Startujemy dzisiaj z nową serią wpisów pod tytułem Galaktyczny Poradnik. Będziecie mogli tu przeczytać różne wskazówki związane z waszymi urządzeniami z serii Galaxy lub Gear i systemami Android lub Tizen, tyczące się bardziej zaawansowanych rzeczy. W tego typu wpisach nie znajdziecie informacji na temat tak błahych i oczywistych kwestii jak odblokowanie ekranu czy wyłączanie telefonu. W Galaktycznym Poradniku zajmiemy się wszystkim tym, co jest związane z wgrywaniem, modyfikacją oprogramowania i nie tylko. A to wszystko w jak najbardziej uproszczony sposób, tak by każdy mógł zrozumieć o co chodzi.  Na pierwszy ogień idzie kwestia wgrywania oprogramowania przez program Odin.


Co to jest Odin?

Odin to program, który umożliwia wgranie dowolnego oprogramowania na nasz telefon, tablet czy smartwatch. Może to być zarówno oprogramowanie oficjalne, takie udostępnione przez producenta, ale też zmodyfikowane przez użytkowników. Program działa ze wszystkimi urządzeniami z serii Galaxy jak i zegarkami z serii Gear. Charakteryzuje się on większym bezpieczeństwem wykonywania operacji niż autorski program Kies od Samsunga. Mamy większą pewność, że proces wgrywania oprogramowania zostanie zakończony powodzeniem.

Co będzie nam potrzebne?

Aby wykonać poprawnie proces wgrywania oprogramowania musimy mieć:

  • telefon
  • przewód USB
  • komputer z zainstalowanym systemem Windows XP/Vista/7/8/10
  • program Samsung Kies (w celu instalacji odpowiednich sterowników) – Pobierz program Samsung Kies
  • program Odin

Odin v3.07 [395 KB] – Pobierz (dla urządzeń z przed 2012 roku)
Odin v3.09 [972 KB] – Pobierz (dla nowszych urządzeń)

  • paczkę z oprogramowaniem, które chcemy wgrać na nasz telefon.
  • Oprogramowanie dla poszczególnych telefonów znajdziecie na stronie Samsung-Updates lub SamFirmware

Co i jak?

W zależności od pobranego oprogramowania, istnieją dwie możliwe konfiguracje programu Odin. Mamy softy składające się z jednego głównego pliku (tzw. jednoplikowe), które nakładają się na już istniejący system i inne złożone z trzech (tzw. trzyplikowe), które usuwają poprzednie oprogramowanie i wgrywają na czysto nowe. Warto zauważyć również, że oprogramowania trzyplikowe już praktycznie nie występują w przypadku urządzeń, które ukazały się po 2012 roku.

[notification type=”warning” title=”Uwaga!”]Przed rozpoczęciem procesu wgrywania nowego oprogramowania, należy zrobić backup (kopię bezpieczeństwa) ważnych danych znajdujących się w telefonie. Warto się w ten sposób zabezpieczyć, by w razie nieprzewidzianych okoliczności, nie stracić ważnych danych.[/notification]

Jeżeli już wszystko mamy przygotowane, przejdź na drugą stronę poradnika, by zobaczyć instrukcję wgrywania oprogramowania. 

 


SPIS TREŚCI:

  1. CO TO JEST ODIN? | CO JEST POTRZEBNE?
  2. OPROGRAMOWANIE JEDNOPLIKOWE | OPROGRAMOWANIE TRZYPLIKOWE