Z każdą kolejną generacją urządzeń z rodziny Galaxy Note mamy do dyspozycji coraz to więcej pamięci operacyjnej RAM. Jak zapewne wiecie, Galaxy Note miał jej 1 GB, a zeszłoroczny Galaxy Note II już 2 GB. Najnowszy przedstawiciel tej serii, czyli Galaxy Note 3, który został zaprezentowany na targach IFA 2013 w Berlinie, według oficjalnych informacji posiada 3 GB pamięci RAM. Niewątpliwie jest bardzo dobry wynik jak na urządzenie mobilne, ale czy nie jest to tylko chwyt marketingowy? Zagłębiając się w ustawienia systemu zauważyłem, że dostępnej pamięci jest znacznie mniej. Z resztą, zobaczcie sami.

Pamięć RAM w smartfonie czy tablecie nie wpływa znacznie na szybkość urządzenia (największe znaczenie ma tutaj układ i procesor graficzny), ale na komfort jego obsługi. Pamięć RAM przechowuje pliki i dane aktualnie uruchomionych aplikacji i jest pamięcią ulotną – jej zawartość jest kasowana, gdy wyłączymy urządzenie. Prosta zasada mówi, że im więcej dostępnej pamięci operacyjnej, tym więcej aplikacji możemy uruchomić w jednym czasie i swobodnie się między nimi przełączać (bez potrzeby ich ponownego ładowania).

Samsung Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny]
Samsung Galaxy Note 3 [źródło: galaktyczny]

Jedne z pierwszych plotek na temat Galaxy Note 3, które pojawiły się już parę tygodni po premierze Galaxy S 4 wskazywały na obecność aż 3 GB pamięci RAM w przyszłym tabletofonie Samsunga. Informacja ta była powielana kilka jak nie kilkanaście razy przez praktycznie wszystkie serwisy branżone. Oczywiście im było bliżej premiery Galaxy Note 3 tym ta informacja była coraz bardziej pewna, aż została oficjalnie potwierdzona na gali Samsung Mobile Unpacked 2013 Episode 2, czego dowodem jest poniższe zdjęcie.

Samsung Galaxy Note 3 - 3GB pamięci RAM [źródło: galaktyczny]
Samsung Galaxy Note 3 – 3GB pamięci RAM [źródło: galaktyczny]

Kiedy już mogłem spędzić kilka chwil z nowym Galaxy Note postanowiłem sprawdzić, ile rzeczywiście ma pamięci RAM. Trochę się zdziwiłem, gdy w menedżerze pamięci zobaczyłem tylko 2,38 GB dostępnego RAM’u (z deklarowanych 3 GB), z czego „na starcie” prawie półtora gigabajta było zajęte przez aplikacje i funkcje systemowe. Po wyczyszczeniu pamięci na chwilę ten stan się poprawił – spadło poniżej 1 GB, ale po chwili znowu wrócił do stanu „normalnego”, około 1,5 GB.

Samsung Galaxy Note 3 - pamięć RAM [źródło: galaktyczny]
Samsung Galaxy Note 3 – pamięć RAM [źródło: galaktyczny]

Gdzie podziało się ponad 600 MB pamięci RAM? Czy aż tyle pamięci potrzebuje system? Porównując Galaxy Note 3 do poprzednika, można zauważyć, że zarządzanie pamięcią operacyjną lepiej wyglądało w tym drugim. Z deklarowanych 2 GB w Galaxy Note II do dyspozycji użytkownika zostawało aż 1,75 GB, co wskazuje na to, że system miał zarezerwowane tylko 12,5% pamięci. Współczynnik ten w nowym Note jest znacznie wyższy, bo po kilku prostych obliczeniach otrzymujemy ponad 20%.

Galaxy Note 3 i Galaxy Note II - pamięć RAM[źródło: galaktyczny]
Galaxy Note 3 i Galaxy Note II – pamięć RAM[źródło: galaktyczny]

Jedynym wytłumaczeniem tej sytuacji jest wczesna wersja oprogramowania, która była zainstalowana na egzemplarzach Galaxy Note 3, wystawionych na targach IFA 2013. Podobnie z resztą było z Galaxy S 4, który po wkroczeniu do sprzedaży cierpiał na podobne problemy z pamięcią RAM. Zostało to naprawione przy najbliższej aktualizacji, więc mam nadzieję, że podobnie będzie z Galaxy Note 3.

Pamięć RAM będzie pierwszą rzeczą, którą sprawdzę po zakupie nowego Note’a i dam znać w przyszłych wpisach. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, radze często zaglądać na galaktycznego 😉