Zapewne wielu z Was wie, że niektóre urządzenia od Samsunga jak Galaxy S II, Galaxy S III czy też Galaxy Note, Galaxy Note II obsługują funkcję, a w zasadzie tryb hosta USB OTG (tłumacząc ten skrót: Host USB On-The-Go). Tryb ten pozwala podłączyć do naszego urządzenia z Androidem peryferia w postaci np. pamięci przenośnej. Wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiedni kabelek.  Jak to działa? Postaram się zaraz Wam to wyjaśnić.

Kabel, który z jednej strony ma złącze microUSB, a z drugiej gniazdo USB (żeńskie) możemy kupić już za kilka bądź kilkanaście złotych, ale trzeba zaznaczyć, że jest to nieoryginalne akcesorium. Jeżeli chcelibyśmy kupić oryginalny kabel od Samsunga, będziemy musieli zapłacić ok. 50 złotych wzwyż.  W obydwu przypadkach z pomocą przyjdą nam internetowe aukcje bądź sklepy internetowe z akcesoriami.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z Androidem nie wiedzą dokładnie do czego tak właściwie służy USB OTG. Ten niewielki kabelek możemy wykorzystać na bardzo dużo sposobów. Mamy możliwość podłączenia do smartfonu bądź tabletu w sumie każdego urządzenia, które posiada interfejs USB. Mi osobiście udało się podłączyć myszkę, klawiaturę, lampkę USB i pamięć przenośną w postaci pendrive’a. Z każdym z tych urządzeń Galaxy S III radził sobie bez żadnego problemu.

Po podłączeniu myszki, na ekranie pojawia się wskaźnik (strzałka) i wszystkie opcje, które do tej pory wybieraliśmy palcem, możemy wskazać na ekranie za pomocą myszki. Działają wszystkie przyciski myszki, łącznie z rolką, która może posłużyć do przewijania zawartości stron internetowych czy pulpitów. Klawiatura działa podobnie i przydaje się podczas pisania notatek czy wiadomości SMS. Gdy do przejściówki podłączymy pamięć flash, na ekranie od razu pojawi się jej zawartość, którą możemy dowolnie przenosić i modyfikować. Warto jednak pamiętać, że działają tylko pamięci zewnętrzne z systemem plików w formacie FAT32.

samsung-galaxy-s3-usb-ost-host

Wydaję mi się, że mając dysk zewnętrzny również uda nam się go podłączyć bez problemu, ale musi on posiadać zewnętrzne zasilanie. Dlaczego nie będziemy mogli podłączyć dysku zasilanego z kabla USB? Odpowiedź jest bardzo prosta – telefon nie poradzi sobie z jego zasileniem, przez co sam dysk nie będzie w stanie działać.

Sam tryb Host USB OTG możemy w bardzo łatwy sposób rozbudować. Posiadając tak zwany rozdzielacz USB (Hub USB) będziemy mogli podłączyć jeszcze więcej urządzeń w tym samym czasie. Podłączając myszkę i klawiaturę pod rozdzielacz USB, to wszystko pod kabel i dodając do tego jeszcze adapter HDMI, podłączając go pod monitor osiągniemy komputer w nieco mniejszej obudowie.

Widzicie zatem, że kupując kabel i przyłączając do niego wszystkie te urządzenia, jesteśmy w stanie zrobić z naszego telefonu coś na miarę „przenośnego komputera”. Ale wiadomo, że nic nie jest w stanie, jak narazie zastąpić PC’ta czy też jego przenośnej wersji.

A czy Wy kiedyś  podłączaliście  np. myszkę do swojego smartfonu? Jak wrażenia? Czekam na opinie w komentarzach.