Kiedy do sklepów trafia jakieś nowe urządzenie zazwyczaj razem z nim pojawiają się dedykowane do niego akcesoria. W przypadku smartfonów czy tabletów Galaxy to norma, bo zawsze możemy liczyć na oryginalne pokrowce, folie na ekran czy dodatkowe baterie. Nie inaczej jest z Samsungiem Galaxy S 5. Zobaczcie ile przyjdzie nam zapłacić za akcesoria do najnowszego flagowca.

Sytuacja z akcesoriami do Galaxy S 5 była niecodzienna, bo etui S View CoverFlip Wallet czy folia na ekran trafiły na sklepowe półki jeszcze na tydzień przed rynkową premierą smartfonu. Oczywiście mam tu na myśli rynek polski, gdzie nie zawsze było tak kolorowo z akcesoriami do smartfonów. W przypadku Galaxy S 5 rzeczywiście mamy w czym wybierać i nie chodzi tylko o ilość akcesoriów, ale też warianty kolorystyczne, w których są dostępne. Każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie, czy będzie potrzebował ochronnego etui czy dodatkowej baterii.

S View Cover i Flip Wallet
EF-CG900, EF-WG900

Obowiązkowym dodatkiem do smartfonu jest etui, bo w końcu trzeba jakoś chronić smartfon, za który zapłaciliśmy 3 tysiące złotych. Biorąc pod uwagę oryginalne, dedykowane akcesoria możemy to zrobić na dwa sposoby – kupując S View Cover, czyli etui ze specjalnym okienkiem na froncie lub Flip Wallet z  miejscem na kartę kredytową. Obydwa dostępne są w kilku kolorach, nie tylko w takich jak smartfony, ale też w różowym czy zielonym. Covery są trochę lepiej wykonane niż te od Galaxy Note 3, a swoim wyglądem podkreślają, że mamy do czynienia z wyposażeniem dla flagowca. Trzeba za nie jednak trochę zapłacić, bo koszt S View Cover to 189 złotych, a Flip Cover to 149 złotych.

S View Cover i Flip Wallet / fot. Samsung
S View Cover i Flip Wallet / fot. Samsung

 

S View Cover i klapka do ładowania indukcyjnego
EP-VG900, EP-CG900

Istnieje też bardziej rozbudowana wersja S View Cover, specjalnie przystosowana do ładowania indukcyjnego. W przeciwienstwie do normalnej osłony ma w środku moduł do ładowania indukcyjnego przez co jest nieco grubsza. Cena jest już sporo wyższa, bo wynosi 259 złotych i w dodatku trzeba wyposażyć się w indukcyjne ładowarkę (która swoją drogą świetnie wygląda, opisałem ją niżej). Jeśli jednak nie zależy nam na zakładce na ekran, możemy wybrać samą tylną klapkę, za pomocą której też będzie można bezprzewodowo ładować baterię. Klapka jest identycznie wykonana jak ta standardowa (kropkowana, matowa faktura), ale podobnie jak przy S View Cover jest trochę grubsza. Póki co klapka indukcyjna jest trudno osiągalna w polskich sklepach, ale jak ktoś mocno poszuka, można ją kupić za 89 złotych.

S View Cover i klapka do ładowania indukcyjnego / fot. Samsung
S View Cover i klapka do ładowania indukcyjnego / fot. Samsung

 

Trzeba też zaznaczyć, że korzystanie z któregokolwiek z wyżej wymienionych etui nie wpływa ma funkcjonalność telefonu. Galaxy S 5 nadal jest zgodny z normą IP67 (etui mają specjalne uszczelki), więc nic mu się nie powinno stać, gdy przypadkowo wpadnie nam do wody z założonym Coverem.

Protective Cover
EF-PG900

Samsung przygotował też coś, co ochroni smartfon podczas upadku. To Protective Cover, który zakładamy na tył Galaxy S5. Chroni nie tylko całą tylną część urządzenia, ale też jego krawędzie i dodatkowo, dzięki teksturowanej fakturze pewniej trzyma się w dłoni. Etui jest przezroczyste i posiada wszystkie otwory na aparat, przyciski czy złącza. Cover trochę wpływa na wymiary samego telefonu, ale też zwiększa jego odporność na uszkodzenia. Coś kosztem czegoś. Cena została ustalona na poziomie 69 złotych.

Protective Cover / fot. Samsung
Protective Cover / fot. Samsung

 

Folia ochronna na ekran
ET-FG900

Smartfon, a dokładniej jego ekran możemy ochronić też w tańszy sposób. Wystarczy wyposażyć się w dedykowaną, transparentną folię ochronną na ekran. W zestawie mamy ściereczkę z mikrofobry, dodatek do usuwania kurzu i dwie sztuki folii, której założenie ułatwi instrukcja. Folia została wyceniona na 39 złotych, więc naprawdę cena jest całkiem atrakcyjna.

Folia ochronna / fot. Samsung
Folia ochronna / fot. Samsung

 

Bateria 2800 mAh i ładowarka z baterią
EB-BG900, EB-KG900

Do Galaxy S 5 możemy też dokupić dodatkową baterię Li-ion o pojemności 2800 mAh, czyli taką samą jaka znajduje się fabrycznie w zestawie. Dodatkowy akumulator z pewnością wydłuży czas pracy smartfonu zdała od źródła prądu o kilkanaście godzin. Ceny baterii rozpoczynają się od 69 złotych. Jest też zestaw składający się z baterii i specjalnej, zewnętrznej ładowarki. Ładowarka jest w formie pudełka, które podłączamy do prądu. W środku umieszczamy baterię, a dioda informuje nas o stanie jej naładowania. Za baterię ze stacją przyjdzie nam zapłacić około 129 złotych, a w sprzedaży ma pojawić się od 16. kwietnia.

Bateria 2800 mAh i ładowarka do baterii / fot. Samsung
Bateria 2800 mAh i ładowarka do baterii / fot. Samsung

 

Ładowarka indukcyjna (Wireless Charger Pad Mini)
EP-PG900

Trochę wyżej wspomniałem już o indukcyjnej podkładce do ładowania. Skoro do tego typu ładowania są przystosowane etui S View Cover i specjalne klapki, to musi być też indykcyjna ładowarka, która przeniesie prąd do baterii. Jest Wireless Charger Pad Mini, który musicie przyznać, że wygląda świetnie. Mała, elegancka i zdaje się solidnie wykonana podkładka z diodą sygnalizującą proces ładowania. Wystarczy j ą podłączyć do prądu i położyć na niej smartfon żeby zaczął się ładować. Co ciekawe, Pad działa nie tylko z Galaxy S5, ale też Galaxy S4 i Galaxy Note 3, oczywiście po uprzednim dokupieniu odpowiednich klapek do tych smartfonów. Z tego co mi wiadomo, ładowarka dostępna jest tylko w kolorze czarnym (jak na zdjęciu poniżej). Gadżet nie trafił jeszcze do sprzedaży w Polsce, ale niektóre sklepu internetowe mają go w swojej ofercie z ceną od 120 złotych.

Ładowarka indukcyjna / fot. Samsung
Ładowarka indukcyjna / fot. Samsung

 

Powyżej mogliście przeczytać i zobaczyć akcesoria, które zostały przygotowane z myślą o najnowszym smartfonie Samsunga. Jednak to nie wszystko, bo dodatków i gadżetów do Galaxy S5 jest jeszcze więcej. Pewnie zapytacie co ze stacją dokującą? Czy ta multimedialna od Galaxy Note II czy Note 3 działa? Szczerze, jeszcze nie sprawdzałem, ale na 90% jestem pewien, że stacja będzie działać bez żadnego problemu. Podobnie jest też z GamePad’em Samsunga. Kontroler jest zgodny z urządzeniami HID, a skoro działał prawidłowo chociażby z Galaxy Note 3, to w przypadku Galaxy S5 powinno być podobnie.

W sklepach można też spotkać ładowarki samochodowe, karty pamięci, zestawy słuchawkowe czy słuchawki Bluetooth. To wszystko będzie pasować, ale w przypadku ładowarek do samochodu trzeba zwrócić uwagę by na wyjściu było około 2 A. Inne, słabsze na pewno nie będą wstanie naładować baterii w telefonie. Galaxy S5 obsługuje karty microSD o maksymalnej pojemności 64 GB.

Czekamy jeszcze na dedykowaną wsuwkę, bo jak wynikało z informacji bezpośrednio od Samsunga, takowa ma się pojawić. Proste rozwiązanie zapewniające ochronę telefonu z każdej strony. Wsuwka była dla Galaxy S4, nie stworzono jej dla Galaxy Note 3, więc patrząc na kolej rzeczy, byłoby miło, gdyby jednak dla Galaxy S5 się pojawiła. Z tego co się orientuję zapotrzebowanie jest.

Ceny i dostępność poszczególnych akcesoriów do Galaxy S5 możecie zobaczyć poniżej.