W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że T-Mobile jest już na ostatniej prostej, jeśli chodzi o udostępnienie oficjalnego Androida 4.3 Jelly Bean dla smartfonów Galaxy S III. Nowa wersja miała pojawić się w ciągu kilku dni roboczych i jak się okazuje, różowy operator dotrzymał obietnicy. Klienci, którzy zakupili Galaxy S III mogą już pobrać najnowszą aktualizację oprogramowania.

galaxy-s3-android-4-3-jelly-bean-t-mobile

Oficjalna aktualizacja do Androida 4.3 Jelly Bean dla niebrandowanych egzemplarzy smartfonów Galaxy S III została udostępniona dosyć nietypowo, bo w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas każdy, kto posiadał smartfon pochodzący z polskiej, oficjalnej dystrybucji mógł pobrać aktualizację i cieszyć się zmianami i nowościami jakie wprowadziła najnowsza odsłona systemu Android Jelly Bean.

W nieco gorszej sytuacji byli ci, którzy zakupili Galaxy S III w którejś z polskich sieci komórkowych, bo w systemie na próżno było szukać jakichkolwiek powiadomień o dostępności nowej wersji. Przeważnie na takie aktualizacje użytkownicy musieli czekać tygodniami, a niekiedy miesiącami, co w głównej mierze było spowodowane dodatkową kustomizacją oprogramowania i jego testami. Na całe szczęście cały ten proces całkiem szybko zakończył się w T-Mobile, który jako pierwszy ze wszystkich polskich sieci udostępnił system Android 4.3 Jelly Bean dla smartfonów Samsung Galaxy S III.

[nggallery id=197]

Jak wynika z komentarzy użytkowników, aktualizacja jest dostępna od wczoraj i można ją pobrać zarówno w trybie OTA (bezpośrednio na telefonie) jak i podłączając telefon do komputera i uruchamiając program Samsung Kies. Pakiet instalacyjny jest nieco większy niż w przypadku aktualizacji dla telefonów bez brandu i waży dokładnie 441,69 MB.

Przede wszystkim aktualizacja ma poprawić wydajność i stabilność działania systemu, a także wprowadzić niektóre zmiany i funkcje z nowszych smartfonów jak Galaxy S 4 czy Galaxy Note 3. Po zainstalowaniu nowej wersji na pewno zauważymy nowy wygląd systemowych aplikacji jak Galeria, Kalkulator czy Wiadomości, odświeżone ikony niektórych programów i opcji w interfejsie użytkownika czy też nowy układ ustawień z podziałem na kategorie i nowymi pozycjami jak Inteligentny ekran, Dostępność. Nie można zapomnieć o tym, że Android 4.3 Jelly Bean wprowadza także lepsze zabezpieczenia i wsparcie dla zegarka Galaxy Gear.

W nowym oprogramowaniu nie znajdziemy jednak nowego widgetu pogody czy świetlnego efektu odblokowania ekranu znanego z Galaxy S 4, co jest chyba dla wszystkich zrozumiałem, bo w oficjalnej aktualizacji dla niebrandowanych modeli też tego nie było. Jest natomiast kilka dodatków od T-Mobile jak chociażby usługa i aplikacja MyBox, która daje klientom sieci dostęp do najbardziej przydatnych aplikacji, muzyki, filmów oraz ciekawych usług i treści. Nie jestem pewny co do ekranu powitalnego przy uruchamianiu telefonu, dlatego jeśli ktoś może to sprawdzić, to czekam na informację.

Niektóre ze zmian są widoczne na poniższych zrzutach ekranu.

[nggallery id=198]

Oprogramowanie można zainstalować na telefonie także za pomocą programu Odin, jeśli z jakiś powodów nie możemy tego zrobić oficjalnym sposobem. W tym celu trzeba pobrać paczkę z oprogramowaniem z poniższego linku i postępować zgodnie z instrukcją w Galaktycznym Poradniku. Pamiętajcie jednak, że taka operacja narusza warunki gwarancyjne.

Model: GT-I9300
Kraj: Polska (T-Mobile)
Wersja systemu: Android 4.3 Jelly Bean
Lista zmian: 2303192
Data kompilacji: Piątek, 13 grudnia 2013
Kod: TPL
PDA: I9300XXUGML2
CSC: I9300TPLGML2
MODEM: I9300BOUGMK3

I9300XXUGML2 (917,7 MB) – Pobierz

Dzięki wszystkim za podesłane info.
Szczególne podziękowania dla Marka P. za screeny!