Zawsze kiedy ktoś zauważyna na mojej ręcę smartwatch, zadaje to głupie pytanie „A ile trzyma Ci na baterii?”, spoglądając jednocześnie zwycięzkim wzrokiem na swój czasomierz z bliżej nieokreślonej firmy. Ok, może i zwykły zegarek trzyma pół roku czy nawet dłużej, ale to tyle jeśli chodzi o przewagę. Ja nie muszę kupować nowego, gdy znudzi mi się cyferblat. W smartwatchu wystarczy kilka kliknięć, by zmienić tarczę zegarka i dopasować ją do ubioru czy sytuacji. W Gear Apps można ich znaleźć całe mnóstwo i można przebierać godzinami. Ja postanowiłem Wam to oszczędzić i wybrałem kilka najciekawszych watchface’ów. 

Samsung Gear S2 Classic używam już od przeszło pół roku, a to jak się sprawował, co mi się w nim podoba, a czego brakuje i to jak wygląda po takim czasie, opisałem w podsumowaniu. Jeśli chodzi o tarcze zegarka to przez ten czas używałem głównie tej jednej, fabrycznie zainstalowanej, która kryje się w zegarku pod nazwą Nowoczesne narzędzie. Odpowiada mi nie tylko wygląd samej tarczy, bo jakoś lubię styl klasyczny, który pasuje do wyglądu całego zegarka i nie przepadam za tymi kolorowymi, neonowymi i czasami dziwnymi tarczami, które pasują jak bordowe zasłony do niebieskich ścian w sypialni. Ten watchface jest też dobry dlatego, że jako jeden z niewielu daje się mocno spersonalizować przez zmianę tła, ale też wskazówek i elementów pod nimi.

Zanim jednak przejdę do tarczy zegarka, napisze krótko jak je pobrać. Pewnie większość z Was to wie, ale nie zaszkodzi przypomnieć. Przede wszystkim żeby pobrać nowe tarcze trzeba mieć połączony smartwatch ze smartfonem, co wiąże się też oczywiście z instalacją aplikacji Samsung Gear Manager na smartfonie. Wystarczy wejść do aplikacji i kliknąć na pierwszą pozycję Tarcze zegarka. Tam wyświetla się lista z aktualnie zainstalowanymi tarczami w zegarku. Przesuwamy się na sam dół i wybieramy Więcej. Wówczas przeniesiemy się do odpowiedniej kategorii z tarczami zegarka, które są dostępne w Gear Apps. Tarcze są podzielone na te płatne lub darmowe i aby jakąś pobrać wystarczy kliknąć na przycisk Instaluj (lub przycisk z ceną, jeśli dana tarcza jest płatna).

Ok, to teraz obiecane, najciekawsze tarcze zegarka dla Samsunga Gear S2 Classic (i „sportowej” wersji Gear S2) jakie znalazłem w sklepie. Był jeden warunek – miały być darmowe. Aby je pobrać wystarczy wpisać nazwę tarczy w wyszukiwarce sklepu Gear Apps.

1.  Broda Point Blank

Może nazwa wydaje się dziwna (zakładam, że to pseudonim autora), ale tarcza wygląda nieźle i jest całkiem dopracowana. W trybie normalnym ma jasne kolory, czytelny cyferblat mimo braku cyfr określających godziny i szerokie wskazówki z płynnie poruszającym się sekundnikiem. Tarcza posiada tryb stałego włączenia (wtedy tło staje się czarne, a wskazówki białe) i wyświetla też aktualny dzień tygodnia wraz z jego skórconą nazwą, które są odpowiednio skrótem do kalenarza i alarmu.

samsung-gear-s2-watchface-09

2. Nomos

Jedna z tych tarczy, która ma własne menu i możliwość nieco szerszej personalizacji, mimo tego, że jest darmowa. Podobnie jak tarcza wyżej, jest zachowana w jasnych kolorach, ale ma już wyróżnione niektóre godziny – 2, 4, 8, 10 i 12. Tarcza jest prosta i zarazem czytelna z jasno-niebieskimi wskazówkami i czerwonym sekundnikiem. Ciekawą funkcją jest jednak to, że za pomocą dwukrotnego kliknięcia możemy nieco zmienić wygląd – tarcza nadal jest jasna, ale „znikają” cyfry i zostaje sam chronograf, a także zmienia się kolor wskazówek. Ciekawostką jest wspomniane menu, które włączamy trzykrotnym, szybkim puknięciem w tarczę. Wtedy pojawiają się cztery opcje z przełącznikami, które służą do zmiany trybu poruszania się sekundnika (skokowo lub płynnie) i jego pokazania lub ukrycia, a także schowania wskaźnika baterii i włączenia czasu GMT.

3. CASIA

CASIA to tarcza wyglądająca na bardzo profesjonalną i w sumie taka też jest. Po pierwsze tarcza jest podoba do tych, które są w klasycznych zegarkach firmy Casio. Po drugie pokazuje znacznie więcej informacji w formie mniejszych subtarcz jak chociażby dzień i nazwę tygodnia, poziom baterii czy nawet ostatni wynik z pulsometru i ilość wykonanych w danym dniu kroków. Co więcej, każdy z tych elementów jest skrótem do konkretnej funkcji, przykładowo klikając na ilośc kroków uruchamia się krokomierz. W dolnej części tarczy jest też zegarek cyfrowy. Tarcza nie ma żadnych dodatkowych ustawień i nie ma sekundnika, który w przypadku takiego wyglądu cyferblatu jest raczej zbędny.

samsung-gear-s2-watchface-15

4. Whatever Watch

Tą tarczę dedykuję Kasi z zaprzyjaźnionego Tabletowo, bo wiem, że kiedyś na jej ręku widziałem klasyczny zegarek z identyczną wręcz tarczą. Watchface jest nieco zwariowany, wszystkie cyfry dosłownie leżą na dole, a to dlatego, że tutaj konkretny czas się nie liczy. Wszystko dlatego, że główne motto tej tarczy to „Whatever i’m late anyways”. Tarcza ma proste, czytelne wskazówki, ale nie zabrakło też zegarka cyfrowego i oraz datownika i wskaźnika baterii.

samsung-gear-s2-watchface-13

5. Gear S2 Simple

Można powiedzieć, że to taka lekka kopia fabrycznej tarczy zegarka, o której wspomniałem na początku. Nie mniej jest bardzo czytelna i od razu przypadła mi do gustu. Nie można tutaj za wiele zmieniać, nie ma dodatkowych ustawień, ale ważne, że wyświetla najpotrzebniejsze informacje, gdzie oczywiście oprócz godziny, mamy klasycznie umieszczony datownik oraz aktualny stan baterii i ilość kroków w formie subtarcz z niewielką wskazówką. Wskazówka godzinowa i minutowa są białe, a skokowy sekundnik jest czerwony. Niestety tarcza nie posiada trybu zawsze włączonego zegarka.

samsung-gear-s2-watchface-08

6. CWF Aquarius

Tarcza dla tych osób, które przepadają za oznaczeniem godzin cyframi rzymskimi. Tarcza jest bardzo klasyczna, ale ma też niewielki cegar cyfrowy i trzy dodatkowe subtarcze – z baterią, godziną i dniem tygodnia. Nie ma dodatkowych ustawień, a subtarcze nie są skrótami do funkcji, ale przynajmniej działa w trybie Ambient Mode (zegar zawsze włączony), gdzie tarcza jest czarna, a wszystko inne białe.

samsung-gear-s2-watchface-06

7. Eleonor II

Tarcza, w której można zmienić naprawdę sporo i w zasadzie z tego powodu się tutaj pojawiła. Może nie jest najpiękniejsza, ale uwierzcie mi na słowo pisane, w Gear Apps widziałem o wiele gorsze, nawet te, za które trzeba było zapłacić. Tarcza standardowo ma niebieskie wskazówki i szare, „metaliczne” tło, ale najlepsze jest to, że wcale takie być nie musi. Po kliknięciu na prawą subtarczę wyświetla się menu, które pozwala nam zmienić kolor tła (jest 8) oraz kolor wszystkich wskazówek, zarówno tych głównych jak i tych w mniejszych tarczach. Eleonor II wyświetla aktualny miesiąc oraz datę z nazwą tygodnia i działa w trybie stale włączonego ekranu.

8. D-Basic

Tarcza, gdzie możemy wybrać kolor tła między jasnym, a ciemnym prostym kliknięciem, a także włączyć na chwilę efekt podświetlenia małego wyświetlacza z godziną w formie elektronicznej. Niby nic, a cieszy. D-Basic z pewnością należy do tych przejrzystych tarcz, ma wyraźne oznaczenia godzin i wskazówek razem ze skokowym sekundnikiem. Niestety szkoda, że nie umieszczono na tarczy chociaż datownika.

9. Sand’s

Tarcza, którą możecie zobaczyć na głównym zdjęciu. Bardzo podobna do Nomos z drugiej pozycji, ale bijąca jeszcze większą prostotą i ma płynny sekundnik w dolnej subtarczy. Bardzo starannie wykonana, ale mam wrażenie, że autor skupił się właśnie tylko na wyglądzie, bo pominął chociażby datownik, który powinien być w każdej tarczy. Dobrze chociaż, że wspiera Ambient Mode.

samsung-gear-s2-watchface-01


I to byłoby wszystko. Dajcie znać, czy jakąś tarczę widzicie na swoim zegarku czy być może macie swoją jedyną, ulubioną i za nic w świecie jej nie zmienicie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Kilka świetnych, darmowych tarcz zegarka dla Samsunga Gear S2 Classic”

  • 24 maja 2016 at 21:28

    Hmmm … ja za Nomos’a musiałem zapłacić 3,77 zł …
    BTW: jak wejść w jego tryb ustawień?