Nastała wiekopomna chwila kiedy posiadacze smartfonów Samsung Galaxy S 4 w końcu otrzymali aktualizację do Androida 4.4 KitKat. Jeśli dobrze pamiętacie, pierwszym smartfonem, który został zaktualizowany do KitKata był Galaxy Note 3, a stało się to w połowie stycznia. Galaxy S 4 musiał bardzo długo czekać na ten moment, ale w końcu jest. Poprzedni flagowiec otrzymał najnowszą aktualizację oprogramowania. 

Niektórzy użytkownicy Galaxy S 4 już na początku kwietnia mogli cieszyć się z nowszej wersji systemu. Wszystko za sprawą aktualizacji do KitKata, która pojawiła się w sieci Plus i Orange. Rzadko zdarza się tak, by aktualizacja w pierwszej kolejności trafiła na egzemplarze pochodzące od operatora. W przypadku Galaxy S 4 tak było, więc posiadacze musieli uzbroić się w cierpliwość i jak się okazało, wstrzymać się niecałe dwa tygodnie.

Aktualizacja pojawiła się dzisiaj rano i jest dostępna dla niebrandowanych smartfonów Galaxy S 4 z procesorem Qualcomm Snapdragon 600 (model GT-I9505), pochodzących z oficjalnej, polskiej dystrybucji. Nowa wersja jest dostępna w trybie OTA, więc wystarczy włączyć Wi-Fi i sprawdzić dostępność aktualizacji. Paczka, którą przyjdzie nam pobrać waży 409,27 MB.

[nggallery id=344]

Po kilkudziesięciu minutach zabawy Galaxy S 4 z zainstalowanym KitKatem, mogę napisać tyle, że jest lepiej. Można odczuć, że system szybciej i płynniej działa, choć kilka razy złapał mały „lag” podczas wykonywania zrzutu ekranu. Nowa wersja wprowadziła podobne zmiany co KitKat dla Galaxy Note 3. Mamy zatem belkę powiadomień z białymi ikonami, skrót aparatu na ekranie blokady, rozbudowane opcje Lokalizacji i pełnoekranowe okładki albumu, które wyświetlają się na ekranie podczas odtwarzania muzyki przy zablokowanym telefonie. Pojawiły się też nowe aplikacje jak SkyCash, Rzeczypospolita, cewe fotoświat i e-Kiosk, a także masa emotikon w wiadomościach.

Galaxy S 4 po aktualizacji użytkownik ma do swojej dyspozycji 8,61 GB pamięci wewnętrznej, a chwilę po uruchomieniu menedżer zadań wskazuje niecałe 900 MB z 1,77 GB zajętej pamięci operacyjnej RAM. Zauważyłem też, że szybciej uruchamia się aplikacja aparatu, Galeria i Kontakty. Poza lekką „przycinką” podczas screenów póki co nie zauważyłem większych problemów. Po tak krótkim czasie niestety nie mogę wypowiedzieć się o długości pracy na baterii.

[nggallery id=345]

Oprogramowanie można też wrzucić na telefon za pomocą programu Odin i instrukcji zawartej w Galaktycznym Poradniku. Pamiętajcie jednak, że jest to nieoficjalny sposób, który może pozbawić Was gwarancji na telefon. Pierwsze co trzeba zrobić to pobrać oprogramowanie z poniższego linku.

I9505XXUFNC4 (1,5 GB) – Pobierz

A czy Wy jesteście już po aktualizacji? Jak wrażenia? Wyszukaliście jakieś błędy? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.