Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy Note

Procedura w przypadku Galaxy S II GT-I9100 i Galaxy Note GT-N7000 jest banalnie prosta, bo wystarczy wgrać jedno zmodyfikowane jądro systemu (tzw. kernel) przez Tryb odzyskiwania. Mało tego, że będziemy mieć root’a, to jeszcze będziemy ubezpieczeni przed słynnym „brickbugiem” (czyli możliwością uszkodzenia pamięci wewnętrznej, przywracając ustawienia fabryczne telefonu). Cały proces działania został opisany poniżej.

1. Przed przystąpieniem do wgrywania zmodyfikowanego jądra systemu (czyt. kernel), należy się upewnić, że na urządzeniu znajduje się oprogramowanie nie starsze niż Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Można to sprawdzić wchodząc w Ustawienia, następnie Informacje o urządzeniu i odczytując numer z pozycji Wersja systemu Android. 

2. Wchodzimy do klawiatury i wpisujemy kod *#1234#. Zapisujemy trzy ostatnie znaki z pola PDA (jak na screenie poniżej).

pda-version

3. Pobieramy odpowiedni kernel dla swojej wersji oprogramowania. Jest to plik z rozszerzeniem .zip i można go znaleźć poniżej:

4. Kopiujemy pobrany plik .zip na kartę pamięci w telefonie.

5. Wyłączamy urządzenie.

6. Uruchamiamy telefon w trybie odzyskiwania (tryb Recovery). Aby to zrobić trzeba jednocześnie przycisnąć i przytrzymać przez około 2-3 sekundy trzy przyciski: Vol+, Home i Power (czyli klawisz „głośniej”, środkowy Home i ten od włączania telefonu).

android-system-recovery
Android system recovery [źródło: galaktyczny.pl]

7. Przechodzimy przy pomocy klawiszy od głośności do pozycji apply update from sdcard (lub apply update from external storage) i zatwierdzamy przyciskiem Power.

8. Wskazujemy pobrany plik .zip i zatwierdzamy przy pomocy przycisku Power.

9. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.

10. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

Samsung Galaxy S Plus

W przypadku modelu Galaxy S Plus GT-I9001 proces rootowania też odbywa się przez standardowy tryb odzyskiwania. Wystarczy wgrać ten plik w taki sam sposób jak miało to miejsce wyżej, dla Galaxy S II czy Galaxy Note. Po instalacji będziemy mieć tylko root’a bez CWM (ClockWorkMod – bardziej zaawansowanego trybu Recovery niż ten standardowy Samsunga)


Samsung Galaxy S

Procedura dla pierwszego smartfonu z rodziny Galaxy S już trochę się różni od pozostałych. Wszystko sprowadza się do pobrania odpowiedniego kernel’a dla swojego oprogramowania  i wgrania go do telefonu za pomocą programu Odin. W tym miejscu możecie skorzystać z poprzedniego Galaktycznego Poradnika, gdzie poruszyliśmy kwestię własnie wgrywania oprogramowania. Pobrany plik wstawiamy w polce PDA.


Samsung Galaxy S III / Samsung Galaxy S4 / Samsung Galaxy Note II

Proces rootowania jednych z najnowszych urządzeń Samsunga – Galaxy S III GT-I9300, Galaxy S 4 GT-I9505 i Galaxy Note II GT-N7100 wygląda identycznie jak w przypadku modelu Galaxy S. Wystarczy pobrać odpowiednie zmodyfikowane jądro systemu (kernel):

i „wrzucić” je do telefonu za pomocą programu Odin. Każde urządzenie Samsunga ma specjalny licznik, który przechowuje informacje o tym, ile razy było wgrywane nieoficjalne oprogramowanie. Po wgraniu zmodyfikowanego kernel’a podczas uruchamiania telefonu będzie pojawiał się żółty trójkąt (bądź inne graficzne ostrzeżenie). Aby się go pozbyć należy skorzystać z aplikacji Triangle Away, która nie tylko usuwa ostrzeżenie, ale też zeruje wspomniany licznik. Obsługa aplikacji Triangle Away jest banalnie prosta i nie wymaga raczej szczegółowego wyjaśnienia. Aplikację wystarczy pobrać stąd lub bezpośrednio z Google Play i zainstalować na telefonie.


Samsung Galaxy Ace II

Rootowanie w przypadku Galaxy Ace II GT-I8160 zależy od wersji systemu jaka w danej chwili znajduje się na smartfonie.

Android 2.3.x Gingerbread

 1. Pobieramy ten plik  i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu.
 2. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Download Mode (przyciskając i przytrzymując Vol- + Home + Power).
 3. Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu za pomocą programu Odin.
 4. Wyłączamy ponownie telefon i przechodzimy do trybu Recovery (Vol+ + Home + Power)
 5. Przechodzimy przy pomocy klawiszy głośności do pozycji apply update from sdcard i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 6. Wskazujemy plik update_su.zip, pobrany wcześniej i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 7. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.
 8. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

Android 4.1.2 Jelly Bean

Metoda jest podobna jak ta dla Galaxy Plus GT-I9001. Jedyną różnicą jest to, że wgrywamy ten plik.


Samsung Galaxy Ace / Samsung Galaxy mini / Samsung Galaxy Y

Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu z poziomu trybu odzyskiwania. Odbywa się to w taki sam sposób jak w przypadku smartfonu Galaxy S Plus.


Samsung Galaxy mini II

 1. Pobieramy ten plik  i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu.
 2. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie Download Mode (przyciskając i przytrzymując Vol- + Home + Power).
 3. Pobieramy ten plik i wgrywamy go do telefonu za pomocą programu Odin.
 4. Wyłączamy ponownie telefon i przechodzimy do trybu Recovery (Vol+ + Home + Power)
 5. Przechodzimy przy pomocy klawiszy głośności do pozycji apply update from sdcard i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 6. Wskazujemy plik update_su.zippobrany wcześniej i zatwierdzamy przyciskiem Power.
 7. Potwierdzamy jeszcze raz chęć wgrania pliku.
 8. Wybieramy Reboot now i cieszymy się root’em!

Ze względu na to, że procedura wykonywania roota dla smartfonów innych producentów może się od siebie różnić, poniżej macie odnośniki do poszczególnych smartfonów. Z czasem lista będzie się powiększać.

1. Jak zrobić root w smartfonie Honor 7

2. Jak zrobić root w smartfonach Asus Zenfone

3. Jak zrobić root w smartfonach Huawei P8 i Huawei Ascend Mate 7

4. Jak zrobić root w większości smartfonów Samsung Galaxy


Tak oto przybliżyliśmy Wam kwestię rootowania na niektórych smartfonach. Mam nadzieję, że w Waszym przypadku proces rootowania będzie przebiegał sprawnie i bez żadnych problemów. Pamiętajcie jeszcze, by procedurę wykonać rozważnie, bez pośpiechu, dokładnie analizując każdy punkt. Jeśli już zdecydowaliście się na wykonanie roota, zarezerwujcie sobie wolny czas, tak by nikt Wam nie przeszkadzał. Jeśli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzach, a my w miarę możliwości na nie odpowiemy.

Zapraszamy Was do częstego odwiedzania naszej strony, bo już w następnej części Galaktycznego Poradnika zajmiemy się wgrywaniem modyfikowanego oprogramowania (tzw. custom ROM) przy pomocy CWM/TWRP lub Mobile Odin.

 


SPIS TREŚCI:

 1. CO TO JEST ROOT? | ZALETY I WADY | JAK WYKONAĆ ROOT?
 2. DOSTĘP DO ROOT W RÓŻNYCH SMARTFONACH