Czas na wielkie porównanie. Samsung Galaxy S4, S5 i Note 3 to najmocniejsze smartfony koreańskiego producenta. Którego wybrać? Postaramy się w 3 częściach porównać wszystkie urządzenia. Dzisiaj skupimy się na wyglądzie i obudowie, a w następnych odcinkach na wydajności oraz na funkcjach i aparacie. Wszystkie modele ujrzały światło dzienne w przeciągu roku, a ich oblicze w pewnym stopniu się zmieniło? Czy na lepsze? To już Wy musicie ocenić. Zaczynamy.

Zacznijmy od ogólnych brył urządzeń. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że tylko Samsung Galaxy S4 ma znacznie zakrzywione krawędzie. W pozostałych modelach są one bardziej kwadratowe (mimo, że nadal obłe), ale spowodowane jest to wielkością urządzenia. Oczywistym faktem jest, że jeśli urządzenie jest wyższa i szerze to musi szybciej przechodzić z jednego boku do drugiego i to owocuje takie, a nie inne rozwiązanie. Styl ramek w każdym z urządzeń jest różny. Note 3 i S5 są jednak do siebie bliźniaczo podobne i imitują powierzchnię chromowaną. Niestety wygląda ona bardziej sztucznie niż w przypadku S4, który miał za zadanie przypominać wyglądem szczotkowane aluminium. Urządzenia naprzemiennie wymieniają się pewnymi cechami, które określają ich obudowy.

[nggallery id=366]

Rozmieszczenie komponentów na górnej krawędzi w przypadku S4 i Note 3 jest identyczne. Z drugiej strony dół za sprawą portu ładowania microUSB 3.0 jest podobny w Note 3 i S5. To czego wiele osób się obawiało jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Samsung Galaxy S5 z zaślepką wygląda po prostu bardziej elegancko. Przyciski głośności i zasilania są umiejscowione we wszystkich trzech egzemplarzach identycznie.

[nggallery id=367]

To co najbardziej różni telefony to tylna klapka. Samsung Galaxy S4 podobnie jak swój poprzednik posiada błyszczącą klapkę. Niestety zbiera ona sporo rys i odcisków palców. Chociaż biały model będzie mniej na to podatny. Faktura drobnych kropek na klapce pomaga trochę utrzymać urządzenie w dobrym stanie, ale mimo to po roku użytkowania i dbania o telefon mikro rysy widać, a odciski palców są zmorą. Samsung Galaxy Note 3 po 7 miesiącach użytkowania nie nosi oznak zniszczenia. Pseudo skóra w przypadku tego modelu to dla wielu najlepsze rozwiązanie na jakie pokusił się koreański producent. Samsung Galaxy S5 natomiast jest zbyt świeżym modelem, żeby powiedzieć jak będzie się sprawowało rozwiązanie podobne do Nexusa 7. Nie mniej jednak materiał ten nie powinien tak bardzo niszczyć się ani palcować jak S4.

[nggallery id=368]

Warto też wspomnieć o aparacie, który jednakowo wystaje w każdym urządzeniu. Jest to akurat kiepskie rozwiązanie i widać jeszcze trochę musimy poczekać zanim Samsung postara się go schować wewnątrz obudowy jak np. w tablecie Note PRO. Samsung Galaxy S4 i Note 3 mają umieszczoną diodę LED centralnie pod soczewką z tym, że w tym większym jest to niejako całością. Lampa doświetlająca w Samsungu Galaxy S5 musiała podzielić się miejscem z pulsometrem stąd ta asymetria. Centralnie umieszczone logo producenta jest domeną wszystkich urządzeń, a głośnik w „Eskach” jest klasycznie już na dole po lewej. Note 3 nawiązując do tabletów trochę swój posiada na dolnej krawędzi. W najbliższych dniach kolejne części porównania, a tymczasem dajcie znać jakie zdanie macie odnośnie tych trzech modeli. Który według Was wygląda najlepiej?