Samsung Galaxy Mini 2 to mój nowy, a za razem pierwszy smatrphone z Androidem. Mam wersję S6500D z brandingiem Play, niestety – bez NFC. W zestawie są dołączone dwie klapki -czarna i żółta. Jego stylistyka jest ciekawa, nawiązująca tyłem do jego poprzednika jak i przodem do  tegorocznego flagowca Samsunga. Można nazwać go bratem Samsunga Galaxy Gio. „Dwójka” względem „Jedynki” została ulepszona o drobnostki,  takie jak większa rozdzielczość ekranu, szybszy procesor 800 MHz, 512 MB RAM (według systemu 398 MB), większą pamięć 4 GB (tak naprawdę 2,7 GB)  oraz AMv7. A wszystko to w małym, kompaktowym i tanim urządzeniu, które – uwaga! – Dostanie Androida 4.1 JellyBean! W recenzji opisuje jak działa i wygląda telefon z TouchWiz’em, bez dodatkowych launcher’ów.

Pudełko i jego zawartość

Pudełko jest bardzo małe, ale zawiera wszystkie potrzebne do „życia” telefonu rzeczy. Jak widać na zdjęciu, dostajemy wraz z Mini 2 dwie klapki baterii – czarną i żółtą (aż przypomniała mi seria Samsungów Corby). Kable, sznurki i inne druty – w zestawie znajdziemy kabel USB i ładowarkę.

Samsung Galaxy Mini 2 - Pudełko
Samsung Galaxy Mini 2 – Pudełko

Pewnie już się pytacie, gdzie są słuchawki – Mini to niskobudżetowy telefon, więc cięcie po kosztach nie powinno być zaskoczeniem. Czytanie to podstawa w tych czasach, więc nie zabrakło instrukcji obsługi, która jest bardzo okrojona. Do tego karta gwarancyjna. Czy trzeba czegoś więcej?


Wykonanie i budowa

Telefon jest wykonany z bardzo dobrych materiałów. Aby zdjąć tylną obudowę trzeba „obrysować” paznokciem na około całej klapki. Po wyjęciu baterii zobaczymy gniazdo na kartę SIM.

Samsung Galaxy Mini 2 - Klapka baterii
Samsung Galaxy Mini 2 – Klapka baterii

Wejście na kartę pamięci zostało umieszczone na zewnątrz, a żeby ona nie wypadała, trzeba ją mocno docisnąć. Podobnie jest w przypadku gniazda Jack, które porządnie trzyma każde słuchawki z wtyczką 3,5 mm.

Samsung Galaxy Mini 2 - microSD i przyciski głośności
Samsung Galaxy Mini 2 – microSD i przyciski głośności
Samsung Galaxy Mini 2 - mini jack 3,5 mm
Samsung Galaxy Mini 2 – mini jack 3,5 mm

Ekran mimo braku Gorilla Glass jest odporny na rysy, wykonany jest w technologi pojemnościowej. Niestety, jego wadą  jest palcowanie, przez co muszę cały czas mieć w pobliżu ściereczkę. Przypadkowo przeżył już on jeden upadek, z którego wyszedł bez ani jednego uszkodzenia.


Trochę podstaw o systemie…

…który jest w wielu dzisiejszych smartfonach – Android. W Mini 2 występuje on w wersji 2.3.6 z nakładką TouchWiz. Jak pisaliśmy w którymś z poprzednich news’ów, Galaxy Mini 2 ma wkrótce dostać Androida 4.1 Jelly Bean, co jest świetną informacją.

Samsung Galaxy Mini 2 - Android 2.3.6
Samsung Galaxy Mini 2 – Android 2.3.6

System ogółem jest bardzo szybki. Szczególnie przyciąga wieloma aplikacjami w Google Play, łatwą optymizacją oraz różnorodnością telefonów, na którym jest zainstalowany. Chce też uprzedzić początkujących  – Ten telefon może pobierać dodatkowe pieniądze z konta! Aby zabezpieczyć się i wykorzystać pełny potencjał systemu, najlepiej wykupić paczkę danych od 100 MB z tak zwanym lejkiem (po wykorzystaniu nie płacimy dodatkowo za internet, jedynie zmniejsza się prędkość do ok 50 Kb – zależne od operatora) lub wyłączyć pobieranie danych (przytrzymaj klawisz blokady/wyłączenia telefonu i wybierz „Tryb sieci danych”). Jednak jest recenzja o telefonie, a nie systemie – więc przejdę do konkretów.


Trochę o TouchWiz

Samsung Galaxy Mini 2 - Menu
Samsung Galaxy Mini 2 – Menu

TouchWiz  – to nakładka (wygląd systemu) autorska Samsunga na telefony z dotykowym ekranem.  Jest ona bardzo łatwa w obsłudze i ciekawa. Na mini 2 znajdziemy ją w wersji IV, znanej z Galaxy Note. Każdy ma swoje gusta i guściki, dlatego zamieszczam jeszcze kilka zdjęć jego wyglądu. Jeśli wam się nie spodoba, możecie użyć któregoś z launcher’ów dostępnych w Google Play.

Samsung Galaxy Mini 2 - TouchWiz
Samsung Galaxy Mini 2 – TouchWiz
Samsung Galaxy Mini 2 - TouchWiz
Samsung Galaxy Mini 2 – TouchWiz

Aparat

Aparat jak na dzisiejsze czasy nie zachwyca jakością. Nie jest to np. Galaxy Camera, a zwykły telefon, gdzie robienie zdjęć i filmów to tylko dodatek. Według mnie nadaje się do „cykania fotek”, gdy zapomnimy cyfrówki, czy chcemy wrzucić coś na Instagram.

Samsung Galaxy Mini 2 - Aparat
Samsung Galaxy Mini 2 – Aparat

Interface i funkcje aparatu są pewnie dla Ciebie znane, jak miałeś/aś już dotykowego Samsunga. Oprócz ikonek nic się nie zmieniło. Bardzo ubolewam nad brakiem fizycznego klawisza aparatu, gdyż każdy mój telefon go posiadał. Niestety, przyzwyczajenia są górą… Jedno z zdjęć wykonanych tym telefonem:

Samsung Galaxy Mini 2 - Zdjęcie
Samsung Galaxy Mini 2 – Zdjęcie


Podsumowanie

Ogólne działanie telefonu mnie pozytywnie zaskakuje. Jest płynny i nie „klatkuje”. Do Twittera, przeglądania Internetu i niekiedy gier jest idealny. Jako to, że Mini 2 jest telefonem z dolnej półki, nie działają na nim wszystkie aplikacje, nie tylko te, które według Google Play są niekompatybilne. Niestety, używanie Firefox w wersji normalnej jak i beta powoduje kompletne zacięcie telefonu, na co pomaga tylko wyjęcie baterii. Zamiast „liska” polecam używać Dolphin Browser.

Samsung Galaxy Mini 2

Testowałam też na nim kilkanaście gier i chodzą bez żadnych problemów. Pisanie na nim tweet’ów, SMS’ów, wiadomości e-mail czy nawet postów przez Tapatalk należy raczej do przyjemnych rzeczy. Wszystko idzie szybko i sprawnie, szczególnie gdy wykorzystuje się do tego klawiaturę Swiftkey – to pierwsza aplikacja, jaką pobrałam na swój telefon. Nie używam klawiatury standardowej ani trybu Swype – nie podpasowały mi za bardzo. Ale co kto lubi, najlepiej wypróbować na  żywo. Dla niewymagającego użytkownika, który szuka telefonu typowo internetowego, a taniego to będzie ideał. Naprawdę polecam.

12 KOMENTARZE

  1. piotsze tylko czy jest sens pozbywać się tej apki skoro android sam ją zamknie jeśli będzie potrzebował np. przy odpaleniu wymagających gier.

  2. Mam pytanie odnośnie JB bo sgm 2 go dostanie. Kiedy dokładnie i czy jak się ma nabity licznik flashowań, to czy można go jakoś zainstalować ??? 🙁

    • Już tak szczerze wątpie w aktualizacje systemu do tego telefonu. W ostatnich newsach od Samsunga nie została ona podana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj