Dzisiejszy dzień jest chyba tym najważniejszym dla posiadaczy drugiej generacji tabletofonu Galaxy Note, oczywiście nie licząc chwili zakupu samego smartfonu. Byli też tacy, którzy wątpili, że ten dzień kiedykolwiek nadejdzie. Po kilku wyciekach testowego oprogramowania, po kilku zapowiedziach, wreszcie 17. dnia grudnia Samsung udostępnił oficjalną aktualizację do Androida 4.3 Jelly Bean dla Galaxy Note II w Polsce.

W ubiegłą sobotę w sieci pojawiło się kolejne testowe oprogramowanie dla Galaxy Note II, ale jak wynikało z pierwszych opinii użytkowników, działało bardzo stabilnie. Poza tym było przeznaczone na region europejski i posiadało język polski, co niejako było znakiem, że oficjalna aktualizacja niebawem może trafić do naszego kraju. Tak też się stało, bo dzisiaj Samsung oficjalnie rozpoczął proces aktualizacji Galaxy Note II do najnowszej wersji Jelly Bean. Co ciekawe, oznaczenie oprogramowania jest takie samo jak w przypadku tego testowego z soboty, więc lista zmian też nie powinna się zmienić.

galaxy-note-2-android-4-3-jelly-bean

Aktualizacja została udostępniona w trybie OTA (Over-the-Air), ale system w smartfonie można także zaktualizować podłączając go do komputera i korzystając z programu Samsung Kies. Aktualizacja waży dokładnie 722,17 MB i trzeba uzbroić się w cierpliwość podczas jego pobierania, albowiem transfer jest bardzo ograniczony (pewnie ze względu obciążenia serwerów). Aktualizacja przeznaczona jest dla niebrandowanych, niemodyfikowanych egzemplarzy Galaxy Note II, które pochodzą z oficjalnej, polskiej dystrybucji (innymi słowy pochodzące prosto od producenta, ze sklepów, a nie od operatorów).

Zmiany i nowości

Pewnie wszyscy zainteresowani już dawno zapoznali się z listą zmian jakie wnosi wspomniana aktualizacja. Przypomnę, że do tych najważniejszych należy przede wszystkim lepsze zarządzenie pamięcią operacyjną RAM, aktualizacja sterownika graficznego co wpływa na wyższą płynność gier i interfejsu, wsparcie dla zegarka Samsung Galaxy Gear i lepsza szybkość i stabilność działania dzięki funkcji Trim. Warto także wspomnieć o nowym wyglądzie klawiatury Samsung i niektórych aplikacji (kalkulator, kontakty, e-mail, kalendarz), nowym trybie samochodowym i Daydream, a także obecności aplikacji Samsung KNOX i Samsung Wallet.

Samsung Galaxy Note 3 [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy Note 3 [źródło: Samsung]

Niestety zabrakło niektórych nowości pochodzących z najnowszej generacji Galaxy Note, co jednak po pojawieniu się sporej ilości testowych wersji oprogramowania nie powinno nikogo dziwić. Przykładowo nie ma Polecenia wskazywanego (Air Command), które daje dostęp do pięciu najbardziej przydatnych funkcji rysika S-Pen. Na próżno jest też szukać odświeżonej aplikacji aparatu czy nowego widgetu pogody, które są obecne między innymi w Galaxy S 4 czy Galaxy Note 3. Być może wspomniane funkcje jeszcze się pojawią za sprawą przyszłym, małym poprawek, ale na chwilę obecną posiadacze Galaxy Note II muszą obejść się smakiem.

Aktualizacja, instalacja

Aktualizacja powinna wykryć się automatycznie, ale jeśli tak się nie stanie, możecie sprawdzić jej dostępność ręcznie, wchodząc w odpowiednie opcje w ustawieniach lub korzystając z programu Kies. Jeśli jednak z jakiś powodów nie możecie mieć najnowsze wersji jednym z oficjalnych sposobów, możecie wgrać oprogramowanie za pomocą programu Odin i Galaktycznego Poradnika. Pamiętajcie jednak, że oprogramowanie posiada zabezpieczenie KNOX, które po wgraniu nabija flagę, co skutkuje utratą gwarancji. Musicie więc mieć na uwadze, że zarówno nasza strona, producent programu Odin jak i producent smartfonu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Model: GT-N7100
Kraj: Polska
Wersja systemu: Android 4.3 Jelly Bean
Lista zmian: 2138564
Data kompilacji: Środa, 20 listopada 2013
Kod: OXX
PDA: N7100XXUEMK9
CSC: N7100OXXEMK4
MODEM: N7100XXUEMJ9

N7100XXUEMK9 (1,2 GB) – Pobierz

Poniżej możecie zapoznać się z pierwszymi opiniami na temat najnowszego oprogramowania dla Galaxy Note II. Standardowo zapraszam też Was do dyskusji, wyrażania swoich opinii i wspólnej pomocy. Może ktoś z Was znalazł jakieś nowości i zmiany, o których jeszcze nie pisałem?

„pobrany zainstalowany żadnych problemów, chodzi płynnie i dość szybko” – AdamR (źródło: Android.com.pl)

„U mnie bez wipa chodzi jak demon prędkości, aż się zdziwiłem. Optymalizacja na MEEEGA PLUS.” – Usiek1991 (źródło: Android.com.pl)

„Stary widget pogody, app aparatu, jaja sobie robia !!!” – tokser (źródło: Android.com.pl)

źródło: Samsung Updates