Jak każdy sprzęt również zegarki w mniejszym lub większym stopniu różnią się między sobą. Jeżeli zdecydujemy się już na kompana dla naszego smartfonu lub tabletu Galaxy zostanie nam tylko kwestia wyboru który. Tylko i aż. Wbrew pozorom wybór nie jest łatwy bo każde z urządzeń ma kilka plusów i minusów, które w zestawieniu z indywidualnymi preferencjami okazują się kluczowe. Do wyboru mamy 4 inteligentne zegarki, które pozwolą nam korzystać z naszego smartfona w sposób, którego nawet się nie spodziewaliśmy. Który jest najlepszy dla Ciebie?

Podzielmy sobie nasz krótki artykuł na kilka części. Skupimy się na wyglądzie i wykonaniu, funkcjach oraz komforcie użytkowania. Nie możemy zapomnieć o cenie urządzeń, która dla wielu będzie wręcz kluczowa nie zważając na resztę dodatków. Należy jednak się zastanowić czy nie lepiej trochę przełożyć zakup i wybrać to co spełni nasze oczekiwania.

Wygląd i Wykonanie

Zasadnicze różnice jakie możemy zauważyć to takie, że Galaxy Gear oraz Gear 2 jako „flagowce wśród zegarków” (dziwne prawda? ale tak chyba należy podzielić te urządzenia) mają koperty wykonane z metalu. W odróżnieniu od Gear Fit i Gear 2 Neo, które są z plastiku sprawiają zdecydowanie lepsze wrażenie. Galaxy Gear ma umieszczony głośnik i aparat w pasku, w Gear 2 koperta jest już niezależna i to w niej umieszczono wszystkie przyrządy. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o umieszczenie przycisku home jest krawędź boczna w Gear Fit i Galaxy Gear. Centralnie umieszczony przycisk na kopercie w pozostałych dwóch jest mało intuicyjny mimo, że bardziej widoczny.

Gear Fit jest umieszczony jako samowystarczalna plastikowa koperta w opasce z silikonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy spokojnie wymieniać paski na kilka dostępnych kolorów, które można dokupić jako akcesorium. W Gear 2 i Gear 2 Neo również mamy taką możliwość, a wymiana oparta jest na wymiennych paskach na teleskopach. To co najbardziej wyróżnia Gear Fit spośród reszty urządzeń to zakrzywiony ekran, który robi piorunujące wrażenie.

Funkcje

Galaxy Gear to jedyne z tych 4 urządzeń, które nie ma certyfikatu IP67, czyli nie pozwala na zanurzenie urządzenia na głębokość do 1 metra do 30 minut. Zegarki, które posiadają aparat to Galaxy Gear i Gear 2. Zachodzą pewne różnice jeśli chodzi o rozdzielczość wykonywanych zdjęć na korzyść Gear 2, ale jeśli chodzi o 15-sekundowe sekwencje wideo sprawa wygląda identycznie. Tegoroczne zegarki (Gear 2, Gear 2 Neo oraz Gear Fit) posiadają pulsometr umieszczony pod kopertą. Mają również bardziej rozbudowane funkcje treningowe. W port podczerwieni oraz aplikację do sterowania urządzeniami w domu zostały wyposażone jedynie Gear 2 i Gear 2 Neo.

Wiele funkcji w urządzeniach pokrywa się. Zasadniczo różnią się one systemem, gdyż Galaxy Gear oparty jest o system Android. Gear 2 i Gear 2 Neo zbudowano na Tizenie, a Gear Fit posiada własny system. Z prezentowanych urządzeń jedynie Gear Fit nie posiada możliwości wykonywania i dobierania połączeń. Pozostałe prezentują podobny poziom jakości połączeń, chociaż Galaxy Gear jest trochę bardziej cichy.

Wszystkie zegarki mają możliwość otrzymywania powiadomień z bardzo dużej ilości aplikacji. Wszystko zależy od aplikacji Gear Manager. Tu również jako wyjątek Gear Fit ma swoją indywidualną aplikację. Jednocześnie do smartfona możemy mieć tylko jeden podłączony zegarek, ale to chyba normalne. Żadne z urządzeń nie prezentuje możliwości odpowiadania na powiadomienia z komunikatorów czy SMS za pomocą klawiatury. Mamy oczywiście S Voice, ale bez obsługi naszego języka. Są gotowe odpowiedzi, które możemy przygotować w telefonie. To czego brakuje w Galaxy Gear w porównaniu do pozostałej trójki to emotikonki, co jest ciekawym sposobem na odpowiedź. Różnic jest oczywiście więcej, ale te najważniejsze myślę, że zostały omówione.

Komfort użytkowania

Co tu dużo mówić, Gear Fit jest bezkonkurencyjny. Zakrzywiona koperta, która idealnie dopasowuje się do ręki, a to co najważniejsze waga (tylko 27 gramów), której praktycznie nie czuć na ręce. Pozostałe zegarki są wyczuwalnie cięższe, ale nie można powiedzieć, żeby przeszkadzały. Galaxy Gear niestety jest najgorszej zaprojektowany. Dolna klamra, w której znajduje się głośnik jest grubsza niż w Gear 2 czy Gear 2 Neo i ten element jest najbardziej podatny na rysowanie się. Tak się też dzieje w pozostałych dwóch zegarkach z systemem teleskopowym, ale nie aż w takim stopniu.

Z kwestii praktycznych, ekran w Gear Fit jednak mimo swojej spektakularności mniej funkcjonalny niż w innych urządzeniach. To co dziwne, Galaxy Gear lepiej reaguje na dotyk niż Gear 2 i Gear 2 Neo. Jeśli chodzi o proces ładowania do wszystkich zegarków mamy specjalne podstawki, ze względu na występujące jedynie styki pod kopertą. W przypadku Galaxy Gear mamy zamykaną podstawkę (jak klamra), a pozostałe są już miniaturowe jedynie na część powierzchni pod kopertą.

Skoro mowa o ładowaniu to jak wygląda bateria? W przypadku wszystkich urządzeń osiągniemy wynik między 3-5 dni. Galaxy Gear mimo większej baterii przy standardowej ilości powiadomień będzie to 3-4 dni, a w pozostałych 4-5. Wszystko zależy ile funkcji mamy włączonych i jak często korzystamy z opcji innych niż podświetlenie w celu sprawdzenia godziny.

Podsumowanie

Który zatem zegarek wybrać? Zwolenników Galaxy Gear zachęcamy do kupna bezpośredniego następcy. Gear 2 sprawdzi się świetnie i poza jednym poważnym mankamentem nie zawiedziemy się. Galaxy Gear ze względu na swoje niefortunne umiejscowienie głośnika pozwalał na zakrycie go w trakcie robienia zdjęcia. Dźwięku migawki nie było praktycznie słychać. W Gear 2 nie jest tak łatwo i ciężko bezgłośnie wykonać fotografię, a przypominamy, że w ustawieniach dźwięku nie da się wyłączyć nawet w trybie wyciszonym. Jeżeli potrzebujemy urządzenia do monitorowania naszej codziennej aktywności i powiadomień to polecamy Gear Fit. Szybko o nim zapomnimy i nie będzie ciążył nam na ręce. Najmniej ciekawą opcją jest Gear 2 Neo. Jest tańszy od Gear 2, ale kupując zegarek z masywną kopertą będziemy żałować, że nie ma w nim aparatu. Wybór oczywiście należy do Was, a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. No właśnie, czy macie jakieś pytania?

[nggallery id=416]