W ciągu ostatnich tygodni sporo się działo w kwestii aktualizacji kilku smartfonów Samsunga do systemu Android 4.3 Jelly Bean. Po kilku wyciekach testowego oprogramowania dla smartfonu Galaxy S 4 (dla tego modelu pojawiła się też oficjalna aktualizacja, ale jak na razie tylko u naszych zachodnich sąsiadów) i tabletofonu Galaxy Note II, czas na Galaxy S III. Dzisiaj dla poprzedniego flagowca z rodziny Galaxy S pojawił się pierwszy wyciek zawierający najnowszą odsłonę Jelly Bean’a.

Z pewnością wielu użytkowników ucieszyła wiadomość o tym, że Samsung rozpoczął testy oprogramowania z Androidem 4.3 Jelly Bean dla Galaxy Note II. Było to pod koniec września, a parę dni później, bo już 2. października paczka z oprogramowaniem wyciekła do sieci. W tym samym dniu pisaliśmy o wycieku dla Galaxy S 4, a w połowie ubiegłego miesiąca pojawiła się podobna informacja, ale już o wersji ukończonej. Tydzień temu ponownie ukazał się kolejny wyciek dla poprzedniego tabletofonu Samsunga, więc sami widzicie, że trochę się działo.

galaxy-s3-android-4-3-jelly-bean

W końcu do sieci trafiło pierwsze oprogramowanie z Androidem 4.3 Jelly Bean dla smartfonu Samsung Galaxy S III. Paczka jest dosyć świeża, została oznaczona jako I9300XXUGMJ9 i ma satus oprogramowania testowego, więc nie wykluczone, że może zawierać niewielkie błędy. Jednak jak twierdzi FaryaabS z serwsiu SamMobile, po kilku dniach testowania system działa bardzo stabilnie.

W najnowszym wycieku jest sporo zmian, nowości i usprawnień względem wersji 4.1.2 Jelly Bean, ale nie jest wolne od wad. Gruntownie odmieniono interfejs użytkownika, który teraz przypomina ten z Galaxy S 4 czy Galaxy Note 3 i zawiera między innymi udoskonaloną belkę powiadomień, podział ustawień na kategorie czy nowy wygląd niektórych aplikacji (np. klient e-mail). Niestety na ekranie głównym nie znajdziemy nowego widgetu pogody, a starszą wersję, znaną z wcześniejszej odsłony interfejsu TouchWiz. Jest też obecny stary interfejs aparatu (dodano nowy tryb Sound & Shot), niezbyt dobrze wygląda sytuacja, gdy wejdziemy w zarządzanie pamięcią RAM, ale pojawiła się za to możliwość przenoszenia aplikacji na kartę pamięci. Co ciekawe, oprogramowanie nie zawiera zabezpieczenia Samsung KNOX.

Samsung Galaxy S III [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy S III [źródło: Samsung]

To nie wszystkie zmiany jakie zawiera najnowszy wyciek dla Galaxy S III. Trzeba mieć na uwadze, że nadal jest to testowy build, więc w finalnej wersji jeszcze sporo może się zmienić – zarówno na korzyść (poprawa błędów, dodanie nowych funkcji), ale też na minus (brak nowych funkcji). Musimy zatem wstrzymać się do czasu wypuszczenia kolejnej paczki lub oficjalnej aktualizacji i wtedy przejrzeć oprogramowanie pod kątem zmian i nowości.

Jeśli ktoś jest bardzo niecierpliwy i nie może doczekać się oficjalnej aktualizacji, może zainstalować opisywane tutaj oprogramowanie za pomocą programu Odin i Galaktycznego Poradnika. Miejcie jednak na uwadze to, że nadal jest to wersja testowa i dodatkowo brandowana na niemiecką sieć Vodafone. Szczegóły poniżej:

Model: GT-I9300
Region: Niemcy (Vodafone)
Wersja systemu: Android 4.3 Jelly Bean
Lista zmian: 1902166
Data kompilacji: Sobota, 26. października 2013
Kod: VFG
PDA: I9300XXUGMJ9
CSC: I9300VFGGMJ5
Modem: I9300BUUGMJ3

I9300XXUGMJ9 (930,3 MB) – Pobierz

Kiedy pojawi się oficjalna aktualizacja do Androida 4.3 Jelly Bean dla Galaxy S III? Dokładną datę co do dnia trudno wskazać, ale zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, aktualizacja powinna pojawić się już w tym miesiącu. Serdecznie zapraszamy do wyrażania swoich opinii na temat tego oprogramowania poniżej w komentarzach, ale też w specjalnym wątku na naszym forum.  Szczególnie ciekawi nas opinia posiadaczy Galaxy S III, którzy wrzucili już najnowsze oprogramowanie na swój telefon.

źródło: SamMobile