Od ponad roku posiadam telefon Samsung Galaxy GT-i5700. Myślę, że ten długi okres czasu pozwoli mi na stworzenie obiektywnej i szczegółowej recenzji. Pomimo bardzo niskiej ceny tego modelu, posiada on naprawdę niezłe podzespoły. Jest to drugi ze smartfonów koreańskiego producenta z rodziny Galaxy, wprowadzony na rynek w II kwartale 2009 roku. 

Galaxy Spica jest wyposażony w jednordzeniowy procesor QUALCOMM MSMK7 Turbo, o częstotliwości taktowania 800 Mhz, wspierany przez 256 MB pamięci RAM. Za wyświetlanie grafiki 2D, odpowiedzialne jest zintegrowane GPU. W modelu tym zastosowano niezłej jakości wyświetlacz TFT o rozdzielczości HVGA (320 x 480) i przekątnej 3,2″. Został pokryty wysokiej klasy szkłem hartowanym Gorilla Glass, co sprawia, że nawet po długim czasie i wielu upadkach np. na asfalt na ekranie nie ma nawet jednej rysy.

Obudowa jest wykonana z przyzwoitej jakości plastików, które należycie chronią podzespoły przed upadkiem. Klapka baterii wyjmowana jest na siłę, podobnie jak na przykład w popularnym i dużo droższym Samsungu Galaxy S, co powoduje nieprzyjemne trzeszczenie tylnej części obudowy. Co ciekawe, producent dołącza do kompletu klapki w kolorze czerwonym, jak i czarnym.

W tym modelu zastosowano aparat o rozdzielczości 3,2 Mpix, który wykonuje niezłe zdjęcia w dobrym oświetleniu. Zdecydowanie bije on na głowę konkurencyjne modele, jak LG Swift GT540 czy Sony XPERIA X8. Telefon ma wbudowany moduł Wi-Fi w standardzie b/g oraz Bluetooth 2.0 z EDR. Wspiera szybką transmisję danych w technologii HSDPA, do 3,6 MB/s.

Pudełko Samsunga Galaxy Spica
Front telefonu
Tył telefonu

 Mój egzemplarz zakupiłem przy przedłużaniu umowy w sieci T-Mobile. W dość dużym jak na dzisiejsze ,,ekologiczne” standardy pudełku, znajdowały się proste słuchawki dokanałowe, niestety kiepskiej jakości, ładowarka ze złączem microUSB oraz karta pamięci microSD o pojemności 1 GB oraz bateria litowo-jonowa o pojemności 1500 mAh.

Telefon po uruchomieniu, wita nas Androidem w wersji 2.1 Eclair, z nakładką systemową Panteon. Płynność interfejsu pozostawia wiele o życzenia. Można to jednak łatwo zmienić instalując jeden z wielu launcherów dostępnych  w Google Play. Moim osobistym faworytem jest LauncherPro, który przekonuje do siebie schludnym interfejsem, płynnością oraz niespotykaną stabilnością.

Odtwarzacz muzyki wyposażony jest w equalizer oraz funkcję Cover Flow znaną m.in. z urządzeń firmy Apple. Przy zastosowaniu słuchawek lepszej jakości, smartfon ten może w mojej opinii zastąpić odtwarzacze MP3. Jeśli chodzi o odtwarzanie filmów, producentowi należą się brawa. Samsung postarał się o uzyskanie certyfikatu zgodności z DivX, co umożliwia oglądanie filmów zakodowanych w tym formacie bez konieczności ich konwertowania. Obraz odtwarzany jest bez większych spowolnień czy też zacięć, jest to bez wątpienia jedna z największych zalet popularnej ,,Spicy”.

Przejdźmy teraz do funkcji biznesowych. Cechą charakterystyczną wszystkich urządzeń z systemem Android, jest bezproblemowa synchronizacja z Microsoft Exchange oraz Gmailem. Wiadomości pojawiają się na telefonie z kilkunastosekundowym opóźnieniem, co jest dobrym wynikiem, jeśli chodzi o ponad dwuletni telefon. Mamy również możliwość synchronizacji kontaktów zarówno z serwerami Google’a jak i usługą Microsoftu.

Niestety, przez niedokończone sterowniki 3D, większość gier wykorzystujących OpenGL po prostu nie działa, lub uruchamia się z białymi teksturami. Kilku niezależnych deweloperów z Samdroid.net, zdecydowało się na próbę przeportowania nowszych wersji Androida. Początkowe ich prace korzystały z kernela 2.6.29 z repozytorium Samsunga. W  ten sposób udało się stworzyć sprawnie działający Android 2.2 Froyo, oraz wersję alfa 2.3 Gingerbreada.

Prawdziwym przełomem, okazało się stworzenie przez polskiego studenta IT Tomasza Figę (twitter.com/tom3q) całkowicie nowego jądro systemu opartego o kernel Linuxa 3.08 specjalnie dla tego telefonu. Był to absolutny przełom. Dzięki temu, możliwe  było opracowanie szybko i stabilnie działającego Gingerbread’a, oraz testowej wersji ICS’a.

Na chwilę obecną zainstalowany mam zmodyfikowany Android 2.2 na bazie Cyanogena w wersji 6. System nie jest do końca stabilny, zdarzają się porządne ,,zwiechy”, a rozmiar pamięci wystarcza na ok. 5 nowych aplikacji pobranych z Google Play. Nie ma większych problemów ani z Wi-Fi, ani zasięgiem.

Informacje o systemie
Ekran główny Mod X RC1

Niestety, nie dało się zrobić screenów, niezależnie od tego jakiej aplikacji użyjemy, przechwycony obraz koszmarnej jakości. Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym artykule są mojego autorstwa 🙂

Podsumowując, Samsung Galaxy Spica to naprawdę niezły telefon w swojej kategorii cenowej. Nie dorówna mu ani LG GT540, z powodu wyświetlaczu oporowego czy np. Nokia 500 z powodu systemu, przestarzałego Symbiana. Przez ten rok, społeczność Samdroid.net wydała wiele aktualizacji czy „fixów” popularnych błędów, co sprawiło że w tym momencie ten telefon jest już w pełni używalny 🙂 Osobiście jestem z niego zadowolony i wszystkim polecam jako pierwszy smartfon.