Co internauci sądzą o smartfonach? Jaki smartfon zasłużył sobie na miano najlepszego według użytkowników Internetu? Czym przykuł ich uwagę? Które urządzenie spotkało się z najmniej przychylną opinią? Tego między innymi dowiecie się w Smart Raporcie. Ruszyła II edycja Smart Raportu i jest nam niezwykle miło poinformować, że sprawujemy patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Najlepsza i najbardziej wartościowe opinie to te pochodzące prosto od użytkowników. Nie testują oni urządzeń tak jak redakcje i często podczas użytkowania wychwytują rzeczy, których nie znajdziemy w żadnym teście czy recenzji. Użytkownicy nie działają według przyjętych schematów i patrzą na dane urządzenie bardziej z praktycznego punktu widzenia, dlatego też ich opinia jest bardzo wartościowa i powinna być bardzo ważna nie tylko dla innych użytkowników, ale też profesjonalnych recenzentów i producentów urządzeń.

Czym jest Smart Raport?

Smart Raport to oryginalne, cykliczne zestawienie popularności wybranych marek i modeli telefonów wśród użytkowników polskiego internetu. Inicjatorem tej akcji jest serwis 4Tech.tv (TestyTelefonów.pl) należący do grupy mediowej Moon Media, a badanie zostało zrealizowano za pomocą narzędzia do monitoringu marek w sieci Brand24. Najlepiej o Smart Raport opowiedzą jego twórcy i komentatorzy, co możecie zobaczyć na poniższym filmie. Raport możecie pobrać z oficjalnej strony.

Przedstawiamy raport popularności wśród polskich internautów wybranych marek i modeli telefonów. Na cele badania przetworzono prawie 175 000 wątków pochodzących z sierpnia i września 2013 roku, w których pojawiły się frazy związane z badanymi podmiotami. Początkowa pula wzmianek została przetworzona ręcznie przez analityka. Dokonaliśmy deduplikacji, odrzucając treści powtórzone, wyniki z zapleczy  pozycjonerskich oraz spam związany z daną marką. W ten sposób wyłoniliśmy 6381 treści dotyczących wybranych modeli i marek telefonów, stanowiących dane do raportu. W badaniu przeanalizowano następujące marki i modele telefonów: Apple: iPhone 4,iPhone 5, Samsung : Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S IV, LG: LG Swift L5, Motorola: Motorola  Defy, Sony: Sony Xperia J, Sony Xperia Z, Nokia: Nokia Lumia 610, Nokia Lumia 800, HTC: One, Desire X.

– więcej o metodologii przeczytacie na stronie Smart Raport

Kiedy i gdzie, co i jak?

W dniach 27-28 maja 2014 roku (czyli start już jutro) w Krakowie odbędą się Targi Rozwiązań i Technologii Mobilnych Mobile-IT. Wydarzenie jest poświęcone zagadnieniom związanym z efektywnym wykorzystaniem technologii mobilnych zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. To właśnie tam odbędzie się prezentacja raportu, której będzie towarzyszyć prelekcja i rozdanie nagród producentom telefonów.

źródło: własne, Smart Raport, Mobile-IT