Wczoraj chciałem kupić najnowszego Asphalt’a 8, ale niestety wyskoczył mi komunikat o braku środków na karcie  internetowej. Gra aktualnie kosztuje nieco ponad 3 złote, więc grzech byłoby nie skorzystać. Pomyślałem, że skoro jestem w Play’u to jest idealna okazja, by wypróbować ich nową usługę, dzięki której możemy dopisać do swojego rachunku cenę aplikacji. Tak też powstał ten poradnik, który pokaże Wam krok po kroku jak kupić interesującą nas aplikację bez konieczności posiadania karty kredytowej.

Pod koniec lipca operator sieci Play razem we współpracy z Google uruchomił innowacyjną usługę płatności direct billing, która umożliwia zakup produktów w Sklepie Play bez konieczności posiada karty debetowej czy kredytowej, dopisanej do konta Google. Od teraz klienci mogą kupić programy, gry czy niedawno udostępnione książki, a poniesione koszty zostaną dopisane do faktury Play. Musicie przyznać, że to bardzo szybki i wygodny sposób.

Jakie są wymagania, by skorzystać z tej opcji zapłaty? Użytkownik oczywiście musi być posiadaczem smartfonu lub tabletu działającego pod kontrolą systemu Android, posiadać  aktywne konto w sklepie Google Play i abonament w sieci Play (klienci indywidualni lub biznesowi). Początkowo ta metoda płatności była przydzielana losowo dla wybranych osób, ale już od pierwszego tygodnia sierpnia mogą z niej korzystać wszyscy abonenci.

Opcja Dopisz do rachunku PLAY pojawi się jako jedna z dwóch alternatywnych opcji płatności, ale nie stanie się to od razu. Podczas pierwszej próby korzystania z tej usługi trzeba ją w pewnym stopniu skonfigurować, dodając dane rozliczeniowe. Nie jest to trudne, ale w tym poradniku możecie zobaczyć jak krok po kroku to wykonać i jak później płacić wykorzystując do tego nasze konto Play.

Gdy już jesteśmy zdecydowani, którą aplikację chcemy zakupić, wybieramy jej kwotę i akceptujemy uprawnienia aplikacji. Aby dodać dodatkową formę płatności, klikamy na nazwę aplikacji, a następnie na Opcje płatności, by wyświetlić dodatkowe opcje. Tam też jest pozycja, która nas najbardziej interesuje – Włącz płatność przez: PLAY.

[nggallery id=120]

Po wybraniu tej opcji jesteśmy zobligowani do podania podstawowych danych kontaktowych, osobowych i adresowych, wliczając w to numer telefonu, imię, nazwisko i nazwę i numer ulicy, kod pocztowy i miejscowość. Są to dane rozliczeniowe, które zapisują się na koncie Google i są wymagane do prowadzenia płatności przez Play. Wprowadzone dane możemy później edytować.

[nggallery id=121]

Po akceptacji wprowadzonych danych pod nazwą aplikacji pojawi się dodatkowa opcja – Dopisz do rachunku PLAY, która od teraz będzie ustawiona jako domyślna. Miejcie to na uwadze, by potem nie okazało się, że zamiast standardowej kwoty abonamentu, przy rozliczeniu przyjdzie Wam trzy czy cztery razy wyższa 😉

 

Opcja Dopisz do rachunku PLAY [źródło: Google Play]
Opcja Dopisz do rachunku PLAY [źródło: Google Play]

Aby zmienić domyślą opcję wystarczy ponownie kliknąć na nazwę aplikacji, następnie Opcje płatności i wybrać dodaną kartę kredytową lub debetową.

Dopisz do rachunku PLAY - wybór opcji [źródło: Google Play]
Dopisz do rachunku PLAY – wybór opcji [źródło: Google Play]

Warto także wiedzieć, że P4 – operator sieci Play dla każdego abonenta ustanowił indywidualną maksymalną kwotę, którą może przeznaczyć na wydatki w Google Play w danym okresie rozliczeniowym. Kwotę można podejrzeć w serwisie Play24 lub dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta sieci Play. Co ciekawe, przyznamy limit można zwiększyć, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami w postaci kaucji. Mnie niestety nie udało się jeszcze odnaleźć tej opcji w swoim koncie i być może pojawi się ona w późniejszym terminie (sprawdzę w poniedziałek, być może wtedy moje konto zostanie zaktualizowane).

Usługa weszła w życie z dniem 23. lipca 2013 roku i będzie obowiązywać do odwołania. Przed jej uruchomieniem warto zapoznać się z REGULAMINEM usługi „Dopisz do Rachunku Play – Zakupy Mobilne”, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli jednak będziecie mieć jakiekolwiek pytania, czekam na nie w komentarzach.

A czy Wy korzystanie już z nowej formy płatności w Google Play? Kupiliście już za jej pomocą jakąś aplikację?