Galaxy Tab 3 7.0, najnowszy tablet Samsunga, który oficjalnie ujrzał światło dziennie w dniu wczorajszym, nie zachwycił mnie tak jak bym tego chciał. Wprawdzie jest lżejszy, bardziej poręczny i ma ładniejszy wygląd niż poprzednik, ale nie powala danymi technicznymi. Okazało się jednak, że układ zastosowany w nowym tablecie „daje radę”, a dowodem na to są wyniki uzyskane w jednym z benchmarków.

Wczoraj gdy pojawiły się informacje o Samsungu Galaxy Tab 3 z 7-calowym ekranem, o jego głównej jednostce wiedzieliśmy tylko tyle, że ma dwa rdzenie o taktowaniu 1,2 GHz i jest wspierana przez 1 GB pamięci RAM. Teraz mamy już nieco więcej danych. Jak się dowiedzieliśmy, tablet został wyposażony w układ Marvell PXA986, oparty na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A9 o taktowaniu 1,2 GHz, a pamięć RAM jest typu LP-DDR2. Musicie przyznać, że wygląda to dość egzotycznie.

Układ Marvell PXA986 [źródło: marvell.com]
Układ Marvell PXA986 [źródło: marvell.com]

Kolejną ciekawostką jest procesor graficzny, który zazwyczaj można było spotkać w tabletach chińskiej firmy Ainol. Mowa tutaj o Vivante GC1000, który zapewni płynność animacji w systemie i działanie prostych gier typu Angry Birds, lecz nie ma mowy o komfortowym graniu w takie tytuły jak Dead Trigger, GTA czy Modern Combat.

Jednostka i procesor graficzny nie należą do najwydajniejszych, lecz jak pokazują wyniki w GLBenchmark, w niektórych testach Galaxy Tab 3 jest sporo wydajniejszy od swojego poprzednika, w którym siedzi grafika PowerVR SGX540 i 2-rdzeniowy układ TI OMAP 4430.

Galaxy Tab 3 vs. Galaxy Tab 2 [źródło: SamMobile]
Galaxy Tab 3 vs. Galaxy Tab 2 [źródło: SamMobile]

Testem, który najbardziej obciąża podzespoły tabletu jest Egypt HD 2.5 Offscreen (1080p), w którym Galaxy Tab 3 uzyskał 926 klatek przy 8,2 Fps. Jest to o około 30% lepszy wynik niż ten, który ustanowił zeszłoroczny Galaxy Tab 2 – 701 klatek przy 6,2 Fps. Weźmy jeszcze na tablicę test T-Rex HD Fixed Timestep – Offscreen (1080p), gdzie przewaga nowego tabletu jest jeszcze większa i wynosi aż 60%.

Na koniec przypomnę jednak, że testy w programach typu benchmark nie ukazują prawdziwej wydajności urządzenia. Lepiej jest sprawdzić na własne oczy jak działa tablet, przykładowo uruchamiając jakąś wymagającą grę. Galaxy Tab 3 mimo dobrych wyników nie jest tabletem dla graczy, a osób, które będą głównie go wykorzystywały do konsumpcji treści. Nie mniej jednak chętnie sprawdzę w przyszłości jak ten tablet radzi sobie w rzeczywistości.

źródło: SamMobile

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj