Kilka dni temu informowałam Was o nowym, nadchodzącym urządzeniu stworzonym przez byłych pracowników Nokii. Dziś karty został odkryte i już wiemy, do jakiego wydarzenia odliczał zegar na stronie producenta. Chodziło o prezentację tabletu o dość prostej nazwie – Jolla Tablet. Sprawdźmy zatem, co takiego zaprojektowali Finowie.

Zanim przejdziemy do suchej specyfikacji warto wspomnieć o jednej, ważnej kwestii. Premiera Jolla Tablet nie jest równoznaczna z faktem, że urządzenie niebawem pojawi się na sklepowych półkach i będzie można je kupić. Team Jolla nie jest w stanie pozwolić sobie na rozpoczęcie produkcji tabletu ot tak po prostu. Do tego potrzebne są spore fundusze, dlatego też projekt pojawił się na popularnej platformie start-upowej Indiegogo. Finowie jako cel postawili sobie zebranie kwoty 380 tysięcy dolarów. Może się wydawać, że jej uzbieranie może trochę potrwać, ale… No właśnie, w chwili pisania tego tekstu twórcom udało się już zgromadzić ponad 700 tysięcy! A kwota ta ciągle rośnie! Kampania w serwisie ruszyła dziś i potrwa do 9 grudnia mimo, że zakładany cel osiągnięto w nieco ponad 2 godziny.

Co takiego ma w sobie Jolla Tablet, że wywołał zainteresowanie u internautów? Urządzenie wyposażone będzie w 64-bitowy procesor od Intela o taktowaniu 1,8 GHz i wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Ekran wykonany w technologii IPS LCD ma mieć przekątną 7,85″ i rozdzielczość 2048×1536. Użytkownik będzie miał do dyspozycji 32 GB pamięci z możliwością jej powiększenia o kolejne 32 GB za pomocą karty Micro-SD. W tablecie nie zabraknie też aparatów – przedni ma mieć 2 Mpix, tylny natomiast 5 Mpix i umożliwiać kręcenie w jakości FullHD. Całość będzie oczywiście pracować pod kontrolą systemu Sailfish OS w wersji 2.0.

Porównanie spedyfikacji Jolla Tablet z innymi urządzeniami
Porównanie specyfikacji Jolla Tablet / fot. Indiegogo

 

Powyższa tabela prezentuje nam specyfikację Jolla Tablet na tle iPada Mini, Nexusa 9 oraz Nokii N1. Dzięki takiemu zestawieniu wyraźnie widać, że urządzenie wyposażono w bardzo dobry hardware. Dodatkowo, biorąc pod uwagę ceny widniejące na samym dole sądzę, że tablet ten może być bardzo ciekawą alternatywą dla urządzeń dostępnych obecnie na rynku. Pierwszych dostaw Jolla Tablet można spodziewać się w okolicach maja 2015 roku. Sądzicie, że tablet z Sailfish OS na pokładzie może namieszać w segmencie tych urządzeń? 

źródło: Jolla

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj