Samsung Galaxy Gear stanowi uzupełnienie smartfonu (na razie tylko Galaxy Note 3) i poszerza jego możliwości komunikacyjne. Do tej pory myślałem, że zegarek ma jakiś specjalny system, który umożliwia jego obsługę i instalowanie tylko przystosowanych aplikacji. Jak się jednak okazuje, Gear pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.2.2 Jelly Bean i całkiem nieźle radzi sobie… z normalnymi aplikacjami na Androida, które można znaleźć w Google Play. Jak to jest możliwe?

Samsung Galaxy Gear [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy Gear [źródło: Samsung]

W pamięci zegarka Galaxy Gear znajduje się kilka preinstalowanych aplikacji jak chociażby Evernote, Banjo, Atooma, Kompan chodu czy Vivino Wine Scanner. Za pomocą menedżera zainstalowanego na telefonie możemy przejść do specjalnej sekcji w Google Play, aby pobrać inne, dodatkowe programy. Otóż aplikacji może być znacznie więcej i niekoniecznie muszą one być przystosowane pod Gear’a.

Aplikacje Android na Galaxy Gear [źródło: ArsTechnica]
Aplikacje Android na Galaxy Gear [źródło: ArsTechnica]

W skrócie wygląda to tak, że trzeba na komputerze zainstalować Android SDK, włączyć w ustawieniach zegarka tryb debugowania (USB debug) i podłączyć go do komputera, by pojawiła się możliwość instalowania aplikacji z plików apk w 4-gigabajtowej pamięci zegarka Galaxy Gear. Wszystko opiera się o wiersz poleceń i komendy ADB. Co ciekawe, sposób ten rzeczywiście działa, co z resztą sprawdził serwis ArsTechnica.

Samsung Galaxy Gear ma jednordzeniowy procesor 800 MHz i 512 MB pamięci RAM, czyli podobne podzespoły, które można spotkać w smartfonach z Androidem z najniższej półki. Takie smartfony bez problemu radzą sobie z większością programów z Google Play, więc nic nie stoi na przeszkodzie, że uciągnął je też Galaxy Gear. Jedyną przeszkodą może być tylko mała przekątna ekranu – 1,63 cala i brak dostępu do Internetu bezpośrednio z zegarka.

[nggallery id=139]

Jak można zauważyć zegarek radzi sobie z takimi aplikacjami jak Candy Crush Saga czy Dolphin Browser Mini, jednak brak sieci i mały ekran ograniczna funkcjonalność. Co ciekawe, chłopaki z ArsTechnica z powodzeniem odpalili na zegarku Nova Launcher czy odcinek Breaking Bad, a to zapewne tylko początek. Galaxy Gear jest pierwszym tego typu urządzeniem w portfolio Samsunga i ciągle jest poznawany, ale istnieje szansa, by „przerobić” go w coś w rodzaju mini-smartfonu, który będziemy nosic na ręce.

Zapraszam Was do źródła, gdzie znajduje się filmik przedstawiający działanie wspomnianych aplikacji na zegarku Galaxy Gear. Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

źródło: ArsTechnica przez SamMobile