Pamiętacie Galaxy Camera? Zaprezentowany w sierpniu 2012 roku na gali Mobile Unpacked 2012 aparat kompatkowy nie byłby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie fakt, że działał pod kontrolą systemu Android i obok zaawansowanych opcji fotograficznych miał także wbudowany modem 3G. Od jego premiery minął już ponad rok, więc to najwyższa pora, by na kilka dni przed targami CES 2014 poznać jego następce – Samsung Galaxy Camera 2. Nowy kompakt jest szybszy, ładniejszy i bardziej funkcjonalny.

samsung-galaxy-camera-2

Samsung wprowadzając na rynek pierwszą generację Galaxy Camera stworzył niejako nową kategorię urządzeń, które posiadają wszystkie funkcje zaawansowanego aparatu fotograficznego, ale umożliwiają też edycję zdjęć, ich udostępnianie i „łączność ze światem”, dzięki wbudowanemu modemowi 3G i platformie Android. Teraz do tej grupy dołącza kompakt Galaxy Camera 2, który od swojego prekursora ma być szybszy, ładniejszy, wygodniejszy i jeszcze bardziej funkcjonalny. Wszystko za sprawą mocniejszego procesora i systemu Android w wersji 4.3 Jelly Bean, nieco odmienionej stylistyki, mniejszej wagi i zwiększonej ilości funkcji.

Samsung Galaxy Camera 2 [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy Camera 2 [źródło: Samsung]

Wiadomo, że wygląd to rzecz gustu, ale Galaxy Camera 2 to aparat, który może się podobać zarówno amatorom jak i profesjonalnym fotografom. Wszystko dzięki stylistyce, która łączy nowoczesność ze stylem Retro. Całość zdaje się być odpowiednio spasowana, a zdjęcia pokazują, że możemy mieć do czynienia z aluminiowym korpusem, który dodatkowo jest pokryty skóropodobnym tworzywem, podobnym do tego jakie Samsung zastosował w Galaxy Note 3. Mimo tego, że aparat jest minimalnie szerszy i wyższy od poprzednika, zmniejszyła się jego waga, która teraz wynosi 283 gramy.

„Konsumenci kochają aparaty Galaxy, a nowa generacja została zaprojektowana na wzór udanego poprzednika, z udoskonalonymi i nowymi funkcjami, które zwiększą satysfakcję z fotografowania”, powiedział Myoung Sup Han, Wiceprezes i Szef Zespołu Imaging w Samsung Electronics.

Samsung Galaxy Camera 2 pod względem parametrów nie ustępuje najwydajniejszym smartfonom, które obecnie możemy spotkać na rynku. Za płynne działanie odpowiedzialny jest czteordzeniowny procesor o taktowaniu 1,6 GHz (1,4 GHz było w 1. gen.) i 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Aparat ma 8 GB pamięci wbudowanej z czego tylko niespełna 3 GB są do dyspozycji użytkownika. Na całe szczęście jest slot obsługujący karty w standardzie microSD o maksymalnej pojemności 64 GB, a na dodatek użytkownik otrzymuje aż 50 GB miejsca w chmurze Dropbox na okres dwóch lat.

[nggallery id=174]

Druga generacja aparatu ma dotykowy, 4,8-calowy ekran o rozdzielczości HD, wykonany w technologii Super Clear LCD, który podobnie jak w Galaxy Camera zajmuje niemal całą przestrzeń z tyłu korpusu. Dzięki sporej przekątnej i zagęszczeniu pikseli na poziomie 306 ppi, obsługa aplikacji i funkcji jest bardzo komfortowa, a wyświetlany obraz jest nasycony i szczegółowy. Długie działanie aparatu ma zapewnić litowo-jonowa bateria o pojemności 2000 mAh, która ma wystarczyć na około 350 zdjęć (w Galaxy Camera 1. gen. było 1650 mAh).

Specyfikacja „fotograficzna” jest podobna do pierwszej odsłony aparatu, gdzie mamy 16-megapikselową matrycę BSI CMOS, szerokokątny i całkiem jasny (F2.8) obiektyw Samsung LENS z 21-krotnym przybliżeniem optycznym, optyczną stabilizację obrazu i mocną lampę ksenonową, która będzie przydatna w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Mamy również możliwość ustawienia czułości ISO w zakresie od 100 do 3200, nagrywania materiałów wideo w rozdzielczości FullHD, a także tych w zwolnionym tempie. Nowa wersja Galaxy Camera ma działać szybciej, co jest głównie zasługą wspomnianego już mocniejszego procesora i dwukrotnie większej ilości pamięci RAM.

Samsung Galaxy Camera 2 [źródło: Samsung]
Samsung Galaxy Camera 2 [źródło: Samsung]

Galaxy Camera nie byłby tym samym urządzeniem, gdyby nie obecność popularnych modułów łączności. W drugiej generacji obok WiFi, Bluetooth i 3G mamy też NFC. Ta ostatnia technologia wykorzystywana jest przede wszystkim w funkcji Tag & Go, która umożliwia połączenie Galaxy Camera 2 z innymi urządzeniami obsługującymi NFC i błyskawiczne przesyłanie zdjęć między nimi. Jest też Photo Beam (wyświetlane zdjęcie jest automatycznie przesyłane do sparowanego smartfonu), Mobile Link (przesyłanie wybranych zdjęć do smartfonu) i Zdalny wizjer (umożliwia sterowanie aparatem za pomocą ekranu smartfonu).

[nggallery id=175]

Wszystkie urządzenia Galaxy mają bardzo rozbudowane oprogramowanie i nie inaczej jest też z drugim „galaktycznym” kompaktem. Użytkownik ma do dyspozycji aż 28 inteligentnych trybów tematycznych, które automatycznie dopasują wszystkie ustawienia aparatu w zależności od fotografowanego obiektu. Możemy także skorzystać z sugestii aparatu, który analizuje scenę pod kątem oświetlenia czy obiektów i sam wybiera odpowiedni tryb, a także funkcji Selfie Alarm, która okaże się pomocna podczas wykonywania tzw. „fotek z ręki”. Nie zabrakło również funkcji znanych głównie ze smartfonów jak Group Play, usługi Google, Samsung Link czy obsługa głosem za pomocą S Voice.

Galaxy Camera 2 to godny następca „jedynki”, który ewoluował tak, by przyjemność i wygoda fotografowania była jeszcze większa. Nie można tutaj jednak mówić o rewolucji. Nowa generacja za sprawą systemu Android 4.3 Jelly Bean i nowych trybów jest bardziej funkcjonalna, a dzięki podkręconemu procesorowi i zwiększonej ilości pamięci RAM znacznie szybsza.

Aparat będzie dostępny w dwóch kolorach (białym i granatowym) i ma zostać oficjalnie zaprezentowany na tegorocznych targach CES 2014. Będzie go można zobaczyć na żywo od 7 do 10 stycznia w Central Hall w Las Vegas Convention Center. Cena jak i data dostępności nie zostały jeszcze podane.

źródło: Samsung przez fotoManiaK