Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że amerykański producent układów SOC, firma Qualcomm szykuje ulepszoną wersję swojej najwydajniejszej jednostki Snapdragon 800. W układzie miało znaleźć się miejsce dla bardzo wydajnego procesora graficznego Adreno 420 i rzeczywiście tak jest, choć sam zmienił nieco swoją nazwę. Panie i panowie, poznajcie Snapdragon’a 805!

Qualcomm Snapdragon [źródło: Qualcomm]
Qualcomm Snapdragon [źródło: Qualcomm]

Nowy Snapdragon ma duże szanse, by ponownie zdobyć miano ma najwydajniejszego układu nie tylko od firmy Qualcomm, ale też najwydajniejszego na rynku. Wszystko za sprawą odświeżonego procesora, który posiada cztery fizyczne rdzenie oparte na nowej architekturze Krait 450 (wciąż 32-bitowej), potrafiące rozkręcić się do 2,5 GHz. Wiem, że to zupełnie inna architektura niż ta jaką możemy spotkać w komputerach stacjonarnych, ale już niedaleko jej do 3,1 GHz w moim Core i3 :).

Snapdragon 805 to nie tylko nowa nazwa i podniesione taktowanie rdzeni, ale także nowy procesor graficzny. Układ ma w sobie Adreno 420, który zapewnia o około 40% wyższą moc obliczeniową (wypełnianie pikseli na poziomie 4,8 GP/s) w porównaniu do poprzedniej generacji Adreno 330. Cztery rdzenie w połączeniu z tak wydajną grafiką sprawiają, że bez problemu na urządzeniu ze Snapdragonem 805 odtworzymy i nagramy wideo w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli), a także zagramy w najbardziej wymagające gry bez najmniejszego przycięcia. Co więcej udoskonalona jednostka posiada nowy procesor aparatu, co pozwoli na szybsze wykonywanie zdjęć o jeszcze lepszej jakości, a wbudowany żyroskop zapewni odpowiednią stabilizację.

Qualcomm Snapdragon [źródło: Qualcomm]
Qualcomm Snapdragon [źródło: Qualcomm]

805-tka ma nowy modem LTE o nazwie MDM9x35, który jako pierwszy wykonano w 20 nm procesie, co przełoży się na szybkość działania i wyższą energooszczędność. Takie rozwiązanie obsługuje LTE 4. kategorii, dwupasmową łączność WiFi w standardzie ac i co ciekawe, zapewni bezproblemowy streaming obrazu 4K przez WiFi.

Jak już wspomniałem na początku, Snapdragon 805 może stać się najwydajniejszym układem na rynku, ale by to ocenić musimy najpierw przyjrzeć się pierwszym testom, a co za tym idzie pierwszym urządzeniom z nowym procesorem. Te mają pojawić się już w pierwszej połowie przyszłego roku, więc bardzo możliwe, że na styczniowych targach CES w Las Vegas lub MWC w Barcelonie, które odbędą się w lutym.

źródło: Qualcomm przez GSMArena