Chyba jedno z pytań, które najczęściej pada z ust użytkowników jest branding operatora. Informowaliśmy o tym wielokrotnie w cyklu Galaktycznych Poradników i Galaktycznych Poradników z Plusem, ale należy jeszcze raz podkreślić, że urządzenia kupione w wolnej sprzedaży różnią się od tych nabytych u operatora. Jak dużo jest tych zmian? To wszystko zależy od operatora i modelu urządzenia, ale poza małymi wyjątkami, które miały miejsce w przeszłości smartfony bez brandu operatora są bardziej pożądane.

Dwie podstawowe różnice dotyczą samego oprogramowania oraz aktualizacji. Na ogół lista aplikacji w brandowanych urządzeniach jest dłuższa. Operator dorzuca swoje aplikacje, tapety, dzwonki czy nawet ekrany ładowania smartfona. Nie jest to jakaś wielka przeszkoda, ale często w oficjalny sposób nie można pozbyć się tych dodatków, a same w sobie zajmują pamięć urządzenia. Drugi aspekt to aktualizacje, czyli Święty Graal fanów zielonego robocika. Im wyższa wersja i im szybciej tym lepiej. No właśnie, to często czas jest domeną urządzeń z wolnej sprzedaży, bo aktualizacje dla tych egzemplarzy pojawia się wcześniej, a „operatorki” muszą czekać jeszcze od dwóch, aż do ośmiu tygodni dłużej. Warto wspomnieć, że urządzenia na popularnych portalach aukcyjnych różnią się mocno cenami. Czasami jest to dobra wola sprzedawcy, ale w większości przypadków urządzenie niebrandowane są droższe z powodów wymienionych wcześniej. Przejdźmy jednak już do samego pozbywania się brandu operatora na przykładzie Samsunga Galaxy Note 4, który przygotował Przemek.

Na całą procedurę musicie poświęcić kilkanaście minut. Proces nie powoduje utraty gwarancji, ani nabicia flagi Knox w Galaxy Note 4, jednak dla pewności przed odesłaniem telefonu na naprawę warto wgrać z powrotem oprogramowanie z brandem operatora (w taki sam sposób). Zanim przystąpicie do procedury pamiętajcie, aby zrobić kopię zapasową wszystkich plików z urządzenia. Jest to bardzo ważne, bo podczas całej procedury, wszystkie dane z pamięci telefonu zostaną usunięte. Jeśli chcecie również zachować aplikacje wraz z danymi, to polecam do tego celu płatny program Helium Backup Pro, pozwalający na tworzenie kopii zapasowych na przykład do dysków w chmurze. Aplikacja nie wymaga dostępu do root i można ją pobrać prosto z Google Play.

Pamiętajcie, że debranding robicie na własną odpowiedzialność i redakcja Galaktyczny.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy i szkody, które może wywołać zmiana oprogramowania.

LISTA NIEZBĘDNYCH PLIKÓW

Oprogramowanie odpowiadające naszemu modelowi telefonu

Samsung Galaxy Note 4 występuje w wersji SM-N910C z układem Exynos i SM-N910F z układem Snapdragon. Upewnijcie się zatem, że ściągacie odpowiednią wersję. Aby sprawdzić model smartfonu, wystarczy odszukać od niego pudełko lub wejść do Ustawień, potem Informacje o urządzeniu i tam sprawdzić numer modelu. Paczkę z odpowiednim oprogramowaniem można pobrać z poniższych stron.

  1. Samsung-Updates
  2. SamMobile

Do wgrywania oprogramowania najlepszy jest program Odin, który można pobrać z jednego z poniższych linków.

  1. Pobierz z MEGA
  2. Pobierz z Dropbox

PROCEDURA WGRYWANIA

Pobieramy niebrandowane polskie oprogramowanie (XEO) dla swojego modelu (N910C = Exynos, N910F = Snapdragon) z jednej z wyżej podanych stron. W zależności od strony należy wpisać w wyszukiwarkę lub wybrać z listy konkretny model urządzenia. Wyświetli się lista ROM’ów dostępnych na całym świecie, ale nas interesuje to, gdzie w regionie widnieje XEO. Pobieramy paczkę z oprogramowaniem na dysk naszego komputera, w takie miejsce, by można było je łatwo odnaleźć.

Wykonujemy kopię zapasową wszystkich danych znajdujących się na telefonie, które chcemy zachować. Jest na to kilka sposobów i w sumie zależy to od preferencji użytkownika. Najbezpieczniejszym sposobem jest wykonanie kopii ważnych danych podłączając telefon do komputera. Można też wszystko przenieść do wybranego dysku w chmurze (np. Dropbox), ale trzeba liczyć się z tym, że ten sposób może zająć sporo czasu, który jest wprost proporcjonalny do ilości danych znajdujących się na telefonie. Można też skorzystać z programu Helium i wykonać kopię aplikacji wraz z ich danymi.

Wyłączamy telefon i wchodzimy w tryb Recovery. Aby to wykonać, jednocześnie klikamy i przytrzymujemy trzy przyciski: Volume+Power i Home.

W trybie Recovery wykonujemy Wipe data/factory reset i Wipe cache partition. Po menu w trybie Recovery poruszamy się przyciskami głośności, a wybraną opcję akceptujemy przyciskiem Power.

Wgrywamy wybrany przez siebie ROM przy pomocy programu Odin.  W tym celu uruchamiamy program Odin w zalecanej wersji 3.09 i postępujemy zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  1. W polu AP wybieramy paczkę oprogramowania w formacie .md5, którą wcześniej pobraliśmy. Czekamy chwilę, aż program zweryfikuje oprogramowanie i w polu Message wyświetli komunikat: Checking MD5 finished Successfully.
  2. Uruchamiamy smartfon w trybie Download Mode. Aby to zrobić, na wyłączonym telefonie przytrzymujemy trzy przyciski: Volume-Power i Home. (Redukcja głośności, przycisk zasilania i Home).
  3. Wybieramy przycisk Volume+, aby potwierdzić chęć wgrywania oprogramowania i podłączamy telefon za pomocą kabla USB do komputera.
  4. Upewniamy się, że w programie Odin są zaznaczone pozycje Auto Reboot i F. Reset Time w sekcji Option.
  5. Przyciskamy Start i czekamy kilka minut aż program wgra oprogramowanie do telefonu.
  6. Jeżeli w programie wyświetli się komunikat PASS!, oznacza to, że oprogramowanie zostało wgrane poprawnie i można bezpiecznie odłączyć telefon od komputera.

Kiedy skończy się wgrywanie oprogramowania, nastąpi restart telefonu. Wyłączamy go, uruchamiamy ponownie tryb Recovery i ponownie wykonujemy wipe data i wipe cache. Jest to bardzo ważne, by telefon po uruchomieniu działał poprawnie.

WIDEO-PORADNIK

Jeśli wszystko zostało wykonane zgodnie z procedurą, telefon będzie posiadał niebrandowane oprogramowanie  co w pewnym stopniu otworzy go na oficjalne aktualizacje prosto od producenta. Pamiętajcie jednak, że cały proces wykonujecie na własną odpowiedzialność, a producent urządzenia, autor tego wpisu czy autor całej instrukcji debrandingu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody. Nie zostawiamy jednak Was samym sobie, więc jak tylko macie jakieś wątpliwości bądź pytania, zostawcie je poniżej w komentarzach.

 Poradnik stworzony na podstawie instrukcji z forum Android