To musiało się kiedyś stać. W ciągu ostatnich miesięcy nie pojawiały się żadne szczególne newsy z życia programu Glass Explorer. Google poinformowało o zamknięciu testowego programu użytkowania swoich inteligentnych okularów. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii mają czas do 19 stycznia 2015 roku na ostatnią szansę zdobycia Google Glass prosto od producenta. Aż trudno uwierzyć, że prototyp urządzenia w laboratorium Google X wyglądał jak telefon przymocowany do ramki okularów z wyprowadzonym odpowiednio wyświetlaczem. Deweloperzy otrzymali urządzenie do którego musieli podejść z całkowitą nową koncepcją użytkowania i interfejsu. Pomysłowość aplikacji była kluczowa.

Czy to absolutny koniec Google Glass?

Absolutnie nie! Trzeba przyznać, że koncepcja wszechobecnych okularów na rynku użytkowników prywatnych nie wypaliła. Jedynym z najczęstszych zarzutów wycelowanych w posiadaczy było łamanie prywatności. Właściwie to możliwość łamania prywatności za pomocą zamontowanej z przodu kamery. Z tego powodu okulary zebrały sporo krytyki i kontrowersji. Nie pomagały tłumaczenia dobrych intencji. Ograniczona dostępność produktu oraz jego zaporowa cena nie pomogła w zwiększeniu popularności sprzętu, choć zamieszanie i rozpoznawalność produktu była i jest bardzo duża. Z autoposji wiem, że osoby które ani razu nie widziały sprzętu na żywo bez problemu rozpoznały produkt ujrzany pierwszy raz na oczy.

Google Glass Explorer / fot. Google
Google Glass Explorer / fot. Google

 

Kolejna generacja Google Glass

Google nie odpuszcza jednak całkowicie. W nadchodzącym roku zobaczymy odświeżone podejście do tematu. W nowym rozdziale historii okularów pojawi się Intel. Koncepcja produktu zmienia się o 180 stopni. Google Glass mają się stać produktem dla odbiorców biznesowych. Chirurg korzystający z dodatkowego wyświetlacza Head-Up Display podczas operacji, pracownicy fizyczni otrzymujący na bieżąco informacje w zasięgu wzroku – to tylko wybrane zastosowania. Okulary świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy zajęte ręce. Google Glass były wyposażone w dość słaby i szybko przegrzewający się 2-rdzeniowy procesor. Intel ma znacznie większe doświadczenie w tej dziedzinie. Z pewnością przyszła wersja zostanie napędzona znacznie wydajniejszym układem scalonym.

Wiele producentów próbowało wypuścić na rynek konkurenta dla Google Glass, lecz praktycznie nikomu to nie wyszło. Spróbujmy dać drugą szansę producentowi.

źródło: Google+ (Google Glass)