My tu gadu gadu o aktualizacjch dla smartfonów i tabletów Galaxy, ale jest też inne urządzenie, które ostatnio otrzymało nową wersję oprogramowania. Mowa tutaj o zegarku Samsung Galaxy Gear, który po miesiącu od debiutu w Polsce dostał pierwszą i jak się później okazało, bardzo ważną aktualizację. Mimo małego rozmiaru, aktualizacja wprowadziła sporo istotnych zmian, które sprawiają, że Galaxy Gear działa teraz tak jak powinien od samego początku.

Samsung Galaxy Gear - V700XXUAMK7 [źródło: galaktyczny.pl]
Samsung Galaxy Gear – V700XXUAMK7 [źródło: galaktyczny.pl]

Najnowsza aktualizacja (V700XXUAMK7) dla Galaxy Gear krążyła już po świecie od ponad tygodnia, aż w końcu w poniedziałek zagościła w Polsce. Była to pierwsza tego typu aktualizacja w przypadku zegarka w naszym kraju, dlatego też sam byłem ciekaw, jak cały ten proces się odbywa. Nowa wersja softu została wykryta przez aplikację Gear Manager, pobrana do pamięci smartfonu i następnie skopiowana do zegarka Galaxy Gear. Z racji tego, że aktualizacja ważyła niecałe 13 MB pierwsza faza (Pobieranie) zakończyła się błyskawicznie, ale w przypadku późniejszego kopiowania byliśmy zdani na możliwości technologii Bluetooth. Po instalacji wymagane było ponowne sparowanie zegarka Galaxy Gear z telefonem i zaktualizowanie aplikacji Gear Manager.

[nggallery id=156]

Jeszcze przed instalacją nowego oprogramowania w zegarku mogliśmy zapoznać się z listą niektórych zmian i nowości jakie producent przygotował dla urządzenia. Napisałem niektórych, ponieważ w szczegółach aktualizacji pojawiły się między innymi wzmianki o poprawieniu wydajności zegarka i ulepszeniu jego funkcji, zwiększeniu zasięgu wykrywania zegarka czy wydłużeniu jego pracy na baterii, ale zabrakło tej najważniejszej informacji – rozbudowie sekcji powiadomień. To właśnie dzięki wsparciu dla nowych powiadomień zegarek strasznie zyskał na funkcjonalności i w końcu działa jak należy.

[nggallery id=158]

Do tej pory (przed aktualizacją) zegarek informował nas tylko o podstawowych akcjach dotyczących połączeń, wiadomości czy alarmów. Nawet jeśli dostaliśmy powiadomienie o nowym tweetcie czy e-mailu, musieliśmy chwycić za telefon, by wyświetlić w aplikacji pełną treść. Po aktualizacji nareszcie się to zmieniło. Teraz nie ważne czy dostaliśmy tweeta, wiadomość na Facebooku czy nowego maila na skrzynkę – wszystko możemy odczytać na ekranie zegarka bez konieczności spoglądania na ekran telefonu. No chyba, że interesuje nas wiadomość w oryginalnej formie lub załączniki dołączone do maila. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wyświetlić to na telefonie. Dzieje się tak, ponieważ powiadomienia na zegarek przychodzą w najbardziej uproszczonej formie, zawierającej najważniejsze informacje (w przypadku tweeta jest to jego treść, data, godzina i autor).

[nggallery id=159]

W sekcji powiadomień mamy też dostęp do ustawień szablonów tekstowych dla zegarka Gear, które możemy wykorzystać w sytuacji, gdy nie możemy odebrać połączenia. Po aktualizacji pojawiła się możliwość ich zarządzania, czyli usuwania i dodawania nowych szablonów. Szybka wiadomość może mieć maksymalnie 160 znaków, ale jej długość diametralnie spadnie, jeśli użyjemy polskich liter.

[nggallery id=157]

Do zmian w interfejsie zalicza się też nową kategorię Bezpieczeństwo, w której umieszczono dwie pozycje. Pierwsza z nich pozwala określić czy zezwalamy na instalację aplikacji pochodzących z innych źródeł niż Samsung Apps, a druga to nic innego jak oznaczenie aktualnej wersji aplikacji Gear Manager, zainstalowanej na telefonie.

Samsung Galaxy Gear - Ustawienia [źródło: galaktyczny.pl]
Samsung Galaxy Gear – Ustawienia [źródło: galaktyczny.pl]

Sporo nowości zawiera aplikacja Gear Manager, ale zmiany widoczne są też oczywiście w interfejsie zegarka. Oprócz ulepszonych powiadomień, które mogliście zobaczyć na zdjęciach powyżej, w ustawieniach pojawiła się nowa pozycja o nazwie Ruchy. To nic innego jak miejsce, gdzie możemy określić działanie funkcji Gest budzenia, a także włączyć bądź też wyłączyć Inteligentne przekazywanie (automatycznie wyświetla zawartość z zegarka na ekranie urządzenia przenośnego, gdy je podniesiemy).

[nggallery id=160]

Wydaje mi się, że po aktualizacji w ustawieniach zegarka zniknęła opcja debugowania USB. Coś mnie jednak tknęło, by kilka razy kliknąć na oznaczenie wersji oprogramowania (podobnie jak to robimy w smartfonie czy tablecie z Androidem, klikając na wersję systemu), przez co… włączyłem tryb programisty i opcja debug. USB ponownie pojawiła się w ustawieniach. Nie mam pewności czy było tak przed aktualizacją, więc czekam też na Wasze komentarze w tej sprawie.

Samsung Galaxy Gear - Debug. USB [źródło: galaktyczny.pl]
Samsung Galaxy Gear – Debug. USB [źródło: galaktyczny.pl]

[nggallery id=161]

Zegarek Galaxy Gear po otrzymaniu najnowszych usprawnień wreszcie zasługuje na miano gadżetu, który w pełni rozszerza możliwości komunikacyjne smartfonu. Ogromny wpływ na to ma rozbudowana funkcjonalność powiadomień, dzięki czemu wiadomości z praktycznie wszystkich aplikacji możemy wyświetlić bezpośrednio na ekranie zegarka Gear. Nie zauważyłem jednak deklarowanej przez producenta poprawy wydajności urządzenia  – zegarek równie szybko jak przed aktualizacją. Zagadką jest jeszcze dla mnie czas pracy na baterii, który podobno się wydłużył, ale ja nie zdążyłem jeszcze tego sprawdzić.

Dajcie znać czy jesteście już po wgraniu nowego oprogramowania do Galaxy Gear i jak zegarek sprawuje się po aktualizacji. Czekam też na Wasze komentarze dotyczące zmian, bo nie wykluczone, że ja mogłem coś przeoczyć 😉