W życiu każdego inteligentnego telefonu przychodzi ten moment, w którym trzeba zrobić w nim dokładne porządki i przywrócić go do stanu fabrycznego w celu odsprzedania czy oddania do serwisu aby go naprawić. Sam proces może nie jest trudny, ale niektórym sprawia problemy, dlatego też w tym poradniku postaramy się dokładnie omówić wszystkie kroki jakie trzeba wykonać w celu przywrócenie urządzenia do stanu fabrycznego. Zapraszamy do czytania!

Pierwsze co zapewne przychodzi wam do głowy po przeczytaniu tytułu tego poradnika to przejście do ustawień telefonu i wybranie opcji Ustawienia fabryczne (Ustawienia > Konta > Backup i zerowanie). Oczywiście macie pełną rację, tak można przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego. Można jednak też to zrobić przechodząc do trybu Recovery i wybierając opcję wipe data/factory reset, ale jest jeden warunek – nie modyfikowaliśmy (root, custom romy itd…) wcześniej urządzenia. Jeżeli jednak dokonaliśmy modyfikacji to nasz telefon posiada pewnie nabity licznik flashowań (custom binary download) oraz nabitą flagę Knox (knox warranty void: 0x1) w przypadku nowszych urządzeń.

Nabity licznik flashowań
Nabity licznik flashowań / fot. Google

 

Nienaruszona flaga Knox - 0x0
Nienaruszona flaga Knox – 0x0 / fot. Google

 

Z aktywną flaga KNOX nic nie możemy zrobić i niestety, jeżeli mieliście w planach oddanie urządzenie na gwarancję to musicie się liczyć z faktem, że serwis może odmówić naprawy. Tak się jednak stać nie musi. Wszystko zależy od waszego szczęścia. Jeżeli chodzi o licznik flashowań to nie stanowi on najmniejszego problemu ze względu na to, że jego wyzerowanie ogranicza się do skorzystanie z aplikacji Triangle Away.

[notification type=”warning” title=”UWAGA”]Poniższa instrukcja obsługi programu Triangle Away ma charakter ściśle informacyjny. Sama operacja niesie ze sobą ryzyko permanentnego uszkodzenia telefonu. Ani portal galaktyczny.pl, producent urządzenia ani autor aplikacji nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody przez niego wyrządzone.[/notification]

Jak skorzystać z aplikacji Triangle Away?

Aby skorzystać z aplikacji Triangle Away trzeba najpierw się upewnić, że telefon działa pod kontrolą oficjalnego oprogramowania od Samsunga i że jest zrootowany. Jeżeli tak nie jest, będziecie musieli wgrać najnowsze niemodyfikowane oprogramowanie przy pomocy Odina a później je zrootować. Warto zauważyć jeszcze, że nie może być wgrany niestandardowy tryb Recovery podczas resetowanie licznika, bo inaczej ten ostatni będzie wracać do stanu początkowego. Warto też wejść do trybu Download (Przycisk ciszej + Home + Przycisk zasilania) i zapisać wartość licznika (na powyższym obrazku, jest to 3). Jak już wszystko jest gotowe, można pobrać i zainstalować aplikację Triangle Away z jednego z poniższych linków.

Wersja bezpłatna z XDAWersja płatna (9,49 złotych)
xda-pobierzgoogle-play-pobierz

Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji ukaże nam się prośba o zezwolenie na udzielenie uprawnień tzw. SuperUser’a. Oczywiście wyrażamy na to zgodę. Następnie pojawi się komunikat proszący o potwierdzenie numeru modelu telefonu. Jeżeli się wszystko zgadza, wybieramy opcję Continue. W następnym kroku aplikacja poprosi o pozwolenie na pobranie małego dodatku, który umożliwi je działanie na waszym urządzeniu. Naciskamy na Download i czekamy cierpliwie. Na koniec pokaże się jeszcze informacja, którą już omówiliśmy wcześniej. Wybieramy OK i jeszcze raz OK, a na koniec No thanks (no chyba, że chcecie śledzić autora aplikacji na Twitterze i Google Plus). Ukaże się nam główny interfejs aplikacji, taki jak poniżej.

Triangle Away - Główny interfejs aplikacji
Triangle Away – Główny interfejs aplikacji / fot. galaktyczny

Jak widzicie wszystko jest zrobione w bardzo prosty sposób. Jak się pewnie domyślacie, aby zresetować licznik flashowań wybieramy opcję Reset flash counter i potwierdzamy świadomość o ryzyku jakie niesie ze sobą resetowanie licznika, wybierając opcję Continue. Po chwili telefon uruchomi się ponownie w specjalnym trybie.

Tryb resetowania licznika - Triangle Away
Tryb resetowania licznika – Triangle Away / fot. galaktyczny

Pamiętacie jak na początku zapisaliśmy dokładny status licznika flashowań? Teraz wam się on przyda. Jeżeli liczba którą zapisaliście zgadza się z tą podawaną aktualnie na ekranie (Flash counter: 1) to wciskamy klawisz głośności w górę. W innym wypadku, rezygnujemy z operacji wybierając klawisz głośności w dół. Ta druga sytuacja raczej nie powinna się zdarzyć (nie licząc tej z tego poradnika, bo pierwszy egzemplarz i ten są różne).

Po wciśnięciu klawisza głośności w górę, program rozpocznie proces resetowanie licznika. Trwa to zaledwie parę chwil, ale mimo wszystko nie powinno się w tym czasie wciskać żadnych przycisków w telefonie. Po zakończeniu pokaże się taki komunikat:

Komunikat pod koniec operacji resetowania licznika
Komunikat pod koniec operacji resetowania licznika / fot. galaktyczny

W tym momencie mamy do wyboru uruchomienie telefonu normalnie wciskając klawisz głośności do góry albo uruchomienie telefonu w trybie Download, wciskając klawisz głośności do dołu. Wybrana opcja w tym momencie nie ma większego znaczenia, ale my wybierzmy opcję uruchomienia telefonu normalnie.

Poprawny kod regionu

Teraz jak już mamy wyzerowany licznik flashowań, przejdźmy do sprawdzenia czy w naszym telefonie jest ustawiony poprawny region. W tym celu pobieramy aplikację Samsung Galaxy S / S2 / S3 CSC i następnie ją uruchamiamy. Naszym oczom ukaże się banalnie prosty interfejs, jak poniżej.

Samsung Galaxy S / S2 / S3 CSC
Samsung Galaxy S / S2 / S3 CSC / fot. galaktyczny

Zaznaczamy jedyną dostępną opcję Try with ROOT mode (można odznaczyć w przypadku Galaxy Note N7000 lub starszych urządzeń) i naciskamy na przycisk Change CSCZostaniemy poproszeni o przydzielenie uprawnień SuperUser aplikacji, zgadzamy się. Chwilę po tym ukaże nam się lista dostępnych ustawień regionalnych. Sprawdzamy w tym momencie, czy jest zaznaczone XEO. Jeżeli tak, to bardzo dobrze, nic nie musimy robić, wybieramy opcję Cancel. Jak nie, to zaznaczamy XEO i wciskamy Install. Jeżeli jednak żadna lista się nie ukaże, oznacza to, że Twój soft posiada wbudowany tylko jeden region i nie ma potrzeby go zmieniać, tak więc spokojnie możemy kontynuować.

[notification type=”information” title=”Ciekawostka”]W przypadku nowszych softów, głownie tych z tego roku, nie ma potrzeby zmiany regionu (CSC) ze względu na to, że posiadają one już fabrycznie jedynie ten region, na który są przeznaczone.[/notification]

[notification type=”warning” title=”UWAGA!”]Wszystkie dane w Twoim urządzeniu zostaną usunięte![/notification]

Na sam koniec pozostaje nam wejść do trybu Recovery (głośniej + home + kl. zasilania) i skorzystać z opcji wipe data/factory reset, aby w końcu przejść do trybu Download (jak będziemy jeszcze w trybie Recovery przytrzymujemy ciszej + home + kl. zasilania przez jakieś 10 sekund, do momentu pojawienia się stosownego komunikatu) i wgrać najnowsze oprogramowanie na Polskę. Tak dostaniemy telefon w fabrycznym stanie, tak jakbyście go właśnie wyjęli z pudełka.

Oczywiście można klasycznie przywrócić ustawienia fabryczne i już, ale wtedy ryzykujemy fakt, że telefon może wciąż być rozpoznawany jako posiadający nieoficjalne oprogramowanie, co wiąże się z niemożliwością skorzystanie z aktualizacji OTA.

[notification type=”information” title=”Ciekawostka”]Istnieje w programie Samsung Kies opcja zwana Aktualizacja i inicjowanie oprogramowanie układowego i znajdująca się pod menu Narzędzia. Opcja ta może być przydatna w wypadku, gdy nie można znaleźć paczki z oprogramowaniem do wgranie Odinem w internecie. Niestety mi się jeszcze nie udało tej funkcji zmusić do współpracy, bo za każdym razem twierdzi, że moje urządzenie nie jest obsługiwane.

Tak czy owak, bo wybraniu tej opcji zostaniecie poproszeni o podanie dokładnego modelu naszego urządzenia (np. GT-i9300 – Galaxy III, GT-i9505 – Galaxy S4, SM-N9005 – Galaxy Note 3) a następnie o wprowadzenie jego numeru seryjnego, który znajdziecie zarówno pod baterią jak i w informacjach o telefonie w ustawieniach.[/notification]

W tym poradniku to już wszystko. Mamy nadzieje, że instrukcje w nim zawarte okazały się dla Was pomocne i teraz już wiecie, jak przywrócić ustawienia fabryczne czy jak korzystać z aplikacji Triangle Away. Jeżeli macie jakieś pytania czy propozycje dotyczące serii Galaktyczny Poradnik to zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Do zobaczenie niebawem!

Poprzednie poradniki z serii Galaktyczny Poradnik:

#1: Wgrywanie oprogramowania (ROMu) za pomocą programu Odin
#2: Co to jest Root? Tajniki rootowania
#3: Inne sposoby wgrywania oprogramowania – CWM, TWRP i Mobile Odin
#4: FolderMount czyli przenosimy dane gier i aplikacji na kartę pamięci
#5: Jak wgrać własne dźwięki na Galaxy Gear?
#6: Xposed Framework – mała rzecz, potężne możliwości
#7: Samsung Knox czyli wielki wróg modyfikacji telefonów
#8: Usuwanie simlocka z urządzeń Galaxy
#9: Przegląd fabrycznych aplikacji Samsunga

9 KOMENTARZE

 1. Warto wiedzieć, że na S III wgranie najnowszego ROM-u XEO (z modemem NA5) automatycznie skutkuje zmienieniem regionu na XEO, gdyż od modemu NA5 rom XEO nie jest Multi-CSC

   • Dodaj może info do poradnika, bo pewnie mało kto zajrzy do komentarzy 😀
    No i głowy nie dam, ale prawdopodobnie wszystkie nowsze softy nowszych telefonów (trzecia litera od końca N, następne A5, lub wyższe – N oznacza 2014 rok, następna litera miesiąc, ale to pewnie wiesz) też nie są Multi-CSC.

    A tak podsumowując, softy wydane niedawno (w tym roku) powinny już debrandować.

  • Twardy reset nic do tego nie ma, przywróci tylko ustawienia fabryczne, ale wersja systemu zostanie ta sama. Najlepiej jest pobrać oficjalne, w miarę najnowsze oprogramowanie do tego modelu i wgrać programem Odin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj