Najnowszy układ firmy Samsung o nazwie Exynos 5420 i czterordzeniowy Snapdragon 800 od Qualcomm’a to obecnie dwie najwydajniejsze jednostki dla urządzeń mobilnych jakie są dostępne na rynku. Obydwa układy zostały wykonane w 28 nm procesie technologicznym i można je spotkać między innymi w tabletofonie Galaxy Note 3. Nie trudno się chyba domyśleć, że przyszłe flagowe urządzenia będą jeszcze wydajniejsze, wyposażone w jeszcze lepsze procesory. Podobno nad jednym z takich układów  pracuje Samsung, który będzie napędzał urządzenia w 2014 roku.

Samsung Exynos [źródło: SamMobile]
Samsung Exynos [źródło: SamMobile]

Mowa tutaj o następcy układów Exynos 5 Octa, który będzie krył się pod nazwą Exynos 6. Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że kolejny procesor Samsunga będzie 20-nanometrowy, ale jak teraz wynika z raportu DDaily, południowokoreański producent pójdzie o krok dalej i zainwestuje w technologię 14 nm. Ma to nie tylko zwiększyć wydajność układów przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię, ale także utrzeć nosa konkurencji TSMC, która obecnie pracuje nad układami 20 nm.

Exynos 6 ma być oparty o znaną już architekturę big.LITTLE, ale z dużo mocniejszymi rdzeniami ARM Cortex A53/A57. Co więcej układ będzie 64-bitowy i zostanie wykonany w 14 nm procesie technologicznym. Taki zabieg sprawi, że nowy Exynos 6 przy sporo zwiększonej wydajności będzie potrzebował do działania o połowę mniej energii niż układ Exynos 5420.

Jak donoszą zagraniczne źródła, testowa wersja Exynos’a 6 ma być gotowa jeszcze pod koniec tego roku, a pierwszym urządzeniem pracującym pod kontrolą nowego układu może być Galaxy S 5. Wiadomo, że na obecną chwilę są to daleko idące domysły, ale jak nie będzie to smartfon Galaxy S 5 to który? Ja innego kandydata nie widzę.

źródło: SamMobile

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj