Wydajność i multimedia

Wysokiej wydajności to Redmi Note 2 nie można odmówić. Układ Helio X10 zdążył już pokazać, że potrafi uruchomić nawet najbardziej wymagającą grę, co jest też zasługą grafiki PowerVR G6200. Takie podzespoły o takiej wydajności w tej półce cenowej nie są często spotykane. Smartfon w AnTuTu osiąga około 46 tysięcy punktów, co jest bardzo dobrym wynikiem i bez problemu odpalimy na nim takie produkcje jak Real Racing 3, GTA: San Andreas, Xenowerk czy Dead Effect 2.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że podczas długotrwałego grania na tylnej obudowie można odczuć wyższą temperaturę. Również w typowej, codziennej pracy system działał płynnie, bez większej, kłopotliwej „zadyszki”. Nie zauważyłem, by program nagle został zamknięty, więc zakładam, że optymalizacja 2-gigabajtowej pamięci RAM stoi na wysokim poziomie. Po świeżym starcie zostaje około 960-990 MB dla użytkownika.

Od strony multimedialnej naprawdę nie można mieć zastrzeżeń. Te pojawiają się, gdy spojrzymy na komunikację, a w szczególności na jakość połączenia. Smartfon wspiera LTE, ale gdy przez jakiś czas służył mi jako główny smartfon, wiele osób informowało mnie, że mój głos jest za cicho, a w tle słychać dziwny szum. Ja z kolei z usłyszeniem rozmówcy nie miałem żadnego problemu, choć do jakości HD Voice trochę brakowało. Pozostałe standardy łączności spisały się na medal. Połączenie Wi-Fi było stabilne (wspiera dwuzakresowość), GPS szybko łapał tak zwanego „fix’a”, a przez Bluetooth bez żadnego problemu podłączyłem słuchawkę BT i opaskę Mi Band.

Testowana wersja ma 16 GB pamięci wewnętrznej z czego około 12 GB jest dla własnego użytku. Istnieje też wersja Prime, gdzie pamięci jest dwa razy więcej. Cieszy też obecność klasycznego radio FM, ale niektórym może brakować technologii NFC. Podczas testów zauważyłem też pewien problem z Wi-Fi Direct, bo mimo tego, że jest, to nie udało mi się przesłać za pomocą tej opcji plików na drugie urządzenie. Po prostu podczas udostępniania, pozycja Wi-Fi Direct nie była widoczna. Dziwne. Zastrzeżenia mam też do głośnika, który gra zauważalnie gorzej niż ten w Mi4c. Jest ulokowany w tym samym miejscu, ale wydobywający się dźwięk jest płaski, a na najwyższej głośności trochę trzeszczy.

Bateria

Smartfon jest wydajny, ale przy sporym ekranie nie ma co liczyć na długie granie. W Xiaomi Redmi Note 2 wsadzono akumulator Li-Po o pojemności 3060 mAh i choć może wydawać się duży, to dla 5,5-calowego phabletu i tak jest niewystarczający. Mimo lekkiej nakładki MIUI, jasności ustawionej na Auto, nie udało mi się podczas typowego użytkowania przekroczyć 3 godzin na ekranie – użycie przez wyświetlacz i podświetlenie wskazało dokładnie 2 godz. 48 min i 33 s, gdzie zostało jeszcze 6% baterii. Smartfon powinien wystrzymać dobę z dala od ładowarki, ale jeśli planujecie używać go intensywniej niż zazwyczaj, warto wyposażyć się w przenośne źrodło energii w postaci powerbanku.

W Xiaomi Redmi Note 2 (podobnie jak w Mi4c) znajdziemy dosyć mocno rozbudowane zaplecze oszczędzania energii. Mamy kilka od górnie narzuconych planów zasilania, ale możemy też stworzyć swój, ustalając między innymi jasność ekranu czy aktywność poszczególnych standardów łączności, jak też wybrać profil wydajności (normalny lub wydajny). Ciekawą opcją jest też możliwość wyłączenia animacji systemowych, co ma wydłużyć pracę na baterii, choć w moim przypadku to się chyba nie sprawdziło, bo powyższy wynik został osiągnięty właśnie bez aktywnych animacji.

Gdy już bateria się rozładuje, jej ponowne napełnienie energią zajmuje trochę ponad 2 godziny. Nie mamy tutaj technologii szybkiego ładowania, a tym bardziej ładowania bezprzewodowego.

 


SPIS TREŚCI:

  1. PREMIERA | SPECYFIKACJA | OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ ZESTAWU
  2. WYGLĄD I WYKONANIE | EKRAN
  3. OPROGRAMOWANIE I FUNKCJE | APARAT
  4. WYDAJNOŚĆ I MULTIMEDIA | BATERIA
  5. PODSUMOWANIE | CIEKAWOSTKI | PLUSY I MINUSY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 replies on “Recenzja Xiaomi Redmi Note 2 – zaskakująco duży i zaskakująco wydajny jak na swoją cenę”

  • pat
    2 stycznia 2016 at 17:06

    To jak juz pisałeś na temat elektroniki z Chin to mógłbyś podać parę zaufanych stron?

    • 2 stycznia 2016 at 19:55

      Jasne. GearBest, TinyDeal, GeekBuying, BangGood.

  • kamoO
    2 stycznia 2016 at 22:51

    w minusach „Brak podstawowych aplikacji jak Facebook, YouTube, Twitter itd. ” serio? to chyba dobrze, po co zaśmiecać telefon. zawsze je można doinstalować jeśli chcemy z nich korzystać więc ten minus taki troche słaby

  • ®⚪©©⚪
    30 stycznia 2016 at 22:40

    Cześć. Kupiłem niedawno Xiaomi RMN2 Prime. W tekście piszesz, że wygrałeś polskie oprogramowanie MIUI Polska. Czy zainstalowałeś je bezpośrednio, czy wg. instrukcji zamieszczonej na stronie miuipolska.pl (https://miuipolska.pl/instalacja-miui-mi-note-promi4i/). Pozdrawiam.

    • 31 stycznia 2016 at 00:35

      Robiłem wszystko zgodnie z instrukcją na MIUI Polska.

      • ®⚪©©⚪
        31 stycznia 2016 at 08:51

        Super! Dzięki! 🙂

  • Rafał
    8 lutego 2016 at 22:00

    Ja jakoś nie jestem przekonany to telefonów mało znanych firm, ale ten telefon naprawdę wymiata 🙂 Kolega sobie kupił i miałem okazję się pobawić. Jest naprawdę petarda 🙂

  • Radosław
    28 marca 2016 at 11:11

    Czy jakość rozmów jest po prostu słabsza, ale można w miarę komfortowo rozmawiać, czy rozmowy są praktycznie niemożliwe ???

  • terefere
    24 maja 2016 at 21:24

    „aparat kompletnie nie radzi sobie z fotografowaniem z kilkucentymetrowej odległości” – ależ radzi sobie dobrze tylko trzeba pamiętać, że nie z kilku centymetrów a z 10 cm i mamy wyostrzone makro z pięknie rozmytym tłem. Jak ktoś chce mieć tanie dobre makro z 0 cm niech kupi hybrydę Canona z serii S2-3-5IS.