł super. Bardzo pomógł mi w podjęciu decyzji o zakupie S5mini, z której jestem na razie zadowolony.

        • sp3uca
          19 marca 2015 at 08:30

          To poprawcie ponownie.
          Ma radio . Działa sprawdzone w moim s5mini.Chipset ma fabrycznie
          zablokowane ale instalujesz appkę „HybridRadio2013.apk” (znadź w sieci) i
          działa. Appka chyba z Galaxy s4.Jest RDS.

          Uwaga nie musiesz mieć roota.Potraktuj tylko LuckyPatcherem bo ma w instalce wiele szajsu (dostęp do numerów itp)
          Andrzej

  • MG
    3 października 2014 at 15:16

    s5 mini czy s4?

  • Marcin Malinowski
    29 października 2014 at 17:13

    witam

  • Marcin Malinowski
    29 października 2014 at 17:14

    czy w s5 mini da sie ustawic na ekranie blokady widoczny budzik

  • Wiktor
    4 listopada 2014 at 15:05

    Chciałbym kupić ten telefon, ale mam pytania: czy warto, czy się opłaca, jak się sprawuje po trochę dłuższym czasie, jak działa bateria, gdzie można go kupić najtaniej, czy sprawdza się w codziennym używaniu, czy wszystko działa poprawnie?
    Z góry dziękuje!

    • 17 listopada 2014 at 21:38

      Wiktor,a czytałeś recenzję? Bo odpowiedzi na większość zadanych pytań tam właśnie znajdziesz. A gdzie kupić najtaniej? Sprawdź w pierwszej lepszej porównywarce cen.

  • Ewe
    30 listopada 2014 at 11:25

    Chcę kupić telefon ale waham się między S5 mini a s4 mini? Który polecacie? Czytałam na kilku forach że są problemy z baterią, tzn po naładowaniu do 100% tel wyłącza się i trzeba wyjąć baterię i ponownie włożyć. Co polecacie?

    • 30 listopada 2014 at 15:15

      Ewe, w testowanym modelu nie natrafiłem na problem z baterią, o którym wspomniałaś. Według mnie teraz lepiej jest wybrać Galaxy S5 mini, bo jest bardziej funkcjonalny, jest wodoodporny, ma lepszy design i przede wszystkim jest nowszy, więc ma większą szansę na aktualizację do Lollipop.

  • axim
    23 lutego 2015 at 19:01

    Ruchy gestami w tym modelu nie występują. Błąd w teście.

  • marian
    27 lutego 2015 at 14:50

    A wiadomo kiedy dostanie lalipopa?

  • Juliusz Cezar
    18 marca 2015 at 15:50

    Ale dziadostwo. Orzecież tzw. „Chinole” biją ten telefon na łem na szyję. Np xiaomi, lenovo, czy np goclever. Są o połowę tańsze. Za 700 czy 800 można kupić swietny smartphone z większym ekranem i podzespołami!

    • xxx
      5 kwietnia 2015 at 16:21

      nie jestem fanem samsunga ale chinskie badziewia juz przerabialem i szkoada wywalas hajs wiekszy ekran i mocniejsze podzespoly nie sa kazdemu potrzebne chyba ze ma sie kompleksy i trzeba czyms nadrobic. nie wazny jest rozmiar ale jakosc kolego

  • Wiel
    5 kwietnia 2015 at 17:23

    Słaba recenzja, Bardzo dużo pustych słów.Filmik Nawrowskiego o wydajności iście debilny. Autor potrafi tylko przewijać ekran.

    Dziwię, się że sferis wydaje kasę na takie miernoty. A może pac warty pałaca…

    • 6 kwietnia 2015 at 02:46

      Nakręć swój filmik i nam go pokaż, bo taka słaby hejt jest śmieszny. W filmiku są najważniejsze rzeczy przedstawione odnośnie wydajności. Ja nie widzę tylko samego przewijania ekranu.

  • laikkk
    20 kwietnia 2015 at 11:30

    nie jestem żadnym specem więc może pytanie będzie głupie: czy ten telefon jakoś bardzo na plus różni się od zwykłego s3? Chodzi mi o wydajność, płynność działania.

  • maxxx
    27 kwietnia 2015 at 17:00

    Czy oko głównej kamery jest podatne na zarysowania czy lepiej zaopatrzyć się w jakieś etui ochronne?

    • 27 kwietnia 2015 at 17:20

      Jak ktoś chce to zarysuje 🙂 Nie mam pewności jakie to jest tworzywo, na pewno szkło, ale raczej nie szafirowe. Aparat nie wystaje poza obudowę jak np. w Galaxy S5, więc myślę, że nie powinno się rysować.

  • Marko
    12 września 2015 at 10:11

    Witam,mam s5mini prawie rok a także s4.Różnice jakie zauważyłem:ekran w s4 dużo mniej się palcuje,bateria w s4 potrafi wytrzymać dwa dni w s5 mini ładowanie konieczne jest codziennie,s5 mini potrafi się sam wyłączyć przez co kilka razy spóźniłem się do pracy co gorsza w serwisie nie rozwiązali tego problemu, s4 dostał już lollipopa a s5 mini nie chociaż w necie są podane informacje że ma dostać serwis nie potwierdza tej informacji bo pytałem,s4 po aktualizacji do lollipopa pracuje dużo lepiej od s5 mini,jeżeli będę musiał z któregoś zrezygnować to będzie s5 mini a szkoda bo jest bardziej podręczny ze względu na rozmiary, pozdrawiam

  • Tomasz
    26 października 2016 at 12:35

    Witajcie. Czy po dwoch latach nadal oplaca kupic sie s5 mini czy moze nowego a3 2016.
    Obecnie mam ukochanego malego s4 mini. Dodam ze zalezy mi na malej wielkosci smartfona.

    • 26 października 2016 at 15:48

      Myślę, że obecnie warto jednak zainwestować w Galaxy A3 (2016), bo jest to nowszy, świeższy, lepszy i ładniejszy smartfon. Można też pomyśleć o Xperii Z3 Comapct, jeśli zależy Ci na kompaktowym smartfonie.

      • Tomasz
        27 października 2016 at 17:55

        Bardzo dziekuje za info Krzysztofie !

        • 27 października 2016 at 19:01

          A proszę Cię bardzo, jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to śmiało 😉

  • martino latino
    2 listopada 2016 at 09:23

    Czy wiadomo kiedy wejdzie s6 mini?Czy w zbliżonej wielkosci polecasz inny niz s5 mini telefon?Nie jestem znawcą a przebrnąć w necie przez opisy wszystkich dostępnych tel nie jestem w stanie….A moze iphone?Pomóż,please:)

    • 3 listopada 2016 at 00:11

      Galaxy S6 mini nie ma i nie będzie. Napisz ile chcesz przeznaczyć na telefon to coś wybierzemy 🙂 Możesz zerknąć na Galaxy A3 (2016) czy może Honor 7 lite.