Witamy w drugiej odsłonie Galaktycznego Poradnika! Jest to cykl artykułów, gdzie poruszane są kwestie znane bardziej zaawansowanym użytkownikom urządzeń z Androidem, ale przedstawione w taki sposób, żeby były zrozumiałe dla każdego. Poprzednio omawialiśmy proces wgrywania oprogramowania za pomocą programu Odin na smartfony Galaxy, a tym razem zajmiemy się kwestią tzw. „rootowania” najpopularniejszych z nich. Dowiecie się między innymi czym jest Root i jakie przynosi ze sobą plusy i minusy. Gotowi? Zaczynamy!

Czym jest root?

Root to w dosłownym tłumaczeniu korzeń i określa tradycyjną nazwę konta w systemie uniksowym, które umożliwia pełną kontrolę tego systemu (w pewnym stopniu jest to konto administratora). System operacyjny Android jest oparty na jądrze Linuksa i też posiada użytkownika o nazwie Root, który ma nieograniczony dostęp do wszystkich plików i może wykonać wszystkie operacje związane z ich modyfikacją.

Root w najprostszym tego słowa znaczeniu to dostęp do wszystkich plików systemowych Androida i możliwość ich dowolnej modyfikacji. Z tym pojęciem wiąże się również aplikacja SuperUser/SuperSU, która służy do zarządzania uprawnieniami, jak i CWM (ClockWorkMod) i TWRP (Team Win Recovery Project), które są bardziej zaawansowanymi trybami Recovery niż ten standardowy Samsunga.

Zalety:

 • umożliwia dowolne modyfikacje systemu
 • umożliwia wgrywanie zmodyfikowanego oprogramowania
  (tzw. custom ROM)
 • umożliwia robienie pełnej kopii aplikacji jak i całego systemu
 • umożliwia instalowanie aplikacji na karcie pamięci
 • umożliwia odinstalowanie „niechcianych” aplikacji, np. dostarczonych przez producenta
 • umożliwia zmianę ekranu startowego

Wady:

 • może doprowadzić do niestabilności systemu
 • wykonując rootowanie, tym samym wgrywamy nieoficjalne oprogramowanie, co wiąże się z utratą gwarancji
 • podwyższa pole do popisu wszelakim wirusom

Jak wykonać Root?

Procedura rootowania różni się w zależności od telefonu, który chcemy poddać takiej modyfikacji. Postaramy się opisać ten proces dla jednych z popularniejszych niegdyś smartfonów Galaxy, ale też tych najnowszych w najprostszy sposób jaki jest tylko możliwy – w formie „krok po kroku”.

[notification type=”warning” title=”UWAGA!”]Pamiętajcie jednak, że poniższy poradnik ma charakter czysto informacyjny i nasz blog jak i producent telefonu czy oprogramowania nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody. Proces rootowania może doprowadzić do niestabilności systemu, a w najgorszym przypadku nawet uszkodzenia telefonu. Do tego drugiego dochodzi jednak bardzo rzadko i głównie jest to związane z błędem popełnionym przez użytkownika często niedoświadczonego), podczas wykonywania root’a.[/notification]

Wykonanie poniższych kroków wiąże się z utratą gwarancji, jeżeli wyślemy telefon w takim stanie do serwisu. Należy zawsze przed naprawą przywrócić telefon do jego stanu fabrycznego (bez roota), czyli usunąć dostęp do konta administratora lub wgrać na nowo oficjalne oprogramowanie.

Instrukcja wykonywania roota znajduje się na kolejnej stronie.


SPIS TREŚCI:

 1. CO TO JEST ROOT? | ZALETY I WADY | JAK WYKONAĆ ROOT?
 2. DOSTĘP DO ROOT W RÓŻNYCH SMARTFONACH