Coraz bardziej podoba mi się sytuacja na rynku smartfonów, szczególnie biorąc pod uwagę te topowe modele. Producenci częściej przywiązują uwagę nie tylko do ich parametrów, ale też zwiększenia ochrony smartfonu. Zapewne pamiętacie jak Sony na początku 2013 roku zaprezentowało smartfon Xperia Z z certyfikatem IP57, a podobna ochrona trafiła także do modelu Z1 i Z2. W tym samym kierunku poszedł Samsung z najnowszym flagowcem Galaxy S 5 i wygląda na to, że na tym nie koniec. Galaxy Note 4 też ma być odporny na wodę.

Samsung Galaxy S 5 spełnia wymogi certyfikatu IP67. Co to oznacza w praktyce? Zapewne niektórzy z Was orientują się w temacie, ale w celu utrwalenia warto sobie przypomnieć. IP to poziom ochrony, który określa na w jakim stopniu dane urządzenie elektryczne jest odporne przed wnikaniem czynników zewnętrznych. Pozostałe cyfry określają odpowiednio stopień zabezpieczenia przez ciałami stałymi i wnikaniem wody. I tak w przypadku Galaxy S 5 możemy być pewni, że smartfon będzie działał, gdy przypadkowo wylejemy na niego szklankę wody czy będziemy rozmawiać w trakcie deszczu.

całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu

ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min

– Wikipedia

Najnowsze informacje, które napływają do nas z koreańskich mediów wskazują, że kolejny flagowiec z rodziny Galaxy Note również będzie posiadał certyfikat IP67. Galaxy Note 4, podobnie jak Galaxy S 5 będzie odporny na wnikanie zanieczyszczeń jak pył czy drobinki kurzu oraz będzie na tyle szczelny by nie przepuszczać wody do wewnątrz obudowy. Świetna sprawa, na to czekałem, ale mam nadzieję, że taki zbieg nie wpłynie negatywnie na wielkość urządzenia. A niestety tak było w przypadku Galaxy S 4 Active czy Galaxy S 5 w porównaniu do Galaxy S 4.

źródło: SamMobile