Android 4.4 KitKat został zoptymalizowany pod kątem zyżycia zasobów, by płynnie działać na urządzeniach, które mają do dyspozycji nie mniej niż 512 MB pamięci RAM. Niektóre low-endowe smartfony Samsunga i te należące do średniej półki mają przeważnie od 768 MB do 1 GB pamięci RAM i jak dotąd nie miały co liczyć na aktualizację do którejś z nowszych odsłon systemu Android. Może wersji 4.3 Jelly Bean już nie dostaną, ale Samsung ma inny scenariusz – rozważa udostepnienie dla nich Androida 4.4 KitKat.

Takie smartfony jak Galaxy S Advance, Galaxy Ace 2 czy Galaxy S III mini zatrzymały się na wersji systemu oznaczonej jako 4.1.2 Jelly Bean. Użytkownicy nie do końca byli jednak zadowoleni z tej aktualizacji (co można szczególnie zauważyć przy aktualizacji dla Galaxy S Advance), zarzucając błędną optymalizację pod słabsze urządzenia. Rzeczywiście coś w tym jest, bo w większości przypadków smartfon po aktualizacji znacznie zwolnił, bardzo często się zacinał i sam wyłączał.

Android 4.4 KitKat [źródło: Google]
Android 4.4 KitKat [źródło: Google]

Na całe szczęście widać jasne światełko w tunelu, bo pojawiła się informacja, że Samsung rozważa aktualizację niektórych swoich smartfonów do najnowszej wersji systemu Google – Android 4.4 KitKat. Na liście, która dotarła na skrzynkę serwisu SamMobile znajdują się takie smartfony jak Galaxy S III mini, Galaxy S Advance, Galaxy Ace 2, Galaxy Fame czy Galaxy Fresh, ale można doszukać się też tych nieco nowszych modeli jak Galaxy Core, Galaxy Ace 3 czy Galaxy S 4 mini.

Android 4.4 KitKat dla smartfonów Samsung [źródło: SamMobile]
Android 4.4 KitKat dla smartfonów Samsung [źródło: SamMobile]

Wiadomo, że od pojawienia się informacji do realizacji jest jest bardzo długa droga i fakt, że Samsung rozważa wprowadzenie aktualizacji nie oznacza, że ta na pewno się pojawi. Mówi się, że dla każdego modelu smartfonu producent przygotowuje dwie duże aktualizację, więc według mnie największe szanse na otrzymanie KitKat’a mają nowsze smartfony jak chociażby Galaxy S 4 mini czy Galaxy Ace 3, które swoją premierę miały w ciągu ostatnich 18 miesięcy i już na starcie miały w sobie Androida w wersji 4.1 lub 4.2 Jelly Bean. Trzeba mieć jednak nadzieję, że tak się stanie, bo jak to się mówi – nadzieja umiera ostatnia.

źródło: SamMobile