Zgodnie z nowym raportem firmy Samsung dotyczącym zwyczajów europejskich widzów, jesteśmy zaskakująco ostrożni w ujawnianiu wątków fabuły. Siedem na dziesięć osób (71 procent) przyznało, że nigdy nie ujawniłoby szczegółów fabuły serialu umyślnie, gdyż sami nie chcieliby, aby ich to spotkało.

Aby podkreślić rolę, jaką telewizja pełni w życiu europejskich widzów, firma Samsung opublikowała raport „Sposób w jaki oglądamy telewizję”, który ujawnia  dlaczego ludzie tak bardzo kochają to medium. Raport wskazuje na to, że widzowie powszechnie  lubią delektować się ulubionymi serialami oglądając tylko jeden odcinek na raz. W taki sposób ulubione seriale ogląda aż połowa widzów w Europie (52 procent). Włochy i Szwajcaria stanowią jednak odstępstwo od tej reguły, gdyż odsetek widzów zasiadających do wieloodcinkowych maratonów wynosi tam odpowiednio 60 i 62 procent.

U podłoża zachowań europejskich widzów leży szacunek wobec innych, gdyż jedna trzecia (36 procent) twierdzi, że zawsze pyta przyjaciół lub znajomych czy obejrzeli program, zanim zacznie z nimi rozmawiać na jego temat, aby uniknąć ujawnienia szczegółów fabuły.  Jeden na pięciu respondentów (18 procent) stwierdza, że natknięcie się na spoiler w mediach społecznościowych wywołałoby u niego irytację. Sam miałem kiedyś taki przypadek, że w serwisie społecznościowym Facebook ktoś ze znajomych wstawił wpis np. odnośnie śmierci króla Joffreya Baratheona z popularnego serialu Gra o Tron. Muszę przyznać, że byłem bardzo wściekły bo znałem już koniec jednego z odcinków. Oczywiście osoba, która ten post wstawiła została przez inne osoby porządnie zhejtowana. Ja grzecznie poprosiłem, aby więcej tego nie robiła. Dalsza część raportu mówi, że aż jedna czwarta europejskich widzów unika mediów społecznościowych, czasopism, gazet i audycji radiowych, aby nie trafić na szczegóły dotyczące ulubionego serialu telewizyjnego.

Jak powiedziała w swoim komentarzu ceniona cyberpsycholog Berni Good, ujawnienie fabuły serialu może wywołać dosyć duże oburzenie u osób, które jeszcze nie obejrzały nowy odcinek. Mówi również o tym, że jeśli ludzie nie ujawniają fabuły to inni ludzie odwdzięczają się przyjaznymi zachowaniami.

Przy tak emocjonalnym zaangażowaniu w serial telewizyjny nie jest zaskakujące, że zdradzenie fabuły wywołuje spore wzburzenie. Psychologowie zauważyli, że ludzie odpowiadają na pozytywne zachowanie, takie jak nieujawnianie szczegółów fabuły, innymi przyjaznymi zachowaniami. Nazywa się to wzajemnością. Daje im to poczucie postępowania „fair play”. Wzajemność jest czymś pozytywnym, ponieważ mała przysługa może wywołać uczucie zobowiązania i wspaniale rozwijać relacje międzyludzkie. W związku z tym nieujawnianie szczegółów fabuły w przypadku, gdy wiesz, że ktoś inny lubi dany serial, pozwala nabrać pewności, że inni nie będą również tego robić w stosunku do nas.

Berni Good – cyberpsycholog

Z raportu wynika również, że dla aż połowy europejskich widzów telewizyjnych oglądanie telewizji stanowi odskocznię od codziennego życia, która jednocześnie wiąże się ze stresem. Wynika on z emocjonalnego zaangażowanie w oglądane seriale. Prawie połowa (46 procent) europejskich widzów przyznała, że odczuwa smutek gdy ich ulubiony serial telewizyjny się kończy. Z kolei ponad połowa (51 procent) po zakończeniu serialu angażuje się w coś nowego, przy czym jedna szósta (16 procent) przyznaje się do potrzeby natychmiastowego „wypełnienia pustki” innym serialem. Ponadto, oglądanie kluczowych momentów seriali telewizyjnych może grać na emocjach europejskich widzów — tylko 43 procent z nich twierdzi, że nie wraca myślami do złych rzeczy, które przytrafiają się ich ulubionym bohaterom, a jedna trzecia (33 procent) odczuwa niepokój po zawieszeniu akcji. Przerwanie oglądania serialu także jest źródłem stresu. Prawie połowa (45 procent) widzów staje się tak pochłonięta oglądaniem serialu telewizyjnego, że stresuje się, a nawet złości w takiej sytuacji.

fot. Samsung
fot. Samsung

Olaf Krynicki, Rzecznik Prasowy Samsung Electronics Polska w swojej wypowiedzi powiedział, że widzowie czerpią zdecydowanie radość z oglądania swoich ulubionych seriali oraz, że oglądanie seriali w gronie najbliższych jest wciąż bardzo popularne.

Europejscy widzowie telewizyjni wyraźnie rozkoszują się swoimi serialami, oglądając każdy odcinek z uwagą i unikając spoilerów, gdzie tylko to możliwe. Wiemy, że oglądanie telewizji w gronie rodzinnym jest nadal niezwykle popularne. Dlatego naszą pasją jest zapewnianie im jak najlepszych wrażeń. Premierowe i finałowe odcinki seriali są ważnymi momentami dla widzów, którzy zasługują na najlepsze wrażenia. Tych dostarczą telewizory Samsung Curved UHD.

Olaf Krynicki, Rzecznik Prasowy Samsung Electronics Polska

Badanie przeprowadzono w pięciu krajach europejskich (Wielka Brytania, Włochy, Belgia, Szwecja i Szwajcaria) na reprezentatywnej grupie 4500 osób powyżej 16 roku życia. Przeprowadzono ok. 1000 wywiadów w każdym kraju, z wyjątkiem Szwajcarii, gdzie miało miejsce 500 wywiadów.

Ciekaw jestem jakby ten raport wypadł w Polsce. A Wy co sądzicie o tym raporcie? Zdradziliście kiedykolwiek swoim znajomym fabułę serialu, który już oglądaliście? Czy może pytacie się przed rozmową czy oglądali już najnowszy odcinek i wtedy rozmawiacie? A może w ogóle nie rozmawiacie o serialach? Zapraszam do dyskusji.

źródło: Samsung

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj