Galaxy S 4 Google Edition to jak nie trudno się domyśleć specjalna wersja flagowego smartfonu firmy Samsung przygotowana we współpracy z Google. Smartfon głównie charakteryzuje się „czystym” systemem operacyjnym Android i większą ilością przestrzeni na dane użytkownika. Został zaprezentowany razem z Androidem 4.2.2 Jelly Bean i chyba nikt nie spodziewał się, że najnowsza wersja systemu przyjdzie do niego tak szybko. Zaledwie 9 dni po tym jak aktualizację do wersji 4.3 Jelly Bean dostały Nexusy, przyszedł czas na flagowy model Samsunga.

Wiadomo, że pierwszeństwo do wszystkich najnowszych aktualizacji systemu Android mają urządzenia należące do rodziny Nexus. Tak też się stało z najnowszą odsłoną Androida – 4.3 Jelly Bean, która zaraz po swojej premierze trafiła na smartfony i tablety sygnowane logo Nexus, znacznie poprawiając ich szybkość działania. Następne w kolejce po aktualizację ustawiały się dwa smartfony Google Edition – Galaxy S 4 i HTC One, lecz nie było do końca wiadomo kiedy ją otrzymają. Na domiar złego użytkowników niepokoił fakt, że wpływ na aktualizację ma producent i na dobrą sprawę to on zajmuje się jej dystrybucją. Trzeba jednak pochwalić Samsunga bo Android 4.3 Jelly Bean trafił do „googlowskiej” wersji Galaxy S 4 w nieco ponad tydzień po Nexusach. Nieźle.

Samsung Galaxy S 4 Google Edition [źródło:  Google]
Samsung Galaxy S 4 Google Edition [źródło: Google]

Nowy Android nie wprowadza jakiś rewolucyjnych zmiań, choć są takie na które warto zwrócić uwagę. Poprawiła się rzecz jasna szybkość i stabilność działania systemu, ale oprócz tego dodano wsparcie dla Bluetooth Low Energy i Open GL ES 3.0, zmieniono interfejs w aplikacji aparatu, dodano możliwość wyboru słownika T9 na klawiaturze numerycznej i udoskonalono usługi lokalizacyjne. Są jednak też zmiany wprowadzone wyłącznie z myślą o edycji Google smartfonu Galaxy S 4, do których zalicza się tethering z wykorzystaniem Bluetooth, szare tło w ustawieniach i większe ikony aplikacji w menu. Preinstalowano także program Google Keep do tworzenia notatek, choć jego brak i tak nie stanowiłby problemu, bo każdy zainteresowany mógłby pobrać go za darmo z Google Play.

Android 4.3 Jelly Bean dla Galaxy S 4 Google Edition [źródło: SamMobile]
Android 4.3 Jelly Bean dla Galaxy S 4 Google Edition [źródło: SamMobile]

Aktualizacja zajmuje dokładnie 150,7 MB i posiadacze Galaxy S 4 Google Edition mogą ją zainstalować w trybie Over-the-Air. Wystarczy zatem udać się do ustawień telefonu, wybrać pozycję „Informację o urządzeniu” i sprawdzić dostępność ręcznie wybierając „Aktualizacja oprogramowania”. Nowa wersja jest udostępniana stopniowo dlatego też nie wszystkie egzemplarze dostaną ją w jednym czasie.

Szybkie wydanie aktualizacji dla Galaxy S 4 z Google Play dobrze rokuje na przyszłość dla stanardowej wersji flagowego smartfonu Samsunga. Miejmy nadzieję, że Android 4.3 Jelly Bean trafi do tego modelu w ciągu najbliższych tygodni.

źródło: SamMobile