Konferencja Samsunga na CES 2015 była ostatnią, którą mogliśmy obejrzeć w poniedziałek 5 stycznia, bo zaczęła się u nas dokładnie parę minut po 23:00. Poprzedni producenci postawili poprzeczkę bardzo wysoko i mam wrażenie, że Samsung po prostu nie podołał. Muszę przyznać, że tak monotonnej konferencji w wykonaniu tego producenta jeszcze nie widziałem, a już na kilku byłem. Oczywiście nie zabrakło świetnego sprzętu AGD do domu, który naszpikowano technologią, nietypowego głośnika na stojaku, odkurzacza sterowanego zdalnie smartfonem czy ogromnego telewizora SUHDTV z Tizenem, ale na mnie największe wrażenie zrobił produkt, który był dosłownie kilka sekund na scenie. Tak, dobrze zgadujecie, był to Samsung Portable SSD T1. 

Na CES w tym roku poznaliśmy już jeden świetny dysk. Był to Seagate Seven, który nie dość, że jest niezwykle ładny to ma zaledwie 7 mm grubości i mieści 500 GB danych, a to wszystko za niespełna 100 dolarów. Samsung też pokazał coś wyjątkowego w tej dziedzinie, coś co też może się podobać i chyba wywołało na mnie jeszcze większe wrażenie. Samsung Portable SSD T1 to niewielki dysk przenośny, który jest trochę większy od pudełka zapałek i skrywa w swoim środku naprawdę zaawansowaną technologię.

Samsung Portable SSD T1 / fot. Samsung
Samsung Portable SSD T1 / fot. Samsung

 

Nowy dysk Samsunga to prostokątne pudełeczko o wymiarach 71 x 53 x 9,2 mm, które dzięki wbudowanemu portowi microUSB 3.0 oraz technologii 3D V-NAND i TurboWrite potrafi przesyłać dane z prędkością dochodzącą do 450 MB/s. Ponadto dane na dysku są zabezpieczone za pomocą 256-bitowego szyfrowania sprzętowego AES, a sam dysk z racji tego, że jest typem dysku Solid State Drive, opartego na pamięciach flash i pozbawionego ruchomych elementów jest odporny na wstrząsy i przypadkową utratę danych. Dodatkowo dostęp do plików może być chroniony opcjonalnych hasłem.

Samsung Portable SSD T1 waży tylko 30 gramów i będzie dostępny w sprzedaży w trzech wersjach – 256 GB, 500 GB i 1 TB. W zestawie znajdziemy specjalnie zaprojektowany przewód USB i prawdopodobnie skórzane etui. Nie wiadomo jeszcze kiedy dysk pojawi się w sprzedaży, ale sugerowana cena detaliczna za podstawową wersję wynosi 179 dolarów. Za wariant 500-gigabjatowy zapłacimy 299 dolarów, a najdroższy rzecz jasna będzie 1 TB, którego wyceniono na 599 dolarów. Dysk będzie objęty 3-letnią gwarancją.

źródło: Samsung