Samsung Galaxy S III został wyposażony w układ Exynos 4412 z czterema rdzeniami Cortex-A9, taktowanymi częstotliwością 1,4 GHz. Za przetwarzanie grafiki jest odpowiedzialny podkręcony układ Mali-400MP4. Smartfon zadebiutował parę miesięcy temu, a już pojawiły się plotki o jego następcy. Z tych ostatnich wynika, że Samsung Galaxy S IV może posiadać układ Exynos 5450.

Zagraniczne źródła wskazują na to, że następny smartfon z rodziny Galaxy S będzie mógł pochwalić się układem Exynos 5. Układ z dwoma rdzeniami Cortex-A15 o taktowaniu 1,7 GHz i GPU Mali-604 zastosowano już w dwóch nowych urządzeniach, które ujrzały światło dzienne parę dni temu – Samsungu Nexus 10 i Chromebook’u.

Układ 5450 w Samsungu Galaxy S IV ma być jednak sporo wydajniejszy niż w przypadku dwóch wymienionych wyżej urządzeń. Będzie mianowicie posiadał cztery rdzenie Cortex-A15 o zegarze równym 2 GHz i mocniejszy układ graficzny Mali-658.

Wszystko to wygląda bardzo pięknie „na papierze”, ale problem pojawia się, gdy spojrzymy na nowego Exynos’a z bardziej praktycznego punktu widzenia. Układ wyposażony w cztery rdzenie Cortex-A15 2,0 GHz i osiem rdzeni graficznych będzie łakomy na energię i dosyć szybko rozładuje nawet bardzo pojemny akumulator.

Exynos 5450 będzie wykonany w 28-nanometrowym procesie technologicznym (Exynos 5250 miał 32 nm) i prawdopodobnie taktowanie procesora zostanie obniżone do 1,7 GHz. Zmniejszy to trochę zapotrzebowanie na energię, ale nadal będzie wymagana pojemna bateria – na moje oko o pojemności minimum 2500 mAh.

Jak będzie w rzeczywistości? Na to pytanie jak na razie nie ma jeszcze odpowiedzi. Musimy wstrzymać się do czasu, aż w sieci pojawi się więcej informacji na temat następnego flagowca Samsunga.

źródło: gsmarena.com