Wiele informacji wskazywało na to, że oficjalny Android 4.3 Jelly Bean dla Galaxy Note II miał się pojawić na przełomie listopada i grudnia. Poniekąd tak się stało, bo oficjalna aktualizacja pojawiła się w drugiej połowie ubiegłego miesiąca, lecz tak naprawdę niewiele osób z niej skorzystało, bo proces rozpoczął się od Indii. Polska i inne kraje nadal czekają na oficjalną aktualizację i mam coraz większe wątpliwości, że pojawi się ona jeszcze w tym roku. Jest jednak jedna pozytywna informacja – wyciekła kolejna paczka z testowym, lecz stabilnym oprogramowaniem dla Galaxy Note II.

android-4-3-s3-s4-note2

Przeważnie jest tak, że im dłużej użytkownik czeka na aktualizację swojego smartfonu, tym bardziej zastanawia się nad zainstalowaniem oprogramowania w nieoficjalny sposób (np. przez program Odin, korzystając z Galaktycznego Poradnika). Jestem pewien, że posiadaczom Galaxy Note II czy Galaxy S III ten proceder jest bardzo dobrze znany, bo to właśnie oni czekają na aktualizację najdłużej. Na domiar złego aktualizacja dla Galaxy S III przez pewien czas była niedostępna z powodu błędów, co spowodowało większą irytację wśród użytkowników, szczególnie tych, którzy wgrali tą problematyczną wersję. Co prawda parę dni temu pojawiła się aktualizacja zawierająca poprawki, ale została udostępniona tylko w Wielkiej Brytanii, więc Polacy będą musieli uzbroić się jeszcze w odrobinę cierpliwości.

Oficjalny Android 4.3 Jelly Bean dla Galaxy Note II w Polsce już jest! 

Jest jednak miła wiadomość dla osób, które nie chcą już dłużej czekać na oficjalną aktualizację. Zarówno dla Galaxy S III jak i Galaxy Note II pojawiło się kolejne oprogramowanie z Androidem 4.3 Jelly Bean, które choć jest testowe, działa bardzo stabilnie i zostało skompilowane pod koniec listopada. Ponadto oprogramowanie przeznaczone jest na Europę, więc posiada język polski.

Galaxy Note II - N7100XXUEMK9 [źródło: SamMobile]
Galaxy Note II – N7100XXUEMK9 [źródło: SamMobile]

Pewnie każdy zainteresowany wie jakie zmiany wprowadza nową wersją systemu, ale dla tych zapominalskich mamy małe przypomnienie. Android 4.3 Jelly Bean to przede wszystkich zwiększona szybkość i wydajność działania, lepsze zarządzanie pamięcią RAM, poprawiona wydajność w grach przez aktualizację sterowników i wprowadzenie wsparcia dla Galaxy Gear. Mamy też kilka elementów pochodzących z Galaxy S 4 jak chociażby nowe efekty odblokowania ekranu z możliwością dodawania widgetów, nowy wygląd domyślnej klawiatury Samsung, nowe tryby ekranu, w pełni konfigurowalny pasek powiadomień, ustawienia podzielone na kategorie czy lepsze działanie obsługi głosowej.

Po aktualizacji w menu pojawi się kilka nowych aplikacji jak Samsung KNOX, Samsung Wallet i też tych odświeżonych jak kalkulator, klient e-mail, kontakty i zegarek. Jest też tryb kierowcy, Daydream i możliwość przenoszenia aplikacji na kartę pamięci. Sami widzicie, że zmian i nowości jest naprawdę sporo, więc nic dziwnego że aktualizacja jest mocno wyczekiwana.

Model: GT-N7100
Kraj/Region: Europa
Wersja systemu: Android 4.3 Jelly Bean
Lista zmian: 2138564
Data kompilacji: Środa, 20 listopada 2013
Kod: OXX
PDA: N7100XXUEMK9
CSC: N7100OXXEMK4
MODEM: N7100XXUEMJ9

N7100XXUEMK9 (1,2 GB) – Pobierz

Model: GT-I9300
Kraj/Region: Europa
Wersja systemu: Android 4.3 Jelly Bean
Lista zmian: 2168382
Data kompilacji: Czwartek, 28 listopada 2013
Kod: OXA
PDA: I9300XXUGMK6
CSC: I9300OXAGMK6
MODEM: I9300XXUGMK6

I9300XXUGMK6 (873,5 MB) – Pobierz

Oprogramowanie można wrzucić na swój smartfon pobierając odpowiednią paczkę (pod Galaxy S III lub Galaxy Note II) oraz korzystając z programu Odin (zalecana wersja to v.3.09, którą można pobrać tutaj) i instrukcji zamieszczonej w Galaktycznym Poradniku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że oprogramowanie posiada zabezpieczenie KNOX, które może utrudniać powrót do poprzedniej wersji oprogramowania i spowodować utratę gwarancji.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach, ale też na naszym forum w temacie odpowiednio dla Galaxy Note II i Galaxy S III.

źródło: SamMobile