CCleaner to jeden z popularniejszych programów do usuwania zbędnych plików z systemu, który przeznaczony jest dla komputerów z systemem operacyjnym Windows. Jak wiadomo po jakimś czasie rejestr w systemie wymaga czyszczenia, co też tyczy się śmieci pozostawianych przez aplikacje. Podobnie jest z Androidem, który po kilku miesiącach używania potrafi zwolnić. Receptą na to ma być mobilna aplikacja od firmy Piriform.

Parę dni temu do testów został udostępniony program CCleaner na platformę Android i jest dostępny do pobrania w Google Play. Aby pobrać aplikacje musimy dołączyć do grupy CCleaner for Android Beta na Google Plus i zapisać się do testów za pośrednictwem tej strony.

Aplikacja na razie pozwala na czyszczenie cache wszystkich aplikacji, usuwanie SMS’ów, rejestru połączeń i historii z przeglądarek. Funkcja która najbardziej przykuła moją uwagę, to możliwość wyświetlania aplikacji w kolejności od tych, które najwięcej zajmują. Aplikacja nie tylko wyświetla rozmiar aplikacji, ale także rozmiar plików SD aplikacji. Możemy też w łatwy i szybki sposób usunąć z poziomu CCleaner’a wiele aplikacji, niestety za każdym razem trzeba potwierdzać usunięcie aplikacji. Może w niedalekiej przyszłości będzie można to ominąć za pomocą dostępu aplikacji do praw root’a.

CCleaner / fot. galaktyczny
CCleaner / fot. galaktyczny

Aplikacja wyświetla również informacje o użyciu procesora, ilości zajętej pamięci RAM, SD czy stanie baterii. Tutaj bez większych rewelacji, nie ma dokładnych informacji. Pomimo tego iż aplikacja jak na razie nie równa się z jej pecetowym odpowiednikiem, to pamiętajmy że jest ona w fazie beta, a następne funkcje będą dodawane przy okazji przyszłych aktualizacji. Ja rozwojowi CCleanera na platformę Android będę się bacznie przyglądał.

CCleaner / fot. galaktyczny
CCleaner / fot. galaktyczny

źródło: piriform.com