Ostatnio Samsung zaprezentował nowe linie swoich smartfonów – Galaxy A i Galaxy E, które mają uderzyć w średnią półkę. Teraz dołącza do nich nowa rodzina Galaxy J. Teraz poznaliśmy jej pierwszego przedstawiciela, którym jest Samsung Galaxy J1 – budżetowa propozycja na każdą kieszeń. Czy rzeczywiście będzie to atrakcyjne urządzenie? 

Po raz pierwszy o nowym telefonie Koreańczyków dowiedzieliśmy się ponad dwa tygodnie temu. Wtedy też poznaliśmy jego wygląd oraz specyfikację. Niestety dane techniczne uległy pewnym negatywnym zmianom, w porównaniu do tego, o czym wcześniej spekulowano. Dlatego też na pokładzie Galaxy J1 próżno szukać czterordzeniowej jednostki, bo producent zastosował tu dwurdzeniowy układ nieznanego producenta (zapewne SoC Marvella lub autorski Exynos). Także ilość pamięci RAM nie zaskakuje, bo smartfon ma jej tylko 512 MB. Na nasze dane mamy 4 GB pamięci wbudowanej, którą możemy w każdej chwili rozbudować o kartę microSD. Wyświetlacz z kolei został wykonany w technologii TFT LCD i ma rozdzielczość WVGA (800×480). Budżetowiec jak się patrzy, bo są to typowe podzespoły jakie można spotkać w urządzeniu tego segmentu.

Samsung Galaxy J1 / fot. Samsung
Samsung Galaxy J1 / fot. Samsung

 

Warto pochwalić producenta za to, że Samsung Galaxy J1 ma dwa aparaty – główny 5 Mpix z diodą LED (matryca CMOS BSI), a przedni 2 Mpix. Maksymalna rozdzielczość nagrywanych filmów to HD przy 30 klatkach na sekundę. W dodatku jest to telefon z dual SIM, a całość ma zasilać wymienna bateria o pojemności 1850 mAh. Znajdziemy tu także szereg czujników (np. żyroskop, akcelerometr), GPS z GLONASS, Wi-Fi Direct, Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.0. W zasadzie brakuje jedynie NFC.

Samsung Galaxy J1 / fot. Samsung
Samsung Galaxy J1 / fot. Samsung

 

Na pokładzie został zainstalowany Android 4.4.4 KitKat oraz najnowsza wersja nakładki TouchWiz Lite. Co ciekawsze, Samsung dodał tu kilka przydatnych funkcji, znanych dotychczas wyłącznie z droższych Galaxy jak Tryb Oszczędzania Energii czy Palm Selfie. Samsung Galaxy J1 będzie dostępny w trzech wariantach kolorystycznych: białym, niebieskim oraz czarnym. Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji o dostępności tego urządzenia w poszczególnych krajach. Jego cena nie powinna przekroczyć progu 100 euro, co oznacza, że w Polsce może kosztować mniej niż 500 złotych. Moim zdaniem linia Galaxy J będzie ciekawym zastąpieniem wszystkim modeli pokroju Ace czy Trend.

źródło: Samsung przez all about Samsung