Samsung Gear S to urządzenie bardziej skomplikowane niż można pomyśleć na pierwszy rzut oka. Owszem to nadal zegarek, ale liczba nowych rozwiązań w tym gadżecie przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Kilku rzeczy zabrakło do idealnego produktu. Część z Was ceni sobie aparat i podczerwień w swoim Gear 2, ale powiem Wam coś po cichu. Po kilku dniach zapomnicie o tym i Gear S zrobi na Was jeszcze większe wrażenie.

W tym krótkim wpisie chciałbym przedstawić dwie najważniejsze rzeczy związane z Gear S. Może nie tyle co najważniejsze, ale te o które najczęściej pytacie. Pierwsza z nich to niewątpliwie bateria. Większość z Was zdaje sobie sprawę z tego, że Gear S ma mniejszą baterię i większy ekran. Dodatkowo dorzucono kilka takich bajerów jak WiFi i GPS więc na pierzy rzut oka można obawiać się o baterię. Nie jest źle, ale rewelacji również się nie spodziewajmy. Gear S spokojnie wytrzyma 2 dni przy normalnym używaniu. Niestety, ale 2,5 dnia to maks jaki udało mi się osiągnąć. Oczywiście wszystko zależy od ilości powiadomień. W moim przypadku jest ich cała masa co czasami oznacza, że zegarek nie wytrzyma pełnych dwóch dni.


 

Drugą kwestią, od której zależy bateria to sposób połączenia z urządzeniem. Mamy 3, a właściwie 4 możliwości. Zacznijmy od tej, która faktycznie zużywa najmniej baterii. Wyłączony bluetooth czyli brak synchronizacji z telefonem oraz brak karty nanoSIM lub wyłączony moduł GSM. W takich warunkach smartwatch traci swoje właściwości i pracuje jak zwykły zegarek. Taka kombinacja spokojnie pozwoli na pracę nawet 3-4 dni, ale przecież nie o to chodzi. Drugie rozwiązanie,  najbardziej klasyczne, to połączenie ze smartfonem przez bluetooth. Wyniki prezentowane powyżej odzwierciedlają właśnie ten stan rzeczy. Różnice, które mogą się pojawiać w poszczególnych cyklach zależą od liczby minut spędzonych na rozmowie przez głośnik, zabawy nawigacją czy przeglądaniu sieci przez przeglądarkę. Myślę, że bezpiecznie przyjąć 1,5 do 2 dni jeśli chodzi o użytkowanie zegarka w tym trybie.

Kolejne dwa tryby połączenia są najbardziej wymagające. Zegarek może działać jako samodzielne urządzenie z obsługą modułu GSM, transmisji danych i WiFi. To oczywiste, że internet po 3G, a dokładniej HSPA+ „zżera” baterię strasznie. Nie inaczej jest w tym wypadku. Kilkunastominutowe serfowanie po sieci przez przeglądarkę Opera Mini zjada 8-10 %. Jeśli nasz operator wspiera usługę przekazywania połączeń oraz mamy włączone odpowiednie usługi możemy przekazywać wszystkie połączenia z numeru z telefonu na drugi numer w zegarku. W celu lepszego zobrazowania tego niesamowitego pomysłu załóżmy, że telefon zostawiamy w domu wraz z włączonym modułem GSM, a Gear S bierzemy na krótki spacer czy wybieg. Wszystkie SMS czy połączenia głosowe, które będą przychodzić na telefon automatycznie pojawiają się na zegarku. Pierwszy numer przekazuje je na drugi i w ten sposób bez konieczności zabierania smartfona możemy spędzić miło popołudnie. To rozwiązanie przypadło mi najbardziej do gustu. Oczywiście, jeżeli kręcimy się w okół domu i zegarek znajdzie się w zasięgu bluetooth smartfona automatycznie połączy się z nim. Ponowna utrata synchronizacji przez bluetooth automatycznie włączy tryb GSM (możemy to również wyłączyć) i tryb przekazywania połączeń. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania odnośnie trybu połączeń dajcie znać bo zdaje sobie sprawę, że nie wszystko może być jasne.

19 KOMENTARZE

 1. Zastanawiam się nad zakupem tego zegarka jako akcesorium do biegania. Byłbym wdzięczny za informację ile zegarek pociągnie na baterii z włączonym GPS i pulsometrem bez włączonego modułu GSM. Ponadto na jakimś blogu wyczytałem że nie można korzystać z GPS kiedy zegarek nie jest sparowany przez bluetooth z telefonem. To było dla mnie dyskwalifikowało.

  • Czytałem o tym, ale pojechałem rowerem z samym zegarkiem aby przetestować endomondo i…. nic. Nie działa bez telefonu – załamka… Włączyłem zatem sHealth w zegarku i ładnie mi policzył kilometry, tętno i pokazał to na mapie – więc musi działać (przynajmniej w SHealth)

  • Jeszcze większa lipa u mnie. Mam SGS4 i Shelath nie chce się synchronizować z zegarkiem. Po kliknięciu na zębatkę wyskakuje informacja „Aplikacja została zatrzymana” a po kliknięciu na synchronizację „Nieudana synchronizacja”. Odinstalowałem aplikację do wersji fabrycznej i nie działa (nie dziwota), później zaktualizowałem i nadal to samo. Następnie sprawdziłem w sieci, że jest już wersja v3 a mój SGS4 informuje mnie, iż wersja 2.5.5.051 jest aktualna. Chciałem być cwany i pobrałem najnowszą wersję z internetu. Ładnie się pobrała, zainstalowała a chcąc ją uruchomić prosi o aktualizację Health Service. I kolejny zonk… „produkt nie jest dostępny w sklepie”. Dziwne żeby takie urządzenia ze sobą nie współgrały. Chyba trzeba czekać na kolejne aktualizacje, poprawki, modyfikacje…

 2. Działa to cudo bez parowania z telefonem? Mam Samsunga Galaxy Tab 3 i na pewno nie będzie dało się go sparować z zegarkiem. Czy zegarek zadziała w pełni po przełożeniu do niego karty sim, czy też potrzebny jest telefon z androidem 4.4 żeby w ogóle ten zegarek uruchomić?

 3. Ja mam pytanie do autora – piszesz o przekazywaniu z jednej karty sim na drugą – czy to robiłeś bo mi się wydaje że piszesz o teorii bo w praktyce da się tylko rozmowy a o smsach możesz zapomnieć;)

 4. Dzisiaj robiłem test baterii: zegarek działał w trybie połączenia z telefonem i wymuszonym działaniu karty SIM w zegarku. Bylem zatem dostępny cały czas pod dwoma numerami telefonu: tego w telefonie i tego z zegarka. Start o godzinie 6:40 a koniec baterii o 15:30. Dwie rozmowy przez zegarek i wiele powiadomień. Warto wspomnieć że byłem w miejscu gdzie zegarek czasem gubił zasięg i musiał go szukać. Miałem włączony tryb 2g.
  Skorzystanie z ładowarki (z baterią) pozwoliło dorwać do wieczora bez kontaktu z siecią 230V.

 5. U mnie po powrocie w okolice smartfona nie łączy się automatycznie po BT. Za każdym razem muszę ręcznie wymuszać połączenie. Może coś trzeba ustawić inaczej?

 6. Prosze o podpowiedz… dlaczego gdy telefon jest połaczony z zegarkiem, w momencie połaczenia przychodzacego, dzwoni tylko telefon i po 3 sekundach sam odbiera połączenie??

 7. Ciekawe czy ktoś jeszcze tu zagląda? W jaki sposób ustawić zegarek aby po utracie BT ponownie się z nim łączył gdy znajdzie w zasięgu telefonu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj