Na początku lipca tego roku mieliście okazję zapoznać się z naszą obszerną recenzją stacji multimedialnej Samsung. Wtedy też testowałem ją z Galaxy Note II, bo właśnie do tego urządzenia była ona dedykowana. Wiele osób jednak zastanawia fakt, czy ten niezwykle przydatny gadżet współpracuje z innymi smartfonami Galaxy? Jak tylko dotarał do mnie Note 3 od razu to sprawdziłem i mogę śmiało stwierdzić, że stacja działa prawidłowo. Z resztą nie tylko z nim, ale też innymi modelami Galaxy, a jakimi, dowiecie się w tym wpisie.

Ciągle uważam, że stacja multimedialna o oznaczeniu EDD-S20EWEGSTD to najbardziej praktyczne i przydatne akcesorium dla naszego smartfonu. Została wyposażona w szereg złączy jak HDMI, audio 3,5 mm, microUSB i trzy porty USB 2.0, do których możemy podłączyć większość urządzeń z tym interfejsem. Stacja w połączeniu właśnie ze smartfonem, telewizorem, myszką, klawiaturą i padem zamienia nasze urządzenie w rozbudowane centrum multimedialne, na którym możemy pracować, grać czy oglądać filmy. Pozostaje tylko jedno pytanie – Z jakimi smartfonami Galaxy kompatybilna jest stacja multimedialna?

Multimedia Dock pod uchylanym wiekiem ma złącze miroUSB typu B, do którego podłączamy smartfon, lecz od tego standardowego wtyku microUSB różni je jeden mały, ale bardzo istotny szczegół. Złącze ma dodatkowy „ząbek” (widoczny jest na poniższym zdjęciu) przez co możemy podłączyć tylko wybrane smartfony Galaxy z lekko zmodyfikowanym gniazdem microUSB, czego na pierwszy rzut oka użytkownik może nie zauważyć.

Stacja multimedialna - microUSB [źródło: galaktyczny.pl]
Stacja multimedialna – microUSB [źródło: galaktyczny.pl]

Złącze w smartfonie ma specjalne wycięcie, tak by wspomimniany „ząbek” po włożeniu smartfonu do stacji mógł się dobrze wpasować. To właśnie ta mała różnica sprawia, że bardzo łatwo po zakupie smartfonu (lub nawet przed) możemy sprawdzić, czy będzie on współpracował ze stacją multimedialną. Wystarczy spojrzeć na złącze i wszystko stanie się jasne.

Złącze microUSB w Galaxy S 4 [źródło: galaktyczny.pl]
Złącze microUSB w Galaxy S 4 [źródło: galaktyczny.pl]

Przeważnie złącze kompatybilne ze stacją mają najnowsze smartfony, ale i tu zdarzają się pewne wyjątki. Stacja jest dedykowana dla Galaxy Note II, ale jest w pełni funkcjonalna z takimi smartfonami jak Galaxy S III, Galaxy S 4, Galaxy S 4 Active czy Galaxy Mega 6.3. Działa także z najnowszym tabletofonem Galaxy Note 3, mimo tego, że posiada on złącze microUSB trzeciej generacji. Trzeba tylko uważać przy dokowaniu i dokładnie wycelować wtyk w gniazdo w smartfonie. Smartfony takie jak Galaxy S 4 mini nie mają wycięcia (zdjęcie poniżej), więc nie ma możliwości podłączenia ich do stacji multimedialnej.

Złącze microUSB w Galaxy S 4 mini [źródło: galaktyczny.pl]
Złącze microUSB w Galaxy S 4 mini [źródło: galaktyczny.pl]

Charakterystyczne złącze z wcięciem ma też Galaxy S 4 zoom, ale z powodu konstrukcji i grubości tego urządzenia nie ma szans, by zmieściło się ono w stacji. Z ciekawości sprawdziłem też 7-calowego Galaxy Tab 3, którego co prawda udało się włożyć do stacji, ale nic poza tym. Tablet nie wykrył stacji, nie ładował się, co jest zapewne spowodowane brakiem USB OTG (On-the-go) w tablecie. Wersji 8- i 10,1-calowym ekranem nie sprawdzałem.

To by było na tyle. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem sytuację i teraz każdy będzie mógł sprawdzić, czy jego smartfon jest kompatybilny ze stacją multimedialną. Jeśli macie jakieś pytania i wątpliwości, czekam na nie w komentarzach.