Samsung jest tą firmą, która produkuje najwięcej smartfonów, co przekłada się na wysoką ich sprzedaż. Dobre wyniki w sprzedaży są efektem marketingu na dużą skalę, ale też urządzeń, które mają niezłą specyfikację i wiele funkcji, ułatwiających codzienne korzystanie. Koreańczycy w ostatnich latach prężnie szli do przodu, bijąc przy tym kolejne rekordy. Ale nawet tych największych dopada czasem, nazwijmy to, zastój. Dowodem na to może być mniejsza sprzedaż Galaxy S5 od swojego poprzednika – sprzedano 40% mniej sztuk niż zakładano. Mamy nadzieję, że jest to tylko chwilowy postój na złapanie głębszego oddechu, a nadchodzący Galaxy S6 poprawi te statystyki.

Pod koniec listopada pisaliśmy o tym, że Samsung jest liderem w produkcji smartfonów w trzecim kwartale 2014 roku, a dziś chcemy Was poinformować o ilości sprzedanych smartfonów, także w trzecim kwartale 2014 roku. Jak donosi serwis Gartner, południowokoreański gigant technologiczny sprzedał ponad 73 mln smartfonów, zostawiając innych daleko w tyle. Jest to jednak o 7 mln mniej sprzedanych urządzeń niż było to w poprzednim roku. Dla przypomnienia w ubiegłym roku w analogicznym okresie czasu, Samsung sprzedał 80 mln smartfonów. Taki spadek może wydawać się nieznaczny, kiedy weźmiemy pod uwagę ilość sprzedanych urządzeń. Natomiast jeśli spojrzymy na wyniki sprzedaży firmy Apple, która sprzedała o 8 mln więcej smartfonów niż w roku 2013, to taki spadek Samsunga już za ciekawie nie wygląda. A jak sprzedaż wygląda u innych producentów?

Jeśli chodzi o Xiaomi, to firma ta zanotowała największy wzrost sprzedaży. W ubiegłym roku w trzecim kwartale sprzedali oni ponad 3,5 mln smartfonów, natomiast już w 2014 roku w 3 kwartale zdołali dostarczyć prawie 16 mln urządzeń. Jak nie trudno policzyć sprzedali 12,5 mln więcej sztuk niż w roku ubiegłym, co jest niesamowitym wynikiem. Firma Huawei w 2014 roku sprzedała o 4 mln smartfonów więcej niż w roku ubiegłym, a Lenovo o 3 mln urządzeń więcej niż w 2013 roku.

Wyniki sprzedaży smartfonów w 3 kwartale 2014 roku
Wyniki sprzedaży smartfonów w 3 kwartale 2014 roku / fot. Gartner

 

Wynik Xiaomi najbardziej obrazuje jak dynamiczny jest rynek smartfonów. Raz jedni zyskują, a inni tracą i to sporo. Każda z tych firm wie, że należy czuwać cały czas i szukać nowych rozwiązań. Samsung szuka ich poprzez tworzenie nowych linii smartfonów (seria A, E), Apple natomiast poprzez tworzenie iPhone’a z bardzo dużym ekranem, a chociażby Xiaomi produkuje smartfony wysokiej klasy w niskiej cenie. Jestem ciekaw jak tabela będzie się przedstawiać z końcem 2015 roku. A Wy?

źródło: Gartner przez SamMobile