Parę dni temu Samsung zapowiedział premierę nowego układu Exynos 5 Octa. Prezentacja miała odbyć się w tym tygodniu i tak też się stało. Znamy już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nowego układu Exynos.

Nowy Exynos 5 Octa znany również jako Exynos 5420, bazuje na rdzeniach ARM Mali-T628 MP6 i jako pierwszy w branży mobilnej będzie posiadał wydajny, 6-rdzeniowy procesor graficzny. Układ ten jest złożony z czterech rdzeni Cortex-A15 o taktowaniu 1,7GHz i czterech dodatkowych rdzeni Cortex-A7 o taktowaniu 1,3 GHz. Całość działa w oparciu o technologię big.LITTLE, dzięki czemu układ sam dobiera moc w zależności od wydajności jaką w danej chwili potrzebuje. Jeśli uruchomiona jest jakaś gra aktywne są wydajniejsze rdzenie Cortex-A15, a do działania systemu i obsługi jego podstawowych funkcji wykorzystywane są rdzenie Cortex-A7.

Nowa konfiguracja zapewnia dużo większą wydajność. SoC Exynos 5420 będzie o 20% wydajniejszy od poprzedniej generacji, zastosowany procesor graficzny o całe 100%! W dodatku nowy układ Exynos 5 Octa będzie pozwalał na ultra szybkie przetwarzanie danych jak i streaming obrazu z telefonu w jakości FullHD, dzięki dwukanałowej pamięci RAM LPDDR3 993 MHz (14,9 GB/s).

Exynos 5420 jest już testowany przez klientów Samsunga, a jego masowa produkcja planowana jest na sierpień tego roku. Jest więc wielce prawdopodobne że nowa jednostka trafi do przyszłego tabletofonu Galaxy Note III.

źródło: SamMobile