Exynos 5433 to najnowszy, 64-bitowy układ Samsunga, który znajduje się w jednej z wersji Galaxy Note 4, która przeznaczona jest na wybrane rynki. Jak wiemy Samsung Galaxy Note 4 z Exynosem 5433 będzie również dostępny w Polsce. Koreańczycy wczoraj oficjalnie ogłosili wspomniany procesor i od teraz nazywa się Exynos 7 Octa.

Firma Samsung oficjalnie ogłosiła Exynos 5433, najnowszy mobilny procesor Exynos, ten który zasila Galaxy Note 4. Koreańczycy reklamują procesor jako Exynos 7 Octa. Samsungowi udało się ulepszyć swój autorski procesor, ponieważ Exynos 7 Octa oferuje znaczną poprawę wydajności w stosunku do swojego poprzednika, czyli Exynosa 5. W kwestii wydajności, procesor Exynos 7 Octa oferuje poprawę o 57% w stosunku do Exynosa 5. Exynos 7 Octa wykorzystuje grafiką Mali-760, która ma być o 74% bardziej wydajniejsza podczas oglądania materiału 3D niż wcześniejsze układy graficzne stosowane przez firmę ARM. Warto tutaj wspomnieć o tym, że Samsung chwali się także wykorzystanym procesem litograficznym 20 nm, co ma przełożyć się na pobieranie mniejszej ilości energii i ma znacznie ograniczyć wydzielanie ciepła. Oczywiście nowy układ w Galaxy Note 4 jest 64-bitowy i będzie lepiej wykorzystany jak pojawi się Android 5.0 Lollipop dla tego urządzenia.

Samsung Exynos 7 posiada osiem rdzeni – cztery rdzenie Cortex-A53 i cztery rdzenie Cortex-A57, wykorzystujące technologię big.LITTLE, która zapewnia inteligentne przełączanie się pomiędzy nimi. Wszystkie rdzenie mogą pracować w tym samym czasie dzięki technologii HMP (Heterogeneous Multi-Processing). Exynos 7 Octa wspiera wyświetlacze o maksymalnej rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Podwójny chip Image Signal Processor zapewnia możliwość jednoczesnego nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości za pomocą tylnej kamery 16 Mpix w 60 kl/s i przedniej kamery 5 Mpix w 30 kl/s.

Samsung Exynos 7 Octa
Samsung Exynos 7 Octa / fot. Samsung

 

Samsung Exynos 7 Octa to najbardziej wydajna jednostka, która znajduje się obecnie w portfolio Koreańczyków. Nie tak dawno pisaliśmy o ulepszonej wersji tabletu Galaxy Tab S, który ma posiadać właśnie Exynos 7 Octa. W niedalekiej przyszłości powinniśmy zobaczyć kolejne urządzenia, które zasilane będą przez tą jednostkę, jak chociażby Galaxy S6.

źródło: Samsung przez SamMobile