W dniu wczorajszym Samsung zaprezentował nowy układ Exynos 5420, który jako pierwszy na mobilnym rynku jest wyposażony w 6-rdzeniowy procesor graficzny. Pierwszym urządzeniem pracującym pod jego kontrolą ma być Galaxy Note III choć pojawiły się też informacje, że ta jednostka trafi do kolejnej wersji Galaxy S 4. Serwis EnGadget dotarł jednak do prototypu z nowym Exynosem, który został przetestowany na tle Nexusa 10. Jednym słowem – wydajność robi wrażenie!

Nowy Exynos 5 Octa,  podobnie jak poprzednik posiada dwie grupy rdzeni, z których jedne przeznaczone są do „zadań specjalnych”, a drugie, trochę mniej wydajne są aktywne podczas normalnego działania systemu i używania podstawowych funkcji. Nowy Exynos posiada jednak procesor graficzny ARM Mali-T628 MP6, który jest o niemal o 100% bardziej wydajny od poprzedniej generacji układu. Co ciekawe, nie są to tylko dane na papierze, bo układ rzeczywiście zapewnia niespotykaną jak dotąd wydajność, co potwierdzają pierwsze testy.

Jeden z przedstawicieli serwisu EnGadget na targach SIGGRAPH 2013 miał w swoich rękach prototyp urządzenia z układem Exynos 5420, który został zestawiony z Nexusem 10. Ten drugi działa w oparciu o dwurdzeniowy Exynos 5250 i miał do tej pory najwydajniejsze GPU – ARM Mali-T604. Do tej pory, bo 6-rdzeniowy procesor graficzny w nowym Exynosie powalił na kolana ten zastosowany w Nexusie 10. Test został przeprowadzony w programie GFXBench (GLBenchmark) i nawet nie trzeba patrzeć na końcowy rezultat, by zobaczyć różnicę. Animacja na urządzeniu po prawej stronie działa o wiele płynnej.

Dwukrotnie wyższy wynik mówi sam za siebie, ale trzeba mieć na uwadze, że urządzenie to egzemplarz testowy, być może nawet przystosowany pod kątem tego, by wydajność była jak najwyższa. Trzeba zatem poczekać na finalne smartfony i tablety z Exynos 5420 i ponownie przeprowadzić test. Wtedy też będzie wszystko jasne.

A Wy co myślicie o wydajności nowego układu? Robi na Was wrażenie?

źródło: SamMobile, YouTube