BlackBerry Passport to jeden z dziwacznych smartfonów tego roku, a zarazem tak ciekawy, że sporo redakcji chce go zdobyć na testy. My też o niego walczymy. Obok niego zadebiutował model BlackBerry Classic i to właśnie te dwa urządzenia mają powalczyć o serca użytkowników i podreperować pozycję firmy na światowym rynku. Smartfon standardowo pojawił się w kolorze czarnym, ale mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy chcą się wyróżnić w tłumie nietypowych urządzeniem w białej odsłonie.

Passport to jeden z tych smartfonów, który mocno wyróżnia się na tle innych urządzeń, nie tylko wyglądem, ale też systemem operacyjnym. Odkąd pamiętam to telefony BlackBerry posiadały sprzętową, wygodną klawiaturę QWERTY i solidnie zabezpieczoną skrzynkę mailową. Te dwie cechy sprawiały, że telefony zyskały sporą popularność w sferze biznesowej. Mam wrażenie, że po tym jak pojawił się BlackBerry Z10 pozycja firmy nieco zmalała. Można to też zaobserwować po tym, jak drastycznie obniżyła się cena tego niegdyś flagowego modelu – z 3 tysięcy do kilkuset złotych. Nie mniej, kanadyjska firma chce wrócić w wielkim stylu, a ja trzymam kciuki żeby to się udało.

Czarny BlackBerry jest już do kupienia nawet w Polsce, ale odsłona w białym kolorze dopiero trafiła do oferty przedsprzedażowej. Smartfon pojawił się w ofercie oficjalnego sklepu BlackBerry, a jego cena została ustalona na poziomie 699 dolarów. Z informacji zawartych na stronie wynika, że pierwsze zamówienia będą realizowane od 7. grudnia.

BlackBerry Passport w przedsprzedaży
BlackBerry Passport w przedsprzedaży / fot. BlackBerry

 

BlackBerry Passport to nietypowa konstrukcja, gdzie zastosowano 4,5-calowy, kwadratowy wyświetlacz w rozdzielczości 1440 x 1400 pikseli, dodatkowo wzmocniony szkłem Gorilla Glass 3. W urządzenie włożono zaskakująco pojemną baterię 3450 mAh, aparat z 13-megapikselową matrycą i 32 GB pamięci na dane. Sercem jest Qualcomm Snapdragon 801, którego wspiera 3 GB pamięci RAM. Jednak elementem charakterystycznym jest 3-rzędowa, fizyczna klawiatura QWERTY, która dodatkowo może służyć jako gładzik. Za sprawną pracę odpowiada system BlackBerry OS w wersji 10.3.

źródło: BlackBerry przez PhoneArena