Znacie ten ból kiedy po zakupie nowego smartfonu trzeba do niego przerzucić wszystkie dane ze starego, poprzedniego urządzenia? Ze zdjęciami, filmami czy muzyką większego problemu nie ma, o ile znajdują się na zewnętrznej karcie pamięci. Jeśli jednak chodzi o kontakty czy wiadomości to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Ja zazwyczaj używałem programu Samsung Kies, lecz trzeba przyznać, że nie jest on wolny od wad. Teraz to wszystko możemy zrobić bez konieczności podłączania telefonu do komputera – wystarczy wyposażyć się w mobilną aplikację Samsung Smart Switch Mobile.

Samsung Smart Switch Mobile to aplikacja, która umożliwia łatwe przenoszenie prywatnych danych między smartfonami z rodziny Galaxy. Wspiera za równo zdjęcia, tapety (tylko na 4.2 Jelly Bean), muzykę, filmy i dokumenty, ale także notatki, zdarzenia w kalendarzu oraz co najważniejsze wiadomości i kontakty. Aplikacja do transferu danych wykorzystuje połączenie za pomocą NFC i WiFi Direct, co może być niestety sporym ograniczeniem dla starszych urządzeń Galaxy, które nie obsługują tych standardów.

samsung-smart-switch-mobile-01
Samsung Smart Switch Mobile [źródło: Google Play]

Program działa obecnie z niewielką grupą urządzeń z serii Galaxy jak Galaxy S II (tylko w wersji z NFC), Galaxy S III i Galaxy S 4 oraz dwiema generacjami tabletofonów Galaxy Note – Galaxy Note i Galaxy Note II. Kolejnym wymogiem jest system Android, który musi być w wersji nie starszej od 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Jeśli jednak chcemy wykonać transfer danych z „nie-samsungowego” urządzenia, możemy skorzystać z programu Smart Switch PC, lecz jak sama nazwa wskazuje, do tego zadania będzie nam potrzebny komputer i podłączony do niego telefon.

Samsung Smart Switch Mobile [źródło: Google Play]
Samsung Smart Switch Mobile [źródło: Google Play]

Jak aplikacja Smart Switch działa w praktyce? Najprościej jest to przedstawić na przykładzie. Załóżmy, że mamy dwa smartfony – nowy Galaxy S 4, który zakupiliśmy parę dni temu i używany do tej pory Galaxy S III. Obydwa urządzenia muszą mieć aktywne NFC i oczywiście zainstalowaną oraz uruchomioną aplikację Smart Switch. Teraz wystarczy przyłożyć do siebie oba smartfony, potwierdzić połączenie i wybrać w programie interesujące nas dane. Na koniec klikamy Transfer i zatwierdzamy przesyłanie. Wszystko to co przed chwilą opisałem możecie także zobaczyć na poniższym materiale instruktażowym.

Aplikacja Samsung Smart Switch Mobile jest dostępna bezpłatnie i można ją pobrać za równo z Google Play jak i sklepu Samsung Apps.

google-play-pobierz

samsung-apps-pobierz

źródło: SammyHub